تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۷

تند خوانی،روشی برای افزایش وقت! یکی از بزرگترین مشکلات داوطلبان آزمون سراسری کمبود وقت و ترسیدن به اجرای برنامه های پیش بینی شده ی آنان است. هر ساله بسیاری از داوطلبان مشاهده می شوند که علی الرغم ساعات مطالعاتی بالا، نتیجه ی دلخواه خود را کسب نمی کنند. با دقت در نحوه ی مطالعه ی […]

تند خوانی،روشی برای افزایش وقت!

یکی از بزرگترین مشکلات داوطلبان آزمون سراسری کمبود وقت و ترسیدن به اجرای برنامه های پیش بینی شده ی آنان است. هر ساله بسیاری از داوطلبان مشاهده می شوند که علی الرغم ساعات مطالعاتی بالا، نتیجه ی دلخواه خود را کسب نمی کنند. با دقت در نحوه ی مطالعه ی آنان، متوجه می شویم این دسته از داوطلبان زمان بسیار زیادی را صرفا معطوف به مطالعه ی درس نامه های آموزشی در مباحث تمرینی و حفظی می نمایند و به ناچار زمان کمی را به تست زنی اختصاص می دهند و به زعم خودشان تا زمانی که مطالب درسی را کامل نخوانند و متوجه نشوند به سراغ تست زنی نمی روند.

آرزوی این افراد این است که زمان اختصاص داده شده به مطالعه ی دروس کاهش یابد در حالی که از کیفیت مطالعاتی کاسته نشود تا بتوانند با تست زنی بیشتر اقدام به تثبیت تسلط خود نمایند.

در این قسمت سعی شده است داوطلبان با تکنیکی تحت عنوان تند خوانی آشنا شوند.

این تکنیک که از آن به عنوان معجزه ی ذخیره ی زمان یاد می شود، می تواند نقشی مهم و اساسی در بهره مندی هر چه بیشتر داوطلبان از زمان های مطالعاتی خود داشته باشد.

در ابتدا یادآوری می کنم روش تند خوانی هرگز به معنی مطالعه ی سطحی کتاب درسی و جزوه ی آموزشی نمی باشد بلکه این روش این امکان را برای شما فراهم می کند از حداکثر سرعت مغز خود در جهت فهمیدن یک موضوع درسی بهره مند شوید.

البته مسلط شدن به این روش ممکن است زمان نسبتا طولانی (۲-۳ هفته) از شما بگیرد، اما بدون شک بهره مندی از روشهای تند خوانی سبب بازده فوق العاده بالای درسی و صرفه جویی در زمان است بدین معنی که اگر شما قبل از مسلط شدن به این روش، یک صفحه از کتاب دینی را در مدت ۲۰ دقیقه می خواندید، با فراگیری این روش همان حجم مطلب را در زمانی کمتر از ۷ دقیقه خواهید خواند.

ابتدا باید علل کند خوانی را شناسایی کنیم:

  • کلمه خوانی:

کلمه خوانی هم سرعت مطالعه را کم می کند و هم میزان درک را پایین می آورد. اگر کلمه خوانی تبدیل به جمله خوانی یا عبارت خوانی شود نه تنها سرعت بالا می رود بلکه درک نیز بیشتر می شود.

این عقیده که خواندن کلمه کلمه درک را زیاد می کند دقیقا عکس واقعیت است زیرا مغز با معنی کلمات کار دارد و کلمات نیز در جمله نمود دارند، همین الان که این مطلب را مطالعه می کنید مغز شما با کلمات کاری ندارد بلکه جملات را معنی می کند. اگر قرار باشد مغز روی تک تک کلمات فکر کند:

اولا بعضی از کلمات را درک نمی کند زیرا در جمله معنی دارند.

دوما میزان درک پایین می آید.

  • خواندن با صدا بلند (بلند خوانی):

دومین علت کند خوانی، خواندن با صدا یا بلند خوانی است، کسی که با صدای بلند می خواند حتی اگر با نهایت سرعت هم بخواند نمی تواند ۳۰۰-۴۰۰ کلمه در دقیقه بیشتر بخواند زیرا سیستم گفتاری ما برای افزایش سرعت محدودیت دارد اما اگر این بلند خواندن به صامت خوانی یا چشم خوانی (با حرکت چشم) تبدیل شود هم سرعت بالا می رود و هم درک مطلب بیشتر می شود.

عده ای می گویند اگر ما ابتدا بلند بخوانیم بعد با گوشهایمان بشنویم بهتر یاد می گیریم اما این عقیده کاملا اشتباه است. البته بلند خوانی در مرحله مرور که بعدها مراحل صحیح مطالعه به روش تند خوانی را آموزش می دهیم وجود دارد اما در مرحله خواندن باعث لفت سرعت و یادگیری می شود.

 

 

«گ.۲»

نظرات شما
  1. راضیه نجفی می‌گه:

    سلام عالی بود ممنونم.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)