تاریخ انتشار: ۰۹ فروردین ۱۳۹۸
بهار_و_نوروز،_نوروز_و_خواب

بهار و نوروز و خواب و مطالعه

همان طور که همه ی ما می دانیم، داشتن تعاد در هر کار و زمینه ای ضروری می باشد. در این شماره قصد داریم در مورد خواب و استراحت و تغذیه و اهمیت تعادل در این موارد صحبت کنیم. ممکن است تصور کنید که چون داوطلب آزمون سراسری هستید و آزمون بزرگی را پیش رو دارید، باید خواب و استراحت را بر خود حراک کنید و فقط به مطالعه و درس خواندن بپردازید، اما باید اذعان کنیم که این یک باور غلط است. درست است که باید بیش تر تلاش کنید و درس بخوانید، اما به یاد داشته باشید اگر بخواهید در آزمون موفق شوید، باید در درجه ی اول سالم باشید و سلامتی در گرو تغذیه ی مناسب، استراحت کافی و فعالیت بدنی منظم است. تحقیقات نشان داده است، احتمال بروز دیابت در افرادی که کمتر از ۶ ساعت در شبانه روز می خوابند، بیش تر است. اختلال در خواب، بر عملکرد هورمونی که وظیفه اش کاهش اشتهاست، اثر می گذارد و در نتیجه، فرد بیش تر غذا خورده و بنابراین در افرادی که خواب کمتری دارند، افزایش وزن بیش تری مشاهده می شود. محققان پیشنهاد می کنند، هر فرد باید در شبانه روز ۶ تا ۸ ساعت بخوابد تا بتواند عملکرد بهتری در طول روز داشته باشد. متاسفانه برخی از دانش آموزان در شب از هوه، چای و شکلات یا نوشیدنی حاوی کافئین استفاده می کنند تا خواب کمتری داشته باشند. این کار باعث فرسودگی سیستم غدد درون ریز شده و باعث اختلال و عدم تعادل در بدن می شود. برخی از عوارض ناشی از کافئین عبارتند از افزایش سرعت ضربان قلب، بی قراری، اضطراب و لرزش اندام ها و افزایش تحریک پذیری و حساسیت به محرک های محیطی.

بنا بر آنچه گفته شد، شما باید در طول شبانه روز حداقل ۶ ساعت و حداکثر ۸ ساعت بخوابید، توجه داشته باشید صرفا این مقدار تضمین کننده ی تمرکز و عدم خستگی شما نمی باشد، بلکه ساعت خواب کافی زمانی ارزشمند است که میزان آن منظم باشد، این امر بدین معنا است که شما باید طبق یک برنامه هر روز به طور منظم ساعت ۶ صبح از خواب برخیزید و شبها نیز ساعت ۲۴ به رختخواب بروید و به صورت منظم این روند را ادامه دهید (حتی در روزهای تعطیل) در ادامه نکات مهمی را پیرامون پیاده سازی یک برنامه ی مناسب برای خواب شما آورده شده است:

 • همانطور که گفته شد برای به رختخواب رفتن و بیدار شدن برنامه منظمی داشته باشید.
 • ساعت تنظیم کنید و هر روز صبح راس همان ساعت از خواب بیدار و از رختخواب خارج شوید.
 • از چرت زدن بپرهیزید. در مورد خواب بعداز ظهر تصمیم بگیرید: یا هر بعداز ظهر مدت کوتاهی بخوابید یا اصلا نخوابید. اگر بعداز ظهرها بخوابید و در طول روز هر وقت پیش آمد چرت بزنید به احتمال زیاد خواب شبانه خوبی نخواهید داشت.
 • روزهای تعطیل صبح ها دیر بیدار نشوید زیرا نظم خواب شما به راحتی زودتر از آنچه فکر کنید به هم می ریزد.
 • مصرف کافئین: از مصرف نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه یا کوکاکولا، بخصوص چند ساعت قبل از خواب بپرهیزید. کافئین مانند یک محرک عمل می کند حتی برای افرادی که مصرف کافئین تاثیری روی آن ها نمی گذارد. اگر دوست دارید قبل از خواب چیزی بنوشید، شیر بهترین نوشیدنی است.
 • قبل از خواب غذای سنگین نخورید. زیرا دستگاه گوارش شما بعد از غذا چندین ساعت فعالیتت می کند. چنانچه میل دارید قبل از خواب خوراکی بخورید حتما غذای سبک انتخاب نمایید.
 • ورزش سبک و منظم به خواب خوب کمک می کند. قبل از خواب از ورزش سنگین بپرهیزید.
 • در مورد استفاده از داروهای خواب آور مواظب باشید حتما با نظر پزشک دارو مصرف نمایید. بیشتر انواع آنها نظم خواب را بهم می ریزند و در طولانی مدت باعث فراموشی می شوند. به خصوص شب قبل از امتحان از مصرف دارو بدون تجویز پزشک بپرهیزید. خوب نخوابیدن شب، بر خواب روز بعد تاثیر چندانی ندارد ولی مصرف داروی خواب آور ممکن است بر بازدهی فردای شما اثر بگذارد.
 • از افکار استرس زا قبل از خواب بپرهیزید و فعالیت های ملایمی برای آرامش خود انجام دهید.
 • سعی کنید قبل از خواب شبانه کارهای آرامش بخش انجام دهید (مانند: حمام آب گرم یا گوش دادن به موزیک ملایم برای چند دقیقه.)
 • موقع خواب گرمای اتاق مناسب باشد.

چنانچه همه ی توصیه های گفته شده را انجام دادید ولی هنوز به خواب نرفته اید، از رختخواب خود بلند نشوید. سعی کنید آرام باشید. تنها در صورتی که عصبی و مضطرب هستید، برخیزید و کارهای ملایمی انجام دهید تا اعصابتان آرام و اضطراب شما کم شود.

 

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)