تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۴

سوالی که بارها از  دانش آموزان میشنوم اینه که تاثیر معدل یعنی چی؟ تاثیر مثبت یعنی چی ؟ تاثیر قطعی یعنی چی؟ به دلیل زیاد بودن این سوالات از طرف دانش آموزان عزیزم تصمیم گرفتم اشاره ای به تاثیر معدل در آزمون سراسری داشته باشم که خیلی از شما دانش آموزان عزیزم آگاهی لازم در […]

کنکور-سراسری

سوالی که بارها از  دانش آموزان میشنوم اینه که تاثیر معدل یعنی چی؟ تاثیر مثبت یعنی چی ؟ تاثیر قطعی یعنی چی؟
به دلیل زیاد بودن این سوالات از طرف دانش آموزان عزیزم تصمیم گرفتم اشاره ای به تاثیر معدل در آزمون سراسری داشته باشم که خیلی از شما دانش آموزان عزیزم آگاهی لازم در رابطه با تاثیر معدل رو پیدا کنین.
اول این بحث لازم میدونم مفهوم تراز رو براتون شرح بدم:
به این دلیل که ما برای مقایسه ی افراد به یک عدد نیاز داریم از تراز استفاده میکنند. تراز هر درس نشون میده که هر دانش آموز اون درس رو نسبت به سایر رقبا چطور زده، این عدد فارق از اینه که آزمون سخت یا آسون بوده. ولی درصد با سخت و آسون شدن آزمون بالا و پایین میشه و برای سازمان سنجش مناسب نیست. بعد از اون بر اساس ضرایب از تراز های دروس میانگین وزن دار میگیرن و یک تراز کل بدست میارن که میشه در واقع همون نمره کل آزمون سراسری شما دانش آموزای عزیزم
برای اینکه افراد یک آزمون را رتبه‌بندی کنیم، از تراز استفاده میکنیم.
شاید بگین هر کس هر نمره‌ای گرفت در رتبه بالاتری قرار بگیره،خوب با این حساب مثلا شما نمره ۱۸ میگیرین و در جایگاه اول قرار می‌گیرین اما فرداش یک آزمون دیگه گرفته می‌شه و شما توی اون آزمون هم ۱۸ می‌گیرین اما این دفعه در جایگاه آخر قرار می‌گیرین.
چرا؟ چون دیروز سؤالات آسون بوده و امروز سؤالات سخت.
مشکل چیه؟ نمره ۱۸ شما یک بار ارزش بالاترین رو داشت و یک بار ارزش پایین‌ترین. یعنی بحث اینه که مثلاً ممکنه شما در کنکور امسال نمرتون فلان بشه و نفر اول کنکور بشین و بعد کنکوریای سالای قبل بگن چون آزمون آسون بوده ایشون نمره بالا گرفته……. یا مثلاً ممکنه شما زیست که درس با ضریب بالاست رو خوب بزنین و نمره خوبی بگیرین اما در درس زبان هیچ دانشی نداشته باشین.
یک مشکل دیگه ای که تراز حل می‌کنه اینه که فرض کنید بخوایم بر اساس «نمره خام» رتبه‌بندی کنیم. فرض کنید یک نفر در یک کلاس ۱۹  گرفته. آیا می‌شه گفت اون نفر اول می‌شه؟ نه… شاید آزمون آنقدر ساده بوده که همه افراد کلاس ۲۰ گرفتن و اون آخرین نفر می‌شه… یعنی ۱۹ اون ارزشی که در آزمونای دیگه داره رو نداره. در ترازبندی، تک ‌تک سؤالا مهم می‌شن یعنی هر چی دیگرون به اون سؤال کمتر پاسخ صحیح بدن، ارزشش اونن سؤال بالاتر می‌ره و اینکه سطح بقیه افراد چطوری باشه، روی تراز شما مؤثره.


خوب بریم رو بحث اصلی: تاثیر معدل
اول اینکه نمرات تک ‌تک درس‌های نهایی به صورت نمرات تراز شده محاسبه  میشن و اگه قرار بود که فقط معدل نمرات تأثیر داشـــته باشـه به هـــــمه‌ی درس‌ها به یک دید نگاه میشد و نمـره‌ی پـایــین یک درس بـــر روی همه‌ی درس‌هــــای کنــکور تــــأثیر منفی میگذاشت. برای جلوگیری از این اتفاق نمره های هر درس به جای معدل اعمال میشه و بصورت نمره‌ی تراز در زیر گروه‌ها هم تأثیر مستقیم میزاره تا حقی از کسی ضایع نشه و اگه چنانچه نمره های کتبی کسی در درسی پایین باشه ضرر اون فقط متوجه همون درس بشه. پس اعمال تأثیر نمرات درس‌ها به نفع دانش‌آموزاست. در کنکور تراز هر درس و تراز کل اهمیت داره و درصدایی که دانش آموز بدست آورده تاثیری مستقیم نداره بلکه باید تراز اون درس بدست بیاد یعنی در کنکور هر درس به صورت مجزا موثره نه اینکه معدل شما رو به صورت مستقیم در تراز کنکور تاثیر بدن…
درسی که در امتحانات نهایی سخت تر از بقیه بوده نمره تراز بالاتری داره و اگه داوطلب نمره خوبی در اون بدست بیاره می تونه امیدوار درتاثیر بالای اون در رتبه کنکورش باشه، پس یادتان نره هنگام جواب دادن به سوالات نهایی اگه تشخیص دادین که سوالات به نسبت سختن تمام تلاش خودتونو مثل کنکور به کار بگیرین تا بهترین نمره رو در اون کسب کنید.
برای محاسبه نمره کل داوطلب برای یه درس در کنکور از جمع تراز نمره امتحان نهایی ۲۵% و نمره کنکور ۷۵% استفاده می شه. خوب چون نمره تراز کنکور برای هر درس از ۱۵۰۰۰ محاسبه می شه و تراز امتحان نهایی ۲۵% و تراز نمره کنکور ۷۵%  این تراز رو شامل می شه میشه گفت که نمره تراز نهایی از ۳۷۵۰ یعنی ۲۵% از ۱۵۰۰۰ و نمره تراز کنکور از ۱۱۲۵۰ یعنی ۷۵% از ۱۵۰۰۰ حساب می شه و در ادامه این دو رو با هم جمع میکنیم و تراز اون درس بدست میاد.
تراز نمره نهایی + تراز نمره کنکور = تراز کل برای آن درس
در قسمتهای بعدی توضیحات جامع تری به شما خواهم داد

مدیر گروه برنامه ریزی و مشاوره شما در موسسه آموزشی استاد حسین احمدی تاثیر معدل در آزمون سراسری

 

برای ارتباط با واحد مشاوره با شماره  02166409007 و یا ۰۹۱۲۱۹۶۵۸۰۲ تماس بگیرید. 

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

پیشنهاد کنکور برتر