تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷

تیم فوتبال چلسی که همچنین تحت عنوان آبی‌ها یا شیرهای آبی (the Blues) شناخته می‌شود، یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های فوتبال در انگلستان است. این باشگاه در سال ۱۹۰۵ تأسیس شد و بیشتر در لیگ برتر انگلیس بازی کرده است.

۳۰۶۵۶۴۷_۳۸۶

این باشگاه برای نخستین بار در سال ۱۹۵۵ موفق به کسب عنوان قهرمانی لیگ شد. دو عنوان قهرمانی دیگر در سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ به دنبال آن کسب نمود. چلسی دو مرتبه قهرمانی جام یوفا را از آن خود کرد و در لیگ قهرمانان سال ۲۰۰۸ به نخستین فینال خود رسید.

دهه‌های ۷۰ و ۸۰ دوران گرفتاری و دردسر برای این باشگاه بود. بسیاری از بازیکنان خوب به تیمهای دیگر فروخته شده و این امر تا اندازه‌ای به دلیل نیاز مالی باشگاه جهت بازسازی استادیوم استمفورد بریج بود. در طول این دوره، افراد شرور و اوباش موجب بدنامی این باشگاه شدند. تیم فوتبال چلسی دو مرتبه به لیگ دست دو سقوط کرد اما در سال ۱۹۸۹ موفق به بازگشت شد.
تا اواسط دهه ۱۹۹۰ چلسی یک بار دیگر نقش مهمی در لیگ فوتبال انگلیس بازی کرد. رود گولیت، بازیکن مشهور هلندی به سرمربی‌گری این تیم درآمد و بازیکنان رده بالایی را به لندن آورد.

در ماه ژوئن سال ۲۰۰۳، چلسی به رومان آبراموویچ میلیاردر روسی با رکورد ۴۰ میلیون پوند فروخته شد. این رقم بالاترین رقم مالی بود که بر روی یک باشگاه فوتبال انگلیسی هزینه می‌شد. آبراموویچ طی چند سال گذشته بیش از صد میلیون پوند بر روی باشگاه سرمایه گذاری کرده و خوزه مورینیو مربی برجسته پرتغالی را جهت سرمربی گری این تیم به استخدام این باشگاه درآورد. در سالهای پس از آن چلسی در خانه خود موفق عمل کرده و توانست دو مرتبه قهرمانی لیگ برتر و جام اتحادیه باشگاه‌های انگلستان را در سال ۲۰۰۷ از آن خود سازد. اما این مربی پرتغالی از کسب جایزه بزرگ در لیگ قهرمانان باز ماند.

 

استادیوم خانگی چلسی یعنی استمفورد بریج در جنوب غرب لندن واقع است. این تیم هرگز در مکان دیگری بازی نکرده است. ظرفیت این استادیوم در ابتدا ۱۰۰۰۰۰ تماشاچی بود، اما در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ بازسازی شد و هم اکنون دارای ۴۲۰۰۰ صندلی است.
رنگ‌های سنتی پیراهن و شورت چلسی آبی و سفید هستند. آنها همیشه در خانه پیراهن و شورت آبی و جوراب سفید می‌پوشند. بر روی پرچم و لوگوی این باشگاه شیری قرار دارد که عصایی در دست گرفته است.
چلسی دارای چندین رکورد فوتبال در انگلیس و اروپا است:
•    آنها بیشترین امتیاز را در یک فصل به دست آورده‌اند (۹۵).
•    این تیم کمترین گل را در یک فصل دریافت کرده است (۲۰۱۵).
•    آنها طولانی‌تری سری بازی‌های بدون شکست در خانه را از آن خود ساخته‌اند (۸۴ بازی مابین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶).
•    چلسی نخستین تیم انگلیسی نام گرفت که دارای یک ترکیب اولیه متشکل از تمام بازیکنان خارجی بود.

تیم چلسی برای بسیاری از طرفداران فوتبال تیمی با بهترین و گرانقیمت‌ترین فوتبالیستها در اروپا است.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)