تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
ایجاد اعتماد به نفس در فرزندان

ایجاد اعتماد به نفس در فرزندان

دوستان گرامی! در طول سال تحصیلی بارها و بارها از شما خواسته ایم تا نوشته های مربوط به خانواده ی موفق را از طرف ما به اولیا محترم تان برسانید و از آن ها بخواهید این مطالب کوتاه را مطالعه کنند. چه کنیم؟ جز شما مسیر ارتباطی دیگری برای رساندن درخواست های مان به آنان نداریم. آن چه در این قالب می گوییم اغلب راه کارهای مفیدی است که آگاهی والدین شما از آنان، پیمودن مسیر را برای شما آسان تر و با آرامش بیش تر توام می نماید. اکنون نیز همان درخواست را تکرار می کنیم که، «لطفا این نوشتار را به هر شکلی که می توانید در اختیارتان والدین محترم قرار دهید.»

سپاسگزاریم.

نوجوانی، حساس ترین فصل زندگی یک انسان می باشد. حتما درک کرده اید که حساسیت آن بیش از اندازه ای است که گفته می شود، می تواند از مو باریک تر و از تیغ برنده تر باشد! و اگر فرزند شما بتواند از این مرحله به سلامت عبور کند با تکیه بر آمار موجود با تقریب خوبی می توان تضمین کرد ادامه ی مسیر زندگی را نیز سلامت طی کند. در این دوران که مرحله جنگ بین کودکی و بزرگسالی است، اعتماد به نفس همیشه به عنوان نشانه ای از سالم بودن مورد توجه قرار گرفته است و ضرورت توجه به اعتماد به نفس در فرزند شما بسیار زیاد است. با توجه به شرایط موجود کشور عزیزمان ایران، موفقیت در آزمون سراسری یکی از راه های محدود برای شکل گیری شخصیت اجتماعی فرزند شما می باشد، به نحوی که در صورت موفقیت در این آزمون، می توان به آینده ی وی نیز امید زیادی داشت و طبیعتا والدین عزیز نیز که به دنبال موفقیت فرزند خود در زندگی هستند، سرمایه گذاری بسیاری برای موفقیت فرزند خود می کنند.

با توجه به فشارهای موجود بر روی فرزند شما در دوره ی انتظار برای اعلام نتایج آزمون سراسری، دیده شده است آن ها با از دست دادن انگیزه ی اولیه ی خود از ادامه ی راه منصرف می شوند و به نوعی به جاده خاکی می زنند، حال آن که همین داوطلبان در ابتدای سال با انگیزه یفراوان به ئنبال رسیدن به اهداف خود بوده اند. این جاست که نقش خانواده در تقویت حس اعتماد به نفس فرزند پررنگ می شود و در صورت این اتفاق کمک بسیار زیادی به فرزند صورت می گیرد که این امر سبب می شود با افزایش حس اعتماد به نفس داوطلب، انگیزه ی وی نیز افزایش یابد و ادامه ی مسیر برای وی آسان تر شود.

در این مقاله سعی شده است راه های افزایش اعتماد به نفس در فرزندانتان مورد توجه قرار بگیرد.

یکی از موثر ترین شیوه ها این است که به رفتارهای مثبت نوجوان خود پاداش دهید. حتی اگر این پاداش ها از دید حودتان کوچک دیده شود، از نگاه فرزندتان بسیار مهم جلوه می کند و سبب افزایش اعتماد به نفس وی در تصمیم گیری های وی خواهد شد. در گام دوم فرزند خود را به داشتن مسئولیت و مسئولیت پذیری تشویق کنید. زمانیکه وی در برابر وظایف و کارهایس مسئولانه رفتار می کند او را تحسین کنید و در مقابل بی توجهی ها و اهمال کاری ها، صرفا او را از پیامدهای رفتارش مطلع کنید.

یکی از مسائلی که در این دوره باید بدان توجه کنید این است که از انتقادهای تند و خشن، نسبت به فرزند نوجوان خود بپرهیزید. یادتان باشد فرزندتان در حال تحمل استرس فراوان در این دوره است. او انتظار می کشد، با خود کلنجار می رود و شما نباید به نوعی زمینه ی افزایش استرس را برای وی فراهم کنید.

انتقاد کردن از نوجوان و گوشزد کردن رفتارهای منفی، در سطح مطلوب، اقدامی مناسب است چرا که باعث کاهش رفتارهای نامطلوب و افزایش نرخ رفتارهای مطلوب می گردد. به آن ها آموزش دهید که اشتباهات خود را شناخته و از آن ها عبرت بگیرد. همیشه انتقاد سودمند موثرتر و سازنده تر از انتقادات تند و تیز است زیرا این نحوه ی رفتار مسئولیت پذیری نوجوانان را افزایش داده و باعث درس گرفتن آن ها از اشتباهات شان می گردد. زمانیکه نوجوانتان دچار اشتباه می گردد به او کمک کنید تا مشکل را شناسایی کرده و سپس با کمک هم برای حل این مشکل از روش «بارش مغزی» استفاده کنید.

در گام آخر باید به نوجوان خود هدف گذاری صحیح را بیاموزید. علاوه بر اینکه به نوجوان خود می آموزید چگونه اهداف منطقی و واقع بینانه و در حد توان خود را تعیین کند، او را در رسیدن به این اهداف حمایت و راهنمایی کنید. برای این منظور با نوجوانتان مشورت کنید و ببینید اهداف مورد علاقه او چه هستند؟ از طرف دیگر توانایی ها و استعدادهای او را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهید و سپس با همکاری و تناسب لازم وجود دارد و یا خیر؟  از این طرق نوجوان شما می تواند بین ممکن و غیر ممکن تمایز قائل شده و دیدگاهی واقع بینانه تر نسبت به شرایط خود پیدا کند. این گام، تاثیر بسیار مثبت و موثری در ترفیع عزت نفس نوجوانان دارد.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)