تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۷

چرا درصدهایم پیشرفت نمی کند؟
چرا باز غلط های تکراری دارم؟
این پرسش را در آزمون قبل هم غلط زدم و …؛

تحلیل آزمون(۱) ضرورت و فواید

ضرورت و فواید

چرا درصدهایم پیشرفت نمی کند؟
چرا باز غلط های تکراری دارم؟
این پرسش را در آزمون قبل هم غلط زدم و …؛

این جملات و عباراتی شبیه آن ها، جملات آشنایی هستند که داوطلبان پس از آزمون های آزمایشی می گویند.
یکی از مشکلات بزرگ اغلب داوطلبان آزمون سراسری این است که بسیاری از اشتباهات خود را که قبلاً در آزمون های آزمایشی داشته اند تکرار می کنند، هر فرد برای این که مشکل خود را حل کند باید فعالیتی شبیه فرآیند زیر داشته باشد:
حقیقت این است که وقتی در آزمون آزمایشی شرکت می کنید فقط قدم اول را برداشته اید. یعنی نقاط ضعف و قوت را شناسایی کرده اید. آیا این نتایج به تنهایی می تواند مشکلات را رفع کند؟ قطعاً پاسخ منفی است. آیا وقتی در مسائل پزشکی نوار قلب، عکس رادیولوژی و سایر رفتارهای تشخیص را انجام دهید، انتظار دارید با انجام آن ها درمان رخ دهد؟ طبیعتاً این انتظار غیر منطقی است. باید این عکس ها بررسی شوند تا بیماری تشخیص داده شود و متناسب با آن درمان آغاز شود.
پس با برگزاری آزمون، نقاط قوت و ضعف، شناسایی می شوند. حال باید به صورتی دقیق این نقاط ضعف را بررسی کنید و سپس با کمک یک مشاور و یا یک فرد مطلع، راه رفع آن ها را پیدا کنید.
بسیاری از داوطلبان فقط قسمت اول را انجام می دهند، یعنی فقط به شناسایی نقاط ضعف و قوت خود اکتفا می کنند. اینان از این که هر چه آزمون می دهند نمره ی تراز و درصدشان رشد نمی کند گله می کنند؛ اما وقتی از بررسی نقاط ضعف آزمون های قبلی می پرسیم و این که چه کمکی از آن ها گرفته اند سکوت می کنند. این یعنی یک حلقه ی معیوب. گویی شخصی را که همواره در وضعیت نامطلوبی است اندازه می گیرد و دائم گله می کند که این بیمارستان به درد نمی خورد. این همه آمدن و رفتن و هزینه کردن هیچ فایده ای ندارد!!!. . . . تصدیق می کنید که این حرف منطقی است؟
تمام مشاورین تحصیلی، تحلیل آزمون را مهم تر از آزمون می دانند. زیرا با تحلیل آزمون، شناخت دقیقی از نقاط ضعف به دست می آید. می توانید این نقاط ضعف را برطرف کنید و آن ها را به نقاط قوت خود تبدیل کنید.
به طور خلاصه تحلیل آزمون یعنی این که، پس از هر آزمون حداقل معادل زمان آزمون روی پرسش ها وقت بگذارید و تمامی آن ها را تک تک بررسی کنید و دلایلی که باعث شده است تا نتوانید به بعضی از پرسش ها پاسخ دهید یا پاسخ غلط بدهید را یادداشت کنید و برای هر کدام یک تصمیم راهبردی بگیرید. مطمئن باشید اگر تا روز آزمون سراسری آزمون های آزمایشی را خوب تحلیل کنید و تصمیمات درست برای رفع شدن آن ها بگیرید می توانید به درصدهای بالا دست پیدا کنید. یادتان باشد، دلیل موفقیت کسانی که پیروز می شوند این است که از شکست های خود درس گرفته اند.

«گ.۲»

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)