تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۷

  کمال گرایی احساس می کنید کارهایی که تا حالا کرده اید به اندازه ی کافی خوب نیستند؟ وقتی در یک امتحان جامع درسی را کم تر از ۱۰۰% می زنید تا چند وقت اعصاب تان به هم می ریزد؟ آیا احساس می کنید که کارها را باید ۱۰۰% درست انجام دهید و در غیر […]

۳e480a8a-c421-4120-a0e1-64919cb066f1

 

کمال گرایی

احساس می کنید کارهایی که تا حالا کرده اید به اندازه ی کافی خوب نیستند؟

وقتی در یک امتحان جامع درسی را کم تر از ۱۰۰% می زنید تا چند وقت اعصاب تان به هم می ریزد؟

آیا احساس می کنید که کارها را باید ۱۰۰% درست انجام دهید و در غیر این صورت آدمی متوسط و یا حتی بازنده هستید؟

اگر چنین نگرشی داشته باشید، در این صورت به جای حرکت در مسیر موفقیت سعی در کامل بودن دارید و به عبارت دیگر، آدم کمال گرایی هستید. کمال گرایی یعنی افکار و رفتارهای خود تخریب گرانه ای که هدف شان رسیدن به اهداف به شدت افراطی و غیر واقع گرایانه است. در جامعه امروزی، به اشتباه کمال گرایی چیزی مطلوب و حتی لازم برای موفقیت در نظر گرفته می شود در حالی که هرگز این گونه نیست!

مطالعات اخیر روان شناسان نشان می دهد که نگرش کمال گرایانه موجب اخلال در موفقیت می شود. آرزوی کامل بودن، هم احساس رضایت از خودتان را از شما می گیرد و هم شما را بیش از سایر مردم (کسانی که اهداف واقع گرایانه ای دارند)، در معرض ناکامی قرار می دهد. زندگی آدم های کمال گرا، غالبا بر اساس فهرست پایان ناپذیری از بایدها بنا شده است که با قوانینی خشک برای هدایت زندگی آن ها به خدمت گرفته می شود. افراد کمال گرا با داشتن چنین تاکیدهایی بر روی باید ها به ندرت بر روی خواسته ها و آرزوهای خود حساب می کنند. «من باید این دفعه ریاضی را بالای نود و پنج بزنم!» «رتبه ی من در آزمون سراسری باید یک شود!» و… حالا بیایید قضیه را این طوری ببینید که چند صد یا چند هزار داوطلب کمال گرای دیگر هم دارند خودشان را برای آزمون سراسری آماده می کنند. آیا قرار است آن ها هم رتبه های تک رقمی بیاورند؟

واقع بین بودن در مورد شرایطی که در آن قرار دارید، همیشه احساس بهتری به شما خواهد داد و در عوض به جای قفل شدن روی هدف هایی که شاید وجود خارجی نداشته باشند، سعی می کنید در مسیر رشد گام بردارید. افراد کمال گرا کوشش های خود را پایان ناپذیر و ناکافی تلقی می کنند.

ابعاد کمال گرایی

با کمال گرایی چه باید کر؟

ابتدا به خودتان در مورد آنچه انجام داده اید اطمینان کنید.

اگر تمایل به نشان دادن کمال گرایی مستقیم دارید، راه هایی برای اعتبار بخشیدن به آنچه دیگران انجام می دهند جست و جو کنید. این عادت را در خود ایجاد کنید که به آنچه خود و دیگران کسب می کنند توجه کنید و به آن ارج بگذارید. باز خورد مثبت را از خودتان بگیرید.

گروهی از روان شناسان توصیه می کنند که نه تنها برای موفقیت های عینی از قبیل نمره ی امتحان باید خود را تشویق کنید، بلکه روابط موفقی را هم که ایجاد کرده اید باید شناسایی کنید و به خاطر ایجاد این روابط موفق به خودتان پاداش بدهید.

افراد کمال گرا اغلب سعی می کنند اشتباهات خود را انکار کنند و این تنها به بدتر شدن موقعیت منجر می شود. اگر اشتباهات تان را ببخشید، می توانید به تجربه ی یادگیری مثبت بازگردید. این پذیرش را نسبت به اشتباهات دیگران باید ایجاد کنید.

شکست خوردن را تمرین کنید

برای افراد کمال گرا ترس از شکست توان فرساست. برای غلبه بر ترس، مواجه شدن با آن ضروری است. به خاطر بسپارید که ما از اشتباهات مان بیش از موفقیت های مان درس می گیریم. سعی کنید فعالیت جدیدی که در آن عملکرد خوبی ندارید انجام دهید. در تلاش های اول احتمالا نتایج عالی به دست نخواهید آورد. حتی ممکن است تا حدی احساس مضحک بودن کنید. اما انجام دادن چنین کارهایی به شما کمک می کند تا متوجه شوید شکست مفید است. هر شکستی به شما یاد می دهد که چگونه در دفعات بعد بهتر عمل کنید. از آن جا که افراد کمال گرا تمایل دارند خیلی جدی به کارهای شان بپردازند، اگر شما یاد بگیرید که به خودتان بخندید، پاداشی بزرگ می گیرید و بیش تر لذت می برید. در پروژه های طولانی مدت، برنامه های زمانی مناسبی را برای تهیه ی چندین پیش نویس در نظر بگیرید.

کمال گرایی، اوج موفقیت است؟

اگر شما به انتظار یک الهام یا معجزه برای شروع کار هستید. این معجزه مطمئناً هرگز اتفاق نخواهد افتاد. یک معلم هنر تصمیم می گیرد همین اصل را مورد آزمون قرار دهد. او به نیمی از دانش آموزان خود می گوید که نمره ی آن ها را بر اساس کیفیت کارشان خواهد داد و برای دیگر دانش آموزان کمیت کارهای شان را ملاک نمره گذاری قرار می دهد. شگفت آور است که پس از یک هفته، گروهی که کارهای هنری بیش تری داشتند، بهترین کارها را نیز ارائه دادند. چرا؟ به این دلیل که آن ها آزادانه و بدون اینکه نگرانی خاصی در مورد کمال گرایی هنری داشته باشند، آثارشان را خلق می کردند. آن ها نمونه های بیش تری ارائه کرده بودند و بنابراین احتمال این که از میان نمونه های آنان اثر بهتری برگزیده شود، بیش تر بود. اگر شما نیز روی کاری که باید انجام دهید بیش تر از این که آن را باید کامل انجام دهید تمرکز کنید، موفق تر عمل خواهید کرد.

همیشه به تصویری کلی که از فعالیت مورد نظر ترسیم کرده اید نگاه کنید و آن گاه کاری را که مورد نیاز است انجام دهید. به این ترتیب، از گیر کردن در جزئیات دوری خواهید کرد. در نظر گرفتن زمان معین و محدود برای تکالیف کوچک به شما کمک می کند تا به تصویر کلی و اصلی بازگردید.

به خودتان اجازه دهید که کمال گرا نباشید

افراد کمال گرا اغلب سعی می کنند اشتباهات خود را انکار کنند و این تنها به بدتر شدن موقعیت منجر می شود. اگر اشتباهات تان را ببخشید، می توانید به تجربه یادگیری مثبت بازگردید. این پذیرش را نسبت به اشتباهات دیگران نیز باید ایجاد کنید.

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)