تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۴

هر مقطع تحصیلی در دوران تحصیل برای یک فرد ویژگی های خاص خود را دارد و با قرار گرفتن در مقطع جدید شرایط جدید برای فرد ایجاد می شود. دوران دبیرستان به دلیل قرا گرفتن دوران بلوغ جسمی و فکری از حساسیت بالایی برخوردار است. چهار سال دبیرستان فرصت مناسبی برای شناسایی و به عمل […]

1213_anxiety2_CD

هر مقطع تحصیلی در دوران تحصیل برای یک فرد ویژگی های خاص خود را دارد و با قرار گرفتن در مقطع جدید شرایط جدید برای فرد ایجاد می شود. دوران دبیرستان به دلیل قرا گرفتن دوران بلوغ جسمی و فکری از حساسیت بالایی برخوردار است. چهار سال دبیرستان فرصت مناسبی برای شناسایی و به عمل رساندن استعداد ها و توانمندی های یک دانش آموز است . به نوعی دوران دبیرستان دوران بلوغ استعداد هاست چون بسیاری از استعداد های فردی در این مقطع از حالت بالقوه به حالت بالفعل تبدیل می شود. اکثر انسانهای موفق جهش خود را به سمت موفقیت از مقطع دبیرستان شروع کرده اند. از دلایل این موضوع میتوان به تکامل فکر و ذهن اشاره کرد که به همراه آن نقش اولیا و مدرسه از حالت دستوری در مقاطع سنی قبل به نقش مشورتی تبدیل می شود و به اصطلاح زمانی است که " زمان حرکت مستقل دانش آموز است".

در بین سال های تحصیلی مقطع دبیرستان سال دوم از اهمیت ویژه ای برخوردار است . سال اول دبیرستان ، دوران گذار از مقطع راهنمایی است و خیلی از رفتارها و عملکردها تحت تاثیر حال و هوای مقطع راهنمایی است.در سال دوم دانش آموزان خود را با شرایط دبیرستان تطبیق داده اند ولی هنوز تجربه لازم برای مواجهه با مشکلات این دوران را ندارند . از طرفی از دید آموزشی نیز سال دوم بهترین زمان برای یک جهش آموزشی است. ضمن اینکه از مباحث سال دوم به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در کنکور سراسری سوال مطرح می شود. با توجه به مطالب مذکور  سال دوم دبیرستان از حساسیست بسیار بالایی برخوردار است.

برای بررسی موضوع به آمار سهم دروس سال دوم دبیرستان را در کنکور سراسری در سال های اخیر اشاره می نماییم.

نام درس ادبیات۲ عربی۲ معارف۲ ریاضی۲-هندسه۱_آمار فیزیک۲ شیمی۲
درصد سوالات کنکور ۲۵ درصد ۴۵ درصد ۳۶ درصد ۲۰ درصد ۲۰ درصد ۳۰ درصد

 

 

با توجه به آمار ارائه شده، اهمیت دروس سال دوم و لزوم یادگیری عمیق آن جهت ایجاد پشتوانه و پایه مناسب برای آمادگی در سال سوم و چهارم دبیرستان مشخص است. پس مناسب است تا از همین امسال خود را برای کنکور سال ۹۴ اماده کنیم. از همین رو مدرسه با انتخاب دبیران برتر و در نظر گرفتن برنامه های لازم جهت پوشش اهداف زمینه لازم را برای استفاده بهینه از زمان فراهم کرده است و امید است تا با تلاش و همت مضاعف شما به نتایج مطلوبی و وضعیت بی نظیری دست یابیم.

 اهمیت سال دوم دبیرستان

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)