تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
انرژی زاهای طبیعی

انرژی زاهای طبیعی

اولین اقدام شما هنگامی که خسته می شوید چیست؟

افراد مختلف برای تامین انرژی مورد نیاز خود در روز کارهای مختلفی انجام می دهند. برخی می خوابند، برخی از نوشیدنی های صنعتی انرژی زا استفاده می کنند و دیگران نیز به سمت مصرف مواد طبیعی گرایش پیدا می کنند. در سالی که پیش رو دارید سلامت بدن و داشتن انرژی لازم از ضروریات هستند. اگر جسم و روح و مغز یک دانش آموز خسته باشد مسلما هیچ یک از تلاش های وی برای به خاطر سپاری مطالب درسی و تحلیل مسائل در ذهن موثر واقع نخواهد شد. بشر دیرباز همیشه به دنبال پاسخ این سوال بوده است که چه کاری باید انجام دهد تا بتواند از تمام توان خود در زندگی بهره ببرد. همیشه انرژی بیشتر مساوی با کار و تلاش بیشتر و موفقیت افزون تر بوده است. لذا انسان همیشه در پی آن بود که چگونه در طی موقعیت های خاصی که احتیاج به زمان بیشتری دارد، از میزان خواب و استراحت خود کم کرده و به زمان بیداری و فعالیت بیافزاید و در عین حال احساس خستگی و خمودگی نداشته باشد.

ایرانیان تا قبل از زمان ناصرالدین شاه و قبل از ورود چای به ایران توسط کاشف السلطنه از انواع دمنوش ها و شربت های گوارا استفاده می کردند. در آن زمان از ترکیب گیاهان مختلف پودرهایی تهیه می شد که ورزشکاران یا جوانان برای داشتن انرژی لازم جهت انجام فعالیت بدنی، شکار و علم آموزی از آن استفاده می نمودند. اما متاسفانه این مهم طی گذشت زمان و با اکتشافات عجیب و زیان آور به سمت و سویی رفته است که هم اکنون افراد با استفاده از این انرژی زاهای صنعتی و مضر نه تنها قوای خود را تقویت نمی کنند، بلکه به علت افزودنی های غیرمجاز در این مواد، با مصرف آن زیان های جبران ناپذیری بر بدن وارد می شود.

به تدریج این گیاهان طبیعی و سالم جای خود را به فرمول های شیمیایی داده است و با تبلیغات گسترده ذهن جامعه را به خود مشغول کرده است. هم اکنون نوشابه ها، کپسول ها و پودرهای انرژی زای فراوانی در بازار ایران وجود دارند که افراد بدون اطلاع از مواد اولیه، چگونگی تولید و عوارض جانبی این محصولات، در حین خستگی به منظور تامین انرژی روزانه از آنها استفاده می کنند. امروزه این باور غلط در ذهن بسیاری وجود دارد که آن چیزی را که در ترکیبات خارجی به کار ذفته است به هیچ وجه نمی توان در ترکیبات و گیاهان ایرانی پیدا کرد. متاسفانه مسئولین به این مسئله مهم بی توجه هستند و هر روز شاهد افزایش میزان مصرف این مواد در بین جوانان هستیم.

مهم ترین عامل در انتخاب انرژی زاهای طبیعی برای رفع خستگی رسیدن به این باور است که خداوند انسان را در طبیعت قرار داده است. تنها باید تلاش کرد تا به دنبال این نعمت های بی پایان الهی رفته و آنها را بیابیم.

ویژگی های انرژی زاهای طبیعی

از مشخصه های اصلی و لازم انرژی زاهای طبیعی آن است که از مواد گیاهی تهیه شده باشد، برای تمام سنین مورد استفاده باشد و فاقد رنگ و طعم شیمیایی باشد و علاوه بر انرژی زا بودن فراسودمند نیز باشد. منظور از غذاهای فراسودمند غذاهایی است که علاوه بر خواص تغذیه ای پایه، دارای خواص سلامت بخش نیز باشند. اگر هدف، استفاده از جایگزینی سالم برای انرژی زاهای صنعتی باشد، این مواد باید خوش طعم و گوارا و مورد پسند عام جامعه تولید شود تا افراد مختلف به خوردن این مواد سودمند تشویق شوند. مواد غذایی طبیعی فراوانی در طبیعت وجود دارند که ذاتا به دلیل گرما و انرژی زیادی که در بدن تولید می کنند در این دسته قرار می گیرند.

ترکیبات طبیعی پیشنهادی

  • فرمولی که هم اکنون مورد توجه قرار گرفته و مورد تایید است ترکیبی از لیمو، علف لیمو و زنجبیل و عسل است که تنها منع مصرف آن التهاب بافت مری و معده است.
  • سکنجبین عسلی: این شربت باید در خانه تهیه شود. متاسفانه امروزه در بازار ایران سکنجبینی که وجود دارد تنها برای درست کردن یک شربت معمولی استفاده می شود و خاصیت اصلی سکنجبین تهیه شده در خانه را ندارد. این معجون از ترکیب ۴ لیوان آب، ۱لیوان سرکه انگور طبیعی (ترجیحا خانگی) و ۲ لیوان عسل سالم مرغوب تهیه می شود که تمام این مواد را باید با یکدیگر جوشاند. در ۱۰ دقیقه آخر می توان مقداری نعناع یا آب به را اضافه کرد تا شربت طعمی مطلوب تر پیدا کند. نوشیدنی حاصل شده بسیار گوارا بوده و سموم را از بدن دفع می کند و موجب پاکسازی بدن می شود. این شربت به دلیل ترکیبات ختص خود انرژی لازم را برای انجام فعالیت های روزمره در اختیار بدن قرار می دهد.
  • دمنوش های گیاهی: استفاده از گیاهانی مانند بهار نارنج، گلاب، بیدمشک، زعفران، دارچین، زنجبیل، به لیمو توصیه می شود.
  • میوه هایی مانند انجیر، مویز، خرما و به نیز توانایی آن را دارند که با ترکیب کردن یک یا چند مورد از این مواد یا حتی استفاده هر روز یکی از آنها برای بدن انرژی لازم را فراهم کرده و خستگی را رفع کنند.
  • شربت و نوشیدنی خاصی که امام رضا (ع) در کتاب خود با عنوان طب الرضا معرفی کرده اند و به آن نوشیدنی حلال رضوی گفته می شود از ترکیب آب گوارا و عصاره مویز و عسل مصفی و گیاهانی مانند دارچین، زنجبیل و میخک و سنبل الطیب و زعفران تشکیل شده است که به شدت برای سلامتی، تقویت بنیه و انرژی زایی مخصوصا در نوجوانان مفید است. حضرت دستور داده اند بعد از هر وعده غذایی یک استکان یا ۶۰ سی سی از آن را با آب رقیق شده مصرف کنید و معجزه آن را در رفع خستگی، شادابی، هضم غذا و تولید انرژی ببینید.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)