تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۵

اهمیت بردار و اندازه گیری در فیزیک مانند حروف اصلی الفبا است.این مبحث ، فصل آسان و البته خیلی مهمیه که در حل حدود ۴۰ درصد سوالات فیزیک ردپایی ازآن دیده میشود.

بردار

… به نام خدایی که در این نزدیکی است ..

 

بردار و اندازه گیری:

اهمیت بردار و اندازه گیری در فیزیک مانند حروف اصلی الفبا است.این مبحث ، فصل آسان و البته خیلی مهمیه که در حل  حدود ۴۰ درصد سوالات فیزیک ردپایی ازآن دیده میشود.

درک و فهم کمیت های برداری برای مباحثی مثل حرکت شناسی، دینامیک ،کار و انرژی ،الکتریسیته ساکن و القا و الکترومغناطیس بسیار مهم است.

معمولا بطور میانگین ۱ سوال بطور مستقیم از آن در کنکور های ریاضی و تجربی طرح میشود.

این مبحث را میتوان به بخش های زیر تقسیم کرد:

اندازه گیری- انواع کمیت – شناخت بردارـــ روش های تعیین برآیند و تفاضل بردارها  و نمایش بردار برحسب بردار های یکه

برای مطالعه این بخش ،بهتر است  که به مفهوم آن تسلط پیدا کنیم و وقتی با یک سوال مواجه میشویم در ذهن خودمان آن را تجسم کنیم .البته لازم است که قبل از مطالعه ی آن نگاهی به مفاهیم اولیه مثلثات بیندازیم. شاید بشود گفت تعداد فرمول های اصلی این مبحث از انگشت های یک دست هم کمتر است. و بقیه فرمول های فرعی همگی مشتقات این فرمول های اصلی اند.و کافی است  این فرمول های اصلی را حفظ باشیم ، با تمرین و تکرار و حل سوالات زیاد خیلی راحت فرمول های فرعی در ذهنمان نقش میگیرند.

استاد مسعودی در dvd های تصویری بردار واندازه گیری ، تاکید خیلی زیادی بر مفاهیم این فصل دارند و تمامی نکات و روش های تستی که برای حل سوالات لازم است را در این مجموعه جمع آوری و روش های تستی و میانبر زیادی را برای سوالات ارائه کرده اند ،که دانش آموزان با تمامی روش های تستی آشنا شوند و دیگر نیازی به منابع دیگر نداشته باشند.

حمید رضا فکری – ازرتبه های برتر کنکور و دانش اموزان موسسه کنکور آسان است

نظرات شما
  1. زینب می‌گه:

    من از فیزیک متنفرررررررم هنوززززم شرووووع نکردم

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)