تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۸
بی_انگیزگی؛_رایج_ترین_مشکل_داوطلبان

بی انگیزگی؛ رایج ترین مشکل داوطلبان

همه می دانند که برای انجام هر کاری به انگیزه نیاز است. هرچه انگیزه فرد قوی تر باشد آن کار را بهتر و مشتاق تر انجام می دهد. خیلی ها در آغاز انجام یک کار، دچار ترس و دلهره می شوند و انگیزه های خود را از بین می برند که امری عادی است، اما می توان آموخت که چگونه این عادت ناپسند را از خود دور کرد.

هر شخصی حتما تجربه کمبود انگیزه را در زندگی داشته است. گاهی این موضوع تنها باعث عصبانیت شما می شود، هر چند یافتن انگیزه برای تمام کردن یک کار مهم بسیار سخت است اما افراد به چند دلیل دچار کمبود انگیزه می شوند:

  • پایین بودن عزت نفس
  • عادت به تاخیر انداختن امور
  • کمبود علاقه
  • اضطراب داشتن یا خسته بودن
  • کمبود وقت
  • تنبلی
  • ترس از شکست

کمبود انگیزه و اشتیاق می تواند باعث ایجاد ناراحتی و نارضایتی شود و حتی الگوی خواب فرد را دچار مشکل کند. اما روش هایی وجود دارد که انسان را از بی انگیزگی در می آورد. یکی از راه های مبارزه با بی انگیزگی، تمرکز روی اهداف است.

معمولا یک فرد به دلیل داشتن کارهای زیاد، احساس رکود و رخوت می کند. حس تحت فشار بودن می تواند باعث از بین رفتن توان فرد شود. چرا که به طور مسلم انجام ندادن هیچ کاری راحت تر از انجام دادن صدها کار در یک زمان است!

فهرستی از کارهای خود تهیه کرده و از کار کوچک تر شروع کنید. از کارهایی شروع کنید که اکنون باید انجام شوند و روی انجام آنها در یک زمان تمرکز کنید. متداول ترین اشتباهی که افراد مرتکب می شوند این است که می کوشند همه کارها را با هم انجام دهند، به جای آن یک هدف را انتخاب کرده و همان را ادامه دهند.

ورزش کردن بسیار موثر است و باعث کاهش اضطراب و افزایش انگیزه در شما می شود.

با ورزش کردن، حس خوبی به دست می آورید. وقتی شما ترس و هراس دارید، سخت ترین کار این است که بلند شوید و دست به عملی بزنید. اما وقتی با خود در مورد آن صحبت کنید متوجه می شوید که ورزش کردن بهترین راه است. از کارهای ساده شروع کنید. حتی اگر فقط یک پیاده روی کوتاه در روز باشد. همین بیرون رفتن از منزل و انجام یک کار، یکی از بهترین راه ها برای شکستن رکود و رخوت است. این کار نه تنها شما را از منزل بیرون می کشد، بلکه مغزتان را به کار می اندازد و باعث ایجاد حسی فوق العاده در شما می شود.

به دنبال چیزی بگردید که به شما الهام می دهد و باعث هیجان تان می شود.

گاهی عدم وجود الهام و القا می تواند باعث کمبود انگیزه شود. شاید شما آن اشتیاقی را که باعث الهام بخشی به شما می شود فراموش کرده اید آن را دوباره پیدا کنید. شروع به خواندن چیزهایی کنید که باعث ایجاد احساس علاقه در شما شود، مثلا درباره کسانی مطالعه کنید که به اهدافی مشابه اهداف شما رسیده اند.

هیجان در مورد اهدافتان را در خود ایجاد کنید. این شاید سخت باشد، چون شما در رخوت به سر می برید و شاید واقعا در حال حاضر علاقه ای به هیچ چیز نداشته باشید، اما وقتی الهام درونی را بیابید، انجام آن راحت تر است.

هر روز درباره اهدافتان فکر کنید.

کارهایتان را به تاخیر نیندازید. حتی اگر امروز کمی از آن را هم انجام دهید بهتر از این است که اصلا کاری نکنید. شما نیاز به یک نظم و انضباط دارید تا قادر به انجام و ادامه امور باشید. در این حالت حتی اگر علاقه ای به انجام کاری نداشته باشید باز هم آن را انجام خواهید داد. هرگز مایوس نشوید. هرچه بیشتر در جهت نظم و ترتیب تلاش کنید راحت تر می شود. سعی کنید خود را به سمت هدف بکشانید و هرگز از تلاش خسته نشوید.

نیازهای انگیزشی می تواند بینش خوبی به فرد بدهد.

یک مدیر را در یک شرکت در نظر بگیرید. به عنوان یک مدیر، فهم نیازهای انگیزشی افراد مختلف در گروه و احترام گذاشتن به آنها می تواند بسیار مثمر ثمر باشد. فهم تفاوت های فردی در الویت دهی به نیازها می تواند به افراد در درک علل کمبود انگیزه، بی علاقگی یا مقاومت و به عبارت دیگر نحوه ایجاد علاقه، انگیزه یا تعهد کاری کمک کند. مثلا یک مدیر باید به اعضای تیم خود به عنوان فرد نگاه کرده و الویت های انگیزشی هر یک را تعیین کند.

محرک هایی که ممکن است ایجاد انگیزه کنند یا برای یک فرد به عنوان  مشوق عمل کنند، می توانند برای فرد دیگر با نیازهای متفاوت جواب ندهند. پس برای تهیه نقشه محرک ها و مشوق ها، یک روش از پیش تعیین شده وجود ندارد بلکه برای هر کس براساس نیازهایش، نوع آن تعریف می شود.

افراد، مشوق ها و اعمال خاصی را که با نیازهایشان منطبق است، عامل انگیزه خود می دانند. مثلا فردی که بشدت به یادگیری علاقه مند است، ممکن است کارهایی را که خیلی روتین و معمول است و نیازی به تفکر ندارد به تاخیر بیندازد و آنها را خسته کننده بداند. حال اگر به عنوان مدیر مجبور به دادن چنین کاری به این شخص هستید، می توانید یک نفر را به عنوان همکار او بگمارید تا کارهای خسته کننده را انجام دهد.

الویت ها و حساسیت های کاری را در نظر بگیرید.

اما هر شخص، نه تنها در جایگاه یک مدیر، بلکه به عنوان یک فرد باید همواره بکووشد تا نیازهای انگیزشی خود را تشخیص داده و با برآورده کردن آنها انگیزه لازم را برای هر کاری در خود ایجاد کند.

قدردان باشید و پاداش را فراموش نکنید.

این پاداش لزوما نباید خیلی بزرگ باشد، یک فنجان چای، خواندن کتاب مورد علاقه یا گوش کردن به موسیقی دلخواه به عنوان جایزه می تواند باعث افزایش انگیزه شما برای انجام کاری که علاقه ای به انجام آن ندارید شود.

به هر حال همواره بکوشید انگیزه لازم را برای انجام کارهایی که موفقیت شما را به همراه دارد، در خود ایجاد کنید. روش ایجاد انگیزه، کاملا به شما و روحیات خاصتان بستگی دارد و در این میان خودتان بیش ترین کمک کننده به خویش هستید.

 

 

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)