تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
برنامه ات منظم است؟

برنامه ات منظم است؟

اصل مهم و اساسی در به کارگیری برنامه، نظم است؛ اما گاهی نگرانی و حتی گاهی کمبود زمان ممکن است در ایجاد نظم و ادابرنامه اختلال ایجاد کند. پس در ادامه خواهیم گفت که چگونه این موارد را حل کنید.

برنامه ی کاری داشته باشید

در هر کار بزرگی نیاز به یک طرح و برنامه دارید. بنابراین در ابتدا باید طرح و برنامه خود را برای آزمون سراسری مشخص کنید. لازم نیست برنامه خیلی هم جزئی باشد که نتوان اجرا کرد، اشکال مهم برنامه های دقیق این است که وقتی اجرا نمی شود یا ناقص اجرا می شود، پیش بینی های بعدی را هم خراب می کند؛ بنابراین یک توصیه ی مهم این است که با در نظر گرفتن همه چیز، یک برنامه ی کاری طراحی کنید که نه خیلی جزئی و نه خیلی کلی باشد. تذکر این نکته هم ضرورت دارد: به طور حتم هستند دانش آموزانی که توانایی طراحی و اجرای برنامه های دقیق و جزئی را دارند.

پیش بینی تغییرات

اگر برنامه ی کاری خود را نسبتا کلی در نظر بگیرید، می توانید تغییرات احتمالی را پیش بینی کنید و شرایط خود را با آن ها تطبیق دهید. مهم این است که شما آمادگی های لازم برای تغییرات را داشته باشید. عواملی مانند امتحانات پیش بینی نشده، حوادث و رویدادهای خانوادگی، بیماری، افت انگیزه و…، می توانند باعث تغییراتی در روند برنامه تان شوند. گاه دیده شده که دانش آموزانی به دلیل عدم پیش بینی آگاهانه ی تغییرات، ممکن است دچار مشکل شوند.

امکان کنترل همه ی عوامل محیطی وجود ندارد؛ بنابراین خود را برای هر نوع تغییرات احتمالی در برنامه آماده کنید و پیش بینی های لازم را انجام دهید.

افت های مقطعی

یکی از عوامل مهمی که برنامه ی کاری را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب تغییر در آن می شود افت های مقطعی در روحیه و انگیزه است. اولا این افت ها را خیلی غیر عادی تصور نکنید. دانش آموزان ممکن است با استدلال های نابجا مسئله را بیش از آن چه لازم است بزرگ نشان دهند. ثانیا اگر شما برای تغییرات احتمالی پیش بینی های لازم را انجام داده باشید دیگر ضرورتی ندارد نگران باشید. ثالثا هرچه در این دوره های افت، کم تر با خود و اطرافیان کلنجار بروید و باعث گسترش موضوع نشوید، دوره ی افت، کوتاه تر و گذارتر خواهد بود. با تفکری منطقی و واقع گرایانه می توانید این مقاطع را پشت سر گذاشته و عقب افتادگی ها را جبران کنید.

در این زمان خانواده میتوانید بسیار موثر باشد، همچنین با ایجاد انگیزه در خود بوسیله آینده ای که برای خود ساخته اید می توانید این مقطع را سریعتر پشت سر بگذارید.

افت روحیه در مقاطعی از زمان را غیر عادی تلقی نکنید و بدانید که این افت با اراده ی شما می تواند گذرا باشد.

ساعات جبرانی

در طی روز یا هفته امکان دارد به دلایل زیادی ساعاتی را از دست بدهید. تنبلی و وقت گذرانی، ترافیک، طولانی شدن مطالعه ی یک درس و اتفاقات روزمره ی دیگر می توانند برنامه ی شما را از روال عادی خارج سازند. اگرچه انسان نمی تواند همه ی عوامل محیطی را پیش بینی و کنترل کند می تواند توانایی های خود را در این باره تا حد زیادی افزایش دهد. ترافیک، در اختیار شما نیست ولی این که به نیت نیم ساعت پای تلویزیون بنشینید و تا دو ساعت هم بلند نشوید دیگر به همت و اراده ی شما بستگی دارد. برای این که نظم ذهنی تان مختل نشود، لازم است برای هر هفته حداقل ۳-۲ ساعت وقت جبرانی در نظر بگیرید. اگر مشکلی پیش نیامد می توانید از ساعات جبرانی استفاده ی بهتری بکنید.

برای پیشگیری از به هم خوردن نظم برنامه، هر هفته زمان هایی را به عنوان ساعات جبرانی در نظر بگیرید

همه دانش آموزان باید بدانند برنامه ریزی درسی بسیار آسان تر از عمل کردن به آن است. بنابراین با اراده قوی و تعیین هدف عالی برای خود و ایجاد انگیزه می توانید به آن چه در ذهن دارید دست پیدا کنید، این انگیزه به شما کمک می کند هیچگاه خسته و ناامید نشوید. به نقاط مثبت خود بیندیشید و خود را با دیگران مقایسه نکنید.

بدانید همه ی رقبای شما مانند خودتان هستند و شما هم مانند آن ها با کمی تلاش  می توانید موانع را پشت سر بگذارید.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)