تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۷
تمرکز هنگام مطالعه

تمرکز هنگام مطالعه

هنگام درس خواندن تمرکز ندارم!

هنگام مطالعه حواسم پرت می شود!

عناوین بالا شاید یکی از رایج ترین مشکلات داوطلبان در هنگام مطالعه باشد، داوطلبانی که برای رسیدن به هدف خود با تلاش و کوشش فراوان ساعت های زیادی را در طول روز به مطالعه و تست زدن می پردازند اما متاسفانه به دلیل نداشتن تمرکز در واحدهای مطالعاتی، نتیجه ی تلاش در ماه های ابتدایی سال تحصیلی را نمی بینند. این امر سبب ناامیدی آنان می شود و انگیزه ی ایشان برای ادامه ی مسیر از دست می رود و از دستیابی به هدف خود باز می می مانند. در این مقاله سعی شده است راهکارهایی اعجاب انگیز برای کنترل تمرکز بیان شود که این امر سبب می شود بازده مفید شما به طور محسوسی ارتقا یابد و مطمئنا نتیجه ی آن در آزمون های آزمایشی مشخص می شود.

عوامل فردی

  1. یادداشت

هنگام درس خواندن قلم و کاغذی کنار دستتان بگذارید و فکرهایی را که به ذهنتان می رسد و مزاحم درس خواندنتان می شود. سریعا یادداشت کنید. با این کار دیگر نگران فراموش کردن کارها و ایده ها نیستید و به خودتان یادآوری می کنید که: «درست است که این کارها به اندازه ای مهم هستند که آن ها را یادداشت کنید و بعداً برایشان کاری انجام بدهید، اما آن قدر مهم نیستند که به خاطرشان درس خواندن را متوقف کنید.» سپس هر شب نیم ساعت قبل از خواب به مسائلی که یادداشت کرده اید، فکر کنید. این روش حتما باید به صورت کامل انجام شود یعنی صرف نوشتن عوامل حواس پرتی روی کاغذ نمی تواند در بلند مدت مشکل حواس پرتی شما را برطرف کند، بلکه حتما باید برای آن وقت بگذارید که بهترین زمان آن نیم ساعت قبل از خواب است.

  1. تلاش در شرایط

سعی کنید این شعار را در ذهن داشته باشید که: با شرایطی که دارم بیشترین تلاش خود را خواهم کرد. نه این که فکر کنید باید همه چیز کامل باشد. در هنگام مطالعه ی یک درس هیچ گاه به زمان باقی مانده و حجم درس نگاه نکنید. زیرا سبب می شود تمرکز شما روی درس مورد نظر از بین برود. یادتان باشد همیشه زمان برای جبران نواقص گذشته وجود دارد و فکر کردن به این موضوع زمانی را که اکنون در اختیار دارید از بین می برد.

عوامل محیطی

  1. فقط مطالعه

محیط درس خواندن خود را از عوامل حواس پرتی خالی کنید، مکان مطالعه ی شما باید فاقد هر گونه تصویر و تابلوهای خاطره انگیز باشد. نگاه کردن به این تصاویری که خاطره ای را برای شما زنده می کند و یا موضوعی خاص را در ذهن شما بال و پر می دهد، به صورت ناخودآگاه ذهن شما را درگیر می کند. با درگیر شدن قسمتی از مغز بازده درسی شما به صورت محسوسی افت پیدا کند. از این رو توصیه می شود در یک اتاق ساده و نشسته پشت میز، مطالعه ی خود را انجام دهید.

  1. فقط همین

کتاب ها و جزوات سایر درس ها را از میز مطالعاتی خود دور کنید. مثلاً هنگام خواندن درس دین و زندگی نباید جزوات سایر درس ها مثل زیست شناسی، شیمی، ادبیات و … جلوی چشم تان باشد. این موضوع سبب می شود هنگام خواندن یک درس، اقدامات و فعالیت هایی که برای سایر درس ها باید انجام دهید، ذهن شما را درگیر کند و تمرکزتان برای مطالعه ی درسی که هم اکنون مشغول به آن هستید کاهش پیدا کند.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)