تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۷
۴۷۷۲

 

اصول صحیح برنامه‌ریزی تحصیلی

اهداف خود را روشن کنید

برای برنامه‌ریزی در تمام امور باید اهداف دقیق و روشنی داشته باشید. این مسئله در برنامه‌ریزی تحصیلی اهمیت بیش‌تری دارد. برای خود روشن کنید که اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت شما چیست.

مثال:

هدف بلندمدت: قبولی در کنکور تجربی دانشگاه سراسری

هدف کوتاه‌مدت: مطالعه‌ی فلان درس‌ها در این ماه یا در این هفته

اهداف خود را زمان‌بندی کنید

زمان دقیقی برای هر یک از اهداف کوتاه‌مدت خود تعیین کنید. مثلاً تعیین کنید که مطالعه‌ی چه درسی را در چه مدت‌زمانی به اتمام خواهید رساند.

مطالعه‌ی درس‌ها را به صورت موازی انجام دهید

برخی افراد از شیوه‌ی مطالعه‌ی تک‌درسی استفاده می‌کنند. مثلاً یک هفته فقط برای یک درس وقت می‌گذارند. این شیوه موجب خستگی ذهنی و کاهش بازده یادگیری می‌شود. توصیه می‌شود به جای روش تک‌درس از شیوه‌ی موازی استفاده کنید. بر اساس این روش دو یا سه درس را برای مدت‌زمان معین انتخاب کرده و مطالعه می‌کنید. با این کار می‌توانید از خستگی ذهنی خود جلوگیری کنید. هر چه تنوع در زمان‌بندی مطالعه‌ی درس‌ها بیش‌تر باشد به همان اندازه از خستگی ذهنی جلوگیری خواهید کرد. به برنامه‌های زیر با تنوع‌های متفاوت توجه کنید:

– مطالعه‌ی درس فیزیک، شیمی و ادبیات در یک هفته شامل ۲ روز اول فیزیک، ۲ روز دوم شیمی و ۲ روز سوم ادبیات.

– مطالعه‌ی درس فیزیک، شیمی و ادبیات در یک هفته شامل صبح فیزیک، ظهر شیمی و عصر ادبیات.

توجه کنید که برنامه‌ریزی دوم از لحاظ تنوع، مناسب‌تر است؛ زیرا در یک روز ۳ درس مورد مطالعه قرار می‌گیرد، در حالی که در روش اول هر دو روز یک درس را مطالعه خواهید کرد. در این روش احتمال بیش‌تری وجود دارد که دچار خستگی ذهن شوید.

تناسب میان در‌س‌ها را رعایت کنید

رعایت تناسب در برنامه‌ریزی برای مطالعه‌ی درس‌ها مسئله‌ی مهمی است. تنوع در انتخاب درس‌ها نیز مهم است. انتخاب درس‌های فیزیک، شیمی و ریاضی در مدت‌زمان مشترک کارایی خوبی نخواهد داشت. شیوه‌ی مطالعه‌ی این درس‌ها به یکدیگر نزدیک است و خستگی بیش‌تری به همراه خواهد داشت. همه‌ی آن‌ها با انواع فرمول‌ها سروکار دارند و این تداخل مطالب را موجب خواهد شد؛ بنابراین بهتر است از ترکیب درس‌های حفظی و مفهومی با هم استفاده کنید.

استراحت را در برنامه‌ریزی خود فراموش نکنید

بعد از هر ۴۵ دقیقه مطالعه به مدت یک ربع استراحت کنید. علاوه بر این هر چند ساعت یک‌بار مدت‌زمان طولانی‌تری مثل نیم‌ساعت تا ۴۵ دقیقه برای خود در نظر بگیرید. بعد از هر مقطع زمانی مثلاً بعد از یک هفته یا یک ماه نیز استراحت طولانی‌تری داشته باشید تا بتوانید مقطع بعدی را با آمادگی بیش‌تری شروع کنید.

 

 

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)