تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷

تا می‌توانید برای نوجوان خود وقت بگذارید. درباره مسائل و موضوعات مختلف با وی صحبت کنید و معاشرت داشته باشید اینگونه هم رابطه ای دوستانه را با وی حفظ میکنید و هم اعتماد وی را نسبت به خودتان جلب میکنید.

Teen-Group

۱۲  تا ۱۸ سالگی به عنوان دوره نوجوانی یا دوره بحرانی زندگی هرفردی شناخته می‌شود.

این دوره در حقیقت دوره گذر است. دوره ای که فرد نه کودک است و نه بزرگسال بلکه درحال وداع و گذر  از کودکی به بزرگسالی است.

در این دوره نوجوان با تغییرات سریع و پیچیده ای مواجه میشود.

علاوه بر تغییرات فیزیکی، تغییراتی در افکار و عقاید وی نیز ایجاد میوشد و دربسیاری از نوجوانان منجر به مشکلات روحی_روانی نیز میشود.

نوجوانان در  این دوره تصور می‌کنند آگاهی بسیاری نسبت به دیگران دارند و خود را دانا می‌دانند و همچنین ممکن است نسبت به کوچکترین سخنان یا انتقاد های اطرافیان و والدین واکنش شدید همراه با عصبانیت نشان بدهند.

نوجوان همواره میان افکارش  در تلاطم است. هم  وابستگی و محبت والدین و اینکه در هرکاری می‌تواند به آنها تکیه کند را دوست دارد و هم خواهان استقلال فردی و تصمیم گیری های مستقل است.

و لحظه ای در این تصمیم گیری ها مصمم و لحظه ای سست میشود، گاهی شاید بشدت چیزی را طلب کند و گاهی نسبت به آن بی تفاوت شود. همچنین والدین و بزرگسالان اطراف هم گاهی باعث سردرگمی نوجوانان میشوند اینطور که گاهی بسیار کودکانه با وی رفتار می‌کنند و گاهی اما انتظاراتی بیش از حد از وی دارند و می‌خواهند مثل یک بزرگسال رفتار کند و تصمیم بگیرد و این نوجوان را بیشتر سردرگم می‌کند.

اما راه حل چیستو چه باید کرد؟

برای حل این مسائل در نوجوان با این هجوم ناگهانی تغییرات در وی، والدین باید با دقت و بسیار ظریف عمل کنند.

 

نادیده گرفتن یکی از روش های توصیه شده در برخورد با این نوجوانان است.

بازخواست مداوم نوجوان او را عصبی و پرخاشگر می‌کند، برای جلوگیری بهتر است سعی کنید بیشتر رفتارهایش را نادیده بگیرید.

همچنین حتما در ارتباط با وی خشونت و عصبانیت را به حداقل برسانید زیرا نه تنها اعتماد به نفس وی را کاهش می‌دهد بلکه امکان دارد موجب بروز حالت های عصبی و واکنش هایی تند  شود.

و سعی کنید با تحکم و حالت دستوری با وی حرف نزنید زیرا استقلال طلبی وی هرگز اجازه قبول این مسائل را نمی‌دهد و تنها باعث ایجاد تنش در خانواده میشود. بهتر است با حالتی دوستانه تر با وی برخورد کنید.

از تجربیات خود برایش بگویید و همواره راهنما وی باشید و مسائل و آموزش های لازم را به وی بدهید. همواره در کنارش و راهنمایش باشید و استرس های فرزندتان را کاهش دهید.

تا می‌توانید برای نوجوان خود وقت بگذارید. درباره مسائل و موضوعات مختلف با وی صحبت کنید و معاشرت داشته باشید اینگونه هم رابطه ای دوستانه را  با وی حفظ میکنید و هم اعتماد وی را نسبت به خودتان جلب میکنید.

و همچنین آرام و امن بودن محیط خانه و خانواده بسیار مهم است. نوجوان به اندازه کافی با دغدغه ها د مشکلات زیادی را درون خود سروکار دارد بیایید با حفظ آرامش جو خانواده دغدغه فکری فرزندتان را کمتر کنید و محیطی امن و قابل تکیه کردن را به وی بدهید.

سعی کنید در مشکلات همیشه کنار آنها باشید اما اجازه دهید خودشان راه حل مشکلات را پیدا کنند. و دربرابر مشکلاتشان خیلی عادی رفتار کنید و نگذارید مسائل برایشان زیادی بزرگ و لاینحل جلوه کنند و هرگز، هرگز نوجوان تان را با دیگری مقایسه نکنید و ضعف هایشان را به رخشان نکشید.

و همیشه سعی کنید در امور و مسائل مختلف نظر نوجوان را هم بخواهید و با وی مشورت کنید و بهش میدان دهید و بگذارید در محیط خانواده تجربه کسب کنند.

نوجوان در پی استقلال هست آنرا بپذیرید و در راه رسیدنش به وی کمک کنید.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)