تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷

توصیه های پایانی در هفته آخر، بسیاری از داوطلبان به فکر خوشی یا ناخوشی بعد از برگزاری آزمون سراسری هستند که اگر خوب شد، چه می شود و اگر خوب نشد چه … فرصت چندانی تا برگزاری آزمون سراسری باقی نمانده است. برخی داوطلبان در این دوره دچار سردرگمی، ناامیدی و بی برنامگی می شوند […]

توصیه های پایانی

توصیه های پایانی

در هفته آخر، بسیاری از داوطلبان به فکر خوشی یا ناخوشی بعد از برگزاری آزمون سراسری هستند که اگر خوب شد، چه می شود و اگر خوب نشد چه …

فرصت چندانی تا برگزاری آزمون سراسری باقی نمانده است. برخی داوطلبان در این دوره دچار سردرگمی، ناامیدی و بی برنامگی می شوند و درصدی از آنان نیز به توانایی خود بیش از اندازه امیدوار می شوند. داوطلبان در این دوره چه باید کنند؟

آزمون سراسری و آمادگی برای آن دارای سه دوره ی طلایی است. تابستان، عید و چهار هفته ی پایانی. همان طور که می دانید زمان دو دوره ی ابتدایی سپری شده است که امیدواریم بازدهی مطلوبی از آن به دست آورده باشید. اما حواس تان باشد باید برای دوره ی آخر برنامه دقیقی داشته باشید.

در این مرحله افراد با توجه به تلاش هایی که کرده اند به نتایج متفاوتی رسیده اند؛ عده ای امیدوار هستند که قبول می شوند، گروهی خسته اند و گروهی هم فکر می کنند که قبول نمی شوند.

همه ی این گروه ها در عین این که نوعی سردرگمی را تجربه می کنند، درس خواندن و مطالعه و کار علمی و مطالعاتی را فراموش نمی کنند. تمامی عزیزان باید شرایطی را که در آن قرار گرفته اند به درستی بشناسند و به توصیه های زیر عمل کنند:

  • باز هم چند ساعت و چقدر؟

باید از حداکثر توان خود استفاده کنید، بدون شک داوطلبی که تا به امروز به طور مداوم بیش تر از یک ساعت درس نخوانده است، نمی تواند ۱۴ ساعت درس بخواند. اما می تواند با جدیت تمام تلاش خود را به خرج دهد و وضعیت خود را به گونه ی محسوس ارتقا بخشد. اما به طور کلی داوطلبانی که تا کنون با برنامه درس خوانده اند به سادگی قادر به وقت گذاری ۱۱ تا ۱۳ ساعت هستند.

  • باز هم ماجرای نتیجه و نتیجه گیری

در این دوره ممکن است با افزایش ساعت درسی نتیجه ای که می گیرید بهتر نشود. حتی بسیاری از اوقات داوطلبان دچار افت می شوند. بنابراین باید به دنبال یافتن نقطه ی کور مطالعاتی تان باشید. روش های درس خواندن و تست زدن را تغییر دهید. حتی اگر لازم شد واحدهای تفریح و آزاد خود را اندکی کاهش دهید.

در این هفته های پایانی نتیجه گرفتن و نگرفتن در آزمون های موضوعی و جامع چندان اهمیت ویژه ای ندارد. مهم با انرژی تا انتهای مسیر در کوران رقابت و مسابقه باقی مانده است. به یاد دارید که گفتیم مسابقه ای که در آن شرکت کرده ایم یک مسابقه ی سرعت نیست بلکه یک مسابقه ی استقامت است. گفتیم که به واقع آزمون سراسری یک ماراتن نفس گیر است و در مسابقه ی ماراتن، مهم ماندن در مسیر و ادامه دادن تا آخرین لحظات است. باور داشته باشید که در لحظات پایانی بسیاری از اتفاقات خوب خواهد افتاد، به شرط آن که در مسیر مانده باشید.

  • منابع فراوانی دارید که ندیده اید؟

منابع در اختیارتان را به چند دسته تقسیم می کنیم

گروه اول: بخش ها و درس هایی که تاکنون آن ها را مطالعه نکرده اید.

توصیه می کنیم در این روزها سری به آن ها بزنید و مباحث و موضوعات شان را از نظر بگذرانید. توصیه ی مشاورین به عدم مطالعه ی مباحث جدید ناظر به دو هفته ی پایانی است. با توجه به این که هنوز زمان کافی در اختیارتان هست، مراجعه به کتاب های درسی و مطالعه ی مباحث و موضوعات باقی مانده را فراموش نکنید.

گروه دوم: کتاب های تست و کمک آموزشی که تاکنون به آن ها مراجعه نداشته اید.

پرداختن به این کتاب ها و چنین منابعی را از اساس و ریشه فراموش کنید. اگر منبعی در اختیار دارید که تا کنون تست هایش را نزده اید. گمان کنید که هرگز چنین منبعی در اختیارتان نبوده است. مراجعه به این منابع جز پراکنده کاری و آشفته نمودن ذهن تان نتیجه ی دیگری نخواهد داشت.

گروه سوم: کتاب های تست و منابعی که بخش هایی از تست ها و تمرین های آن ها باقی مانده است.

این کتاب ها و منابع را در الویت کاری خود قرار دهید. اگر تعداد تست ها و تمرین های باقی مانده ی این منابع به قدری است که در روال طبیعی کارهای تان می توانید به پاسخ گویی آن ها بپردازید، از فرصت استفاده نمایید و این کار را انجام دهید. ولی اگر تعداد این تست ها و تمرین ها زیاد است، از روش پاسخ گویی تصادفی (Random) یا همان روش پاسخ گویی مضربی استفاده نمایید.

یادتان باشد که دورهای پایانی مسابقه است. انرژی تان را تقسیم کنید. نفس های عمیق تر و بلندتری بکشید و تلاش تان باقی ماندن در مسیر مسابقه باشد.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)