تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۴

  دانش آموزان معمولا تابستان  رو صرف استراحت و تفریح و سایر کارهایی که در طول سال تحصیلی زیاد نمیتونستند به دلیل فشردگی درس ها انجام بدن می کنند و برخی هم خودشون رو برای سال آینده آماده میکنن. سال اولی ها در ابتدای تابستان انتخاب رشته می کنن ، سال سومی ها خودشون رو […]

beachread

 

دانش آموزان معمولا تابستان  رو صرف استراحت و تفریح و سایر کارهایی که در طول سال تحصیلی زیاد نمیتونستند به دلیل فشردگی درس ها انجام بدن می کنند و برخی هم خودشون رو برای سال آینده آماده میکنن. سال اولی ها در ابتدای تابستان انتخاب رشته می کنن ، سال سومی ها خودشون رو برای آخرین سال تحصیلی شون در مدرسه و کنکور آماده میکنن و چهارمی ها که کنکور خودشون رو به صدقه سر ماه رمضون دادن منتظر مرداد و اعلام نتایج می مونن تا ثمره تلاش خودشون رو ببینن .

اما دانش آموزان سال دوم دوره انتقالی به سال سوم رو میگذرونن ، اونها اولین سال تخصصی خودشون رو پشت سر گذاشتن و حالا برای سال بعد یا میخوان همون رشته رو که هستن ادامه بدن یا تغییر رشته بدن . در هر صورت تابستون همونطور که برای سومی ها فرصت طلایی محسوب میشه برای دومی ها هم کم از سومی ها نداره .شاید دانش آموزای کمی باشن توی سال دوم که ازین تابستون به طور کامل استفاده ببرن و دومی ها با استفاده ازین فرصت میتونن خودشون رو حسابی جلو بندازن . اما شما دومی ها چه کار هایی میتونید برای تابستون امسال انجام بدیید؟ 

 

۱.رفع اشکال و تثبیت مطالب 

با تموم شدن سال اکثر دانش آموزا درس رو ول میکنن و تا مهر هم اصلا و ابدا بهش فکر نمیکنن مگر اینکه در درسی تجدید شده باشن و بخوان شهریور اون رو امتحان بدن . بخش عمده ی این کار (تثبیت مطالب و رفع اشکال ) رو همین الان شما خواسته یا ناخواسته انجام دادید ، یعنی همون امتحانات خرداد .

با تموم شدن امتحانات خرداد و دریافت کارنامه ، شما به طور کامل پی میبرید که در کدوم درس ها قوی هستین و کدوم درس ها رو درش ضعف دارید ، همین طور با شرکت در امتحانا حتما متوجه شدید که در درس هاتون کدوم بخش رو ضعف دارید و نیاز به تمرین و تکرار بیشتری دارید ، پس این کار رو حتما انجام بدید ، یعنی درس های ضعیفتون رو با برنامه ریزی تبدیل به نقاط قوتتون بکنید 

اگه بتونید این کار رو بکنید بزرگترین پیشرفت رو کردید ولی اگه نقاط ضعف خودتون رو به حال خودش رها کنید ، این نقاط ضعف در سال سوم و بیشتر در سال چهارم که وقت محدودی برای جمع بندی دارید شما رو با مشکل روبرو می کنه .خصوصا اگه این نقطه ضعف در درسی از درس های اختصاصی و مهم شماست . 

پس اولین کار اینه که با برنامه ریزی نقاط ضعف خودتون رو که توی امتحانات خرداد پیدا کردید حتما برطرف کنید. 

۲.تکرار و تمرین مباحث مهم :

همه میدونیم که رمز ورود مطالب به حافظه بلند مدت تکرار و تمرین مطالب هست ، پس نکات کنکوری سال دوم رو پیدا کنید ، و حتما در طول تابستون با برنامه ریزی اونها رو تمرین کنید تا ملکه ذهنتون بشن .

۳. پیش خوانی :

سال سوم سال مهمی برای شماست ، در پایان سال امتحانات نهایی رو دارید که تاثیرشون امسال در کنکور ۲۵ درصد بوده و طبق حرف های رسمی و غیر رسمی برای سال آینده قراره افزایش هم پیدا بکنه و تا ۳۵ درصد هم برسه ، پس سال سوم نزدیک به یه سوم از کنکور شما رو تعیین میکنه .

پیشخوانی کمک میکنه با مطالبی که قراره در طول سال باهاشون برخورد کنید آشنا بشید و در طی سال در یادگیری راحت تر خواهید بود ، لازم نیست پیشخوانی شما طوری باشه که بتونید سوالات کنکور مربوط به اون درس رو جواب بدید ، همین قدر که یه زمینه ای از هر درس و مطالبش توی ذهنتون باشه کافیه . 

۴. شرکت در آزمون های تابستان

آزمون های تابستانه تقریبا همه موارد بالا رو در خودش داره و میتونید هم مطالب سال دومتون رو تثبیت کنید و هم مطالب سال سوم رو پیشخوانی کنید البته به مراتب بیشتر از پیشخوانی مرحله قبل ، طوری که بتونید به سوالاتی که در آزمون ها طرح میشه پاسخ بدید . 

 

۵. برنامه ریزی :

توی همه موارد بالا که گفتم قرار نیست به صورت هر دنبیل و هرجور خدا خواست و قسمت شد عمل کنیم ، برای تمامی موارد بالا سعی کنید برنامه ریزی دقیق داشته باشید و در کنار اونها به تفریحات خودتون هم برسید و سعی کنید از فرصت تابستون برای کارهایی که در طول سال تحصیلی امکانش نیست استفاده کامل رو ببرید ، انجام دادن این دو کنار هم همونطور که گفتم نیاز به برنامه ریزی داره تا هیچ کدوم رو از دست ندید.

۶. آمادگی برای امتحانات نهایی  

 سال سومتون رو با برنامه و هدف شروع کنید ، خیلی از همکلاسی هاتون رو در طی سال دیدید که به دلیل نداشتن هدف در نیمه های سال دلسرد شدن و آسون ترین راه رو برای خودشون تغییر رشته دونستن . تاکید میکنم سال سوم از سال های بسیار تاثیر گذاره ، اگه قبلا بدون برنامه و هدف درس میخوندید این رویه رو سعی کنید با آغاز سال سوم عوض کنید ، سعی کنید هدف خودتون برای پایان سال سوم رو از همین الان تعیین کنید و برنامه ریزی متناسب با اون رو انجام بدید . گول اسم امتحانات نهایی رو نخورید و فک نکنید چون قراره چه مدارس خاص و چه مدارس عادی همه یک امتحان رو بدن پس آسون طرح میشه ، توی این چند سال سبک سوالات امتحانات نهایی عوض شده و به سبک سوالات کنکور نزدیک شده، پس سعی و تلاش خودتون رو کامل انجام بدید تا بتونید بهترین نتیجه رو در کنکور کسب کنید . 

                                                                                                                         

تابستان سال دومی ها

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)