تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
۶۴۱۹۲۳۷_۴۴۰

برنامه ریزی در خرداد (۲)

یکی از مواردی که باید در خرداد از آن غافل نشد، مرور کلی مطالبی است که قبلاً خوانده شده اند. این کار می تواند برای تان معجزه ای باشد. فعالیتی که در صورت بی توجهی به آن، شاهد افت شدید تراز در آزمون سراسری خواهید شد.

مرور و فواید آن

می دانید که هر انسانی دارای سه نوع حافظه ی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است. اطلاعات زمان کمی در حافظه ی کوتاه مدت باقی می مانند و اگر در این مدت کم از آن استفاده نشود. فراموش می شوند. اگر یک فرمول فیزیک و یا معنای یک لغت را یک بار ببینید ولی دوباره به آن مراجعه نکنید، حجم محدود این حافظه سبب می شود که پس از مدتی آن فرمول را فراموش کنید و به جای آن، مطالب و اطلاعات دیگری در حافظه ی کوتاه مدت ذخیره شود. ولی اگر مطلب مرور شود یا از آن استفاده کنید، همان مطلب به حافظه ی میان مدت انتقال می یابد. حافظه ی میان مدت، ظرفیت بیش تری دارد و امکان نگهداری اطلاعات در آن بیش تر است. مراجعه ی چند باره در طول زمان های متناوب، باعث انتقال کافی و بدون اضطراب و استرس مخرب مطالب به حافظه ی بلند مدت می شود. تنها در این صورت است که می توانید در برخورد با پرسش ها با انتخاب راه حلی مناسب به تمامی آن ها پاسخ دهید.

یادآوری مطالب خوانده شده معمولاً فرآیندی خودآگاه است. یعنی انسان در موقع پاسخ گویی به هر پرسش در جلسه ی آزمون، آن دسته از مطالبی را که به آن موضوع وابسته است، به یاد می آورد. به همین دلیل اگر مطالب آموخته شده، درست دسته بندی نشده باشد، این یادآوری انجام نمی شود و یا ناقص انجام می پذیرد. مرور صحیح و به موقع، علاوه بر تسلط بر دروس، باعث یادآوری سریع تر و صحیح تر می شود.

یکی از مهم ترین ارکان برنامه ریزی درست برای موفقیت در آزمون سراسری، مرور مطالب خوانده شده است. داوطلبان در طول سال، برنامه های زیادی برای یادگرفتن مطالب انجام می دهند. ساعت های متوالی و متمادی را به خواندن مطالب، تست زدن و یا حفظ کردن اختصاص می دهند و زحمت زیادی می کشند، ولی یادگرفتن مطالب بدون طی فرآیند یادآوری، فایده ی چندانی ندارد و بدون آن، تمام زحمات دانش آموزان بر باد می رود. داوطلبان می بایست در آزمون سراسری تمام مطالبی را که آموخته اند، به یاد آورند تا بتوانند پاسخ گویی درست داشته باشند و این خود اصلی ترین دلیل برای اهمیت و ضرورت مرور است.

احتمالاً برای شما نیز اتفاق افتاده است که از یک مبحث به میزان کافی تست می زنید و بنا به تصور خود به تسلط مناسبی نیز دست پیدا می کنید، اما به دلیل عدم مرور آن، در زمانی کوتاه از ذهن تان خارج می شود و از تسلط تان در آن مبحث کاسته می شود. در این صورت زمان را از دست داده اید و باید بار دیگر تست های قبلی را تکرار کنید تا به تسلط اولیه باز گردید.

بسیاری از داوطلبان از کمبود وقت برای مرور مطالب گله می کنند. حال آنکه اگر قرار باشد تمام مطالب خوانده شده، دوباره مرور شود، به هیچ وجه امکان مرور و تکرار کافی وجود ندارد و شاید مطالعه ی همه ی مطالب خوانده شده در طول سال، بیش از دو بار امکان پذیر نباشد ولی اگر استفاده از خلاصه نویسی ها، یادداشت برداری ها، فیش نویسی ها را که گنجینه های تکمیل شده ی شما در طول سال تحصیلی هستند، در دستور کار و برنامه ی روزانه تان داشته باشید. بدون شک در وقت خود بسیار صرفه جویی خواهید کرد. در هنگام مرور با وقت گذاری بسیار کم تری می توانید تما مطالب را دوره کنید و دائماً بر دفعات این تکرار بیفزایید.

چه دروسی را مرور کنیم؟

توصیه می شود علاوه بر دروس خواندنی که باید سهم قابل توجهی در برنامه ی مرور داشته باشند، بخشی را هم به دروسی از تمرینی ها اختصاص دهید که در آن ها تسلط بیش تری دارید. بدین ترتیب براساس الویت بندی درس ها بر مبنای میزان تسلط خود به سراغ مطالب می روید. این کار سبب بالاتر رفتن تسلط و آمادگی بیش تر برای پاسخ گویی به پرسش های آزمون سراسری خواهد شد.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)