تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷

آرامش! انگار همین دیروز بود امتحانات نهایی را دادی و رسماً به داوطلب آزمون سراسری تبدیل شدی. . . انگار همین دیروز بود تصمیم گرفتی تمام تلاشت را انجام دهی تا به آن چه برای خود ترسیم کرده ای برسی و چه زیباست لحظه ی رسیدن به هدف . . . و اکنون تا پایان […]

آرامش،آرامش،آرامش!

آرامش!

انگار همین دیروز بود امتحانات نهایی را دادی و رسماً به داوطلب آزمون سراسری تبدیل شدی. . .

انگار همین دیروز بود تصمیم گرفتی تمام تلاشت را انجام دهی تا به آن چه برای خود ترسیم کرده ای برسی و چه زیباست لحظه ی رسیدن به هدف . . .

و اکنون تا پایان سالی که قرار است سرنوشت ساز تو باشد، فقط اندکی بیش تر از سی روز باقی مانده است و به انتهای این مسیر پر پیچ و خم نزدیک شده ای.

حتما با خواندن این جملات به روزهای سپری شده فکر کردی.

شاید اندیشیدی ای کاش این روزها و موقعیتی را که در آن قرار داشتی جدی تر می گرفتی . . .

و یا چون از آن دسته داوطلبانی بودی که قدر روزها و لحظه های شان را دانسته اند، اندیشیدی که چه روزهای شادی را در پیش داری …

فرقی ندارد . . . جزو هر دسته که باشی برای نزدیک شدن و رسیدن به هدفت باید در روزهای باقی مانده، ذهنی در کمال آرامش داشته باشی. ذهنی که با آن بتوانی خودت را کامل باور کنی.

باید به خودت اعتماد کنی در غیر این صورت اگر خود را دست کم بگیری، دلهره و ترس از نتیجه ی آزمون، موجب بروز اضطراب قابل توجهی خواهد شد و این اضطراب در روزهای پیش رو ضررهای فراوانی را به دنبال خواهد داشت.

ساده ترین مشکلی که این اضطراب برایت تولید می کند، کاهش سرعت عمل است. پس مراقب باش اگر چنین حالتی برایت پیش آمد، خود را از قدم فضای آزمون سراسری و درس خارج کن و به دل طبیعت پناه ببر. کمی قدم بزن و در خلوت خود، توانایی ها و استعدادهایت را به خودت یادآوری کن. باور کن که کمتر از دیگران نیستی و دیگران هم همان همتی را دارند که تو هم داری و می توانی از آن استفاده کنی. کمی استراحت کن تا ترس از تو دور شود و اعتماد به نفس بالا و تقویت روحیه ات، استوار و محکم برای دست یابی به هدف گام برداری.

یکی از مشکلاتی که همواره داوطلبان در روزهای پایانی مواجه می شوند، شکل گرفتن این تفکر قالبی است که می پندارند مطالب را فراموش کرده اند. این موضوع سبب آشفتگی ذهنی نسبتاً شدیدی در آنان خواهد شد. این فراموشی غیر واقعی و صرفاً احساسی است. واقعیت این است که داوطلبان انبوهی از اطلاعات را در مغزشان دسته بندی کرده اند و طبیعی است که بدون وجود بهانه و محرکی مناسب آن ها را یکباره به یاد نیاورند. این محرک و بهانه ی لازم همان پرسش ها، تست ها و آزمون هایی هستند که با آن ها برخورد می کنند و با پاسخ گویی آن ها از وضعیت خودشان مطلع می شوند.

تو هم از این قاعده مستثنی نیستی. پس به جای ترس از فراموشی به خودت و تلاشی که کرده ای اعتماد و اطمینان داشته باش. انجام فعالیت سبک بدنی به تو کمک خواهد کرد تا با تحرک، بر اضطراب چیره شوی و نیز با کسب شادابی و نشاط، به تقویت حافظه و تمرکز خود بپردازی.

در کنار تمام این تلاش ها و تحرک ها و خود اعتمادی ها یادت باشد که نیروی برتر و بالاتری وجود دارد که اعتماد و توکل به او، سراسر وجود و زندگی را همگام و توأم با آرامش می نماید. آرامشی که هیچ چیز نمی تواند جایگزین آن باشد.

یادش را در خاطر داشته باش و نامش را آرام آرام با خودت زمزمه کن. خودت را در دستان نیرومند او ببین و یقین داشته باش که اگر تو بخواهی او همواره خواهان شادی و آرامش و موفقیت توست. اطمینان دارم اگر یکبار آرامشی را که او در قلب و روحت حاکم می کند تجربه کنی، هرگز فرصت با او بودن و از او خواستن را در هیچ یک از گردنه های زندگی ات از دست نخواهی داد. لازم نیست تو دستت را بلند کنی تا او دستت را بگیرد. دستان تو همواره در دستان نیرومند اوست. فقط کافی است تو دست هایت را از دست او بیرون نیاوری. او خود می داند چگونه و چه وقت، چه چیز را در اختیار تو قرار دهد.

 

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)