تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۷

یادگیری در هر سنی امکان پذیر است و هرگز برای یادگیری زود یا دیر نیست. زیرا ذهن شما برای یادگیری خلق شده است و ظرفیت زیادی برای آموختن دارد. پس بیایید همین هفته اراده کنید و در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیل های ذهن تان گام بردارید.

iq

 

  1. باورهای خود را تغییر بدهید

افراد زیادی وجود دارند که باور ندارند می توانند یاد بگیرد، بر دانشی مسلط شوند یا به افرادی «باهوش» تبدیل شوند. اگر به چیزی باور نداشته باشیم. هرگز به آن دست نخواهیم                                                                                                                                                                                                               عوض کنید و با انجام این کار، دنیای جدیدی پیش رویتان قرار خواهد گرفت. پس ذهن شگفت انگیزی دارید که ظرفیت آن برای یادگیری، فراتر از چیزی است که تصورش را می کنید. اگر به این حقیقت باور داشته باشید، می توانید در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیل های ذهن تان گام بردارید.

  1. به دنبال کسب دانش صحیح باشید

بعضی از افراد به دنبال کسب دانش نمی روند یا به آن دسترسی ندارند. دانش از تجربیات، کتاب ها، دیگران و سایر منابع به دست می آید؛ ما باید به این نوع از دانش دست یابیم. پس به دنبال دانش صحیح باشید. برای مثال، اگر از واژه ها به درستی استفاده نشود، آنها بی معنی خواهند بود. گاهی می شنوم که کودکان می گویند: «این مطلب را در کتابی خواندم.» ولی آیا آن مطلب حقیقت دارد؟ فقط به این دلیل که شخصی آن را گفته یا نوشته است نمی توانیم اطمینان داشته باشیم که حقیقت دارد. هر یادگیرنده باید به دنبال اطلاعات و دانش صحیح باشد، نه فقط اطلاعات یا نظرات. شما باید به دنبال اطلاعات و دانش باشید و سپس، آن را آزمایش کنید و خوب به آن فکر کنید تا متوجه شوید که آیا درست است؟ آیا می تواند در زندگی شما کاربرد درستی داشته باشد؟ آیا می تواند زندگی تان را بهتر کند؟ آیا به شما کمک می کند تا به موفقیت دست یابید؟ شما باید آنچه را که یاد می گیرید ارزیابی کنید و بسنجید تا به دانش صحیح دست یابید. فقط در این صورت می توانید در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیل های ذهن تان گام بردارید.

  1. برای یادگیری شور و شوق داشته باشید

بعضی ها تمایلی برای یادگیری ندارند؛ گاهی به این دلیل که تنبلی می کنند و گاهی به این دلیل که از اثرات مثبت یادگیری بر زندگی خود، آگاهی ندارند. در واقع آنها در درون خود، هیچ شور و شوقی ندارند که آنها را تشویق به یادگیری کند. در حالی که هر فرد باید برای یادگیری شور و شوق داشته باشد. رسیدن به این شور و شوق، به کمی تلاش نیاز دارد و تنها راه موجود، شروع به یادگیری چیزهایی است که بلافاصله، تأثیر مثبتی بر زندگی شما می گذارند. مثلا وقتی مفهوم مالی جدیدی را یاد می گیرید که به شما کمک می کند تا درآمد خود را افزایش دهید یا بدهی های خود را پرداخت کنید، این یادگیری موجب افزایش شور و شوق در شما می شود. یا وقتی روشی برای تعامل درست با خانواده را یاد می گیرید که موجب بهتر شدن روابط شما می شود، این تأثیر مثبت انگیزه ی یادگیری را در شما افزایش می دهد. وقتی برای یادگیری شور و شوق داشته باشید، می توانید در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیل های ذهن تان گام بردارید.

  1. هیچ گاه یادگیری را متوقف نکنید

به دست آوردن دانش کار سختی است و تسلط یافتن بر آن، زمان زیادی می طلبد. این کار به نظم و ترتیبی همیشگی نیاز دارد. بنابراین شما باید از طریق مطالعه ی زیاد، خود را منضبط و منظم کنید و بدانید که یادگیری نیازمند تلاش فراوان است. زیاد، خود را منضبط و منظم کنید و بدانید که یادگیری نیازمند تلاش فراوان است. هر گاه ماژول هایی ساخته شود که با وصل کردن آنها به مغزتان بتواند به سرعت به دانش مورد نیازتان دسترسی پیدا کنید، می توانید دست از تلاش و یادگیری بردارید. اما تا آن موقع باید فقط بر خودتان تکیه کنید و به سختی تلاش کنید زیرا فرآیند یادگیری، طولانی و زمان بر است. البته تا حدی می توانیم سرعت آن را افزایش دهیم ولی باز هم باید فرآیندی شامل خواندن، گوش دادن، بررسی کردن، تکرار کردن، به کار بردن دانش، تجربه کردن نتایج، دوباره سازماندهی کردن و غیره را بگذرانیم. به زبان ساده، یادگیری به زمان نیاز دارد. وقتی خود را منضبط می کنید، به آهستگی ولی با اطمینان، دانش کسب می کنید و یاد می گیرید و با این کار در جهت تقویت ذهن خود و شکوفایی ذهن خود و شکوفایی پتانسیل های ذهن تان گام بر می دارید.

کلام آخر

یادگیری در هر سنی امکان پذیر است و هرگز برای یادگیری زود یا دیر نیست. زیرا ذهن شما برای یادگیری خلق شده است و ظرفیت زیادی برای آموختن دارد. پس بیایید همین هفته اراده کنید و در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیل های ذهن تان گام بردارید.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)