تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۴

توصیه های کلیدی برای کنکور بهتر مهمترین ویژگی سؤال‌های تستی تنظیم وقت است. بنابراین مهمترین کار برای داشتن کنکور بهتر، توجه به زمان پاسخگویی به سؤال­‌هاست که روی دفترچه‌های آزمون برای هر درس، زمان خاصی مشخص شده است که داوطلبان عزیز باید به آن توجه نمایند. – در تنظیم وقت نه آنقدر وسواس به خرج دهید […]

توصیه های کلیدی موفقیت در کنکور کنکور موفق

توصیه های کلیدی برای کنکور بهتر

مهمترین ویژگی سؤال‌های تستی تنظیم وقت است. بنابراین مهمترین کار برای داشتن کنکور بهتر، توجه به زمان پاسخگویی به سؤال­‌هاست که روی دفترچه‌های آزمون برای هر درس، زمان خاصی مشخص شده است که داوطلبان عزیز باید به آن توجه نمایند.

 در تنظیم وقت نه آنقدر وسواس به خرج دهید که هر لحظه به ساعت نگاه کنید و نه آقدر بی خیال شوید که آخر هر درس به ساعت نگاه کنید.

 بعضی داوطلبان در پاسخ دادن به سؤال­‌های کنکور، روش‌های مختلفی دارند. مثلاً اول از یک درس خاص، شروع می‌کنند. ترتیبی که در دفترچه سؤال‌ها رعایت شده ،تقریباً منطقی‌ترین ، شکل است و بهتر است همان ترتیب را رعایت کنید.

چرا که زیاد ورق زدن دفترچه و از این درس به آن درس پریدن ، خودبخود باعث نگرانی و سردرگمی می‌شود. اما این در حد توصیه است. ممکن است کسی در درس خاصی ، استعداد و توانایی ویژه‌ای داشته باشد یا علاقه خیلی زیادی به یک درس بخصوص داشته باشد و بتواند با سرعت زیادی به آن‌ها پاسخ دهد. در این صورت تصمیم با خود اوست .

اما حتماً این مورد را رعایت کنید که هر درس را که برای پاسخگویی انتخاب کرده اید، تا وقتی تمام نشده به سراغ درس دیگری نروید. چون وقت محدود است و ممکن است نتوانید دوباره به سراغ سؤال‌هایی که قبلاً پاسخ نداده‌اید، برگردید.

 نکته بسیار مهم­تر اینکه، اگر ترتیب درس‌­ها را رعایت نکردید، یا اگر سؤالی را بدون پاسخ گذاشتید، در پاسخنامه هم شماره سؤال‌ها را کنترل کنید. چون علامت زدن اشتباه سؤال­‌ها در برگه پاسخنامه یکی از اشتباهات رایج کنکور است، که باعث می­‌شود با همین اشکال کوچک تا انتهای پاسخنامه ، جواب‌ها را اشتباه علامت بزنید. پس بهتر است هر از گاهی شماره سؤال پاسخنامه را با شماره سؤال دفترچه آزمون کنترل نمایید.

– محل گزینه­‌ی صحیح را کاملاً پرکنید (وسواس هم به خرج ندهید). در صورت حذف یا تعویض گزینه‌­ی انتخاب شده­، محل پاسخ قبلی را به طور کامل پاک کنید.

در پاسخگوئی به سؤا‌ل­‌های هر درس، خوب است که از همان سؤال اول شروع کنید . هرسؤالی را که شک دارید یا اصلاً پاسخ آن را نمی‌دانید(کنارسؤال) علامت بزنید و از آن بگذرید . مثلاً برای سؤال های سخت علامت (-) و آن هایی که شک دارید علامت (*) بگذارید. به این ترتیب سؤال­‌هایی را که مطمئنید بلد هستید، تا آخر پاسخ دهید. باز هم تکرار می کنیم حواستان به شماره سؤال‌­ها در پاسخ نامه باشد، به این ترتیب خیالتان راحت می‌شود. سؤال­‌هایی را که می­‌دانستید پاسخ داده‌­اید، برای بار دیگر به سراغ سؤال­‌هایی بیائید که علامت (*) خورده‌­اند و روی آنها شک داشته‌­اید.

(حواستان به وقت هم هست) وقتی در دور اول به سؤال‌ها پاسخ می‌دهید، ذهن شما فعال می‌شود و خیلی چیزها که در اثر نگرانی فکر می­‌کردید یادتان رفته­، به یادتان می‌آ‌‌‌ید. در دور دوم ، به احتمال زیاد به خیلی از سؤال‌­هایی که شک داشته­‌اید، پاسخ می‌دهید. در آخر به سؤال­‌هایی که اصلاً بلد نیستید نگاهی بیاندازید. شاید بتوانید به بعضی از آنها پاسخ دهید. اما به هیچ وجه روی سؤالی بیش از حد مکث نکنید، حتی اگر بتوانید به سؤالی بعد از چند دقیقه پاسخ دهید بازهم به تلف کردن وقتش نمی‌ارزد. چون در درس‌­های دیگر خیلی سؤال­‌های آسان‌­تری هست که ممکن است وقت نگاه کردن به آنها را از دست بدهید.

 تکلیف هر درس را مشخص کنید، بعد به سراغ درس دیگر بروید و هیچ وقت به فکر این نباشید که دوباره سراغ درس‌­های قبلی برگردید.

 از همین اول، برای خودتان مشخص کنید که قرار است روی سؤال­‌های هر درس ، فقط دو بار مرور داشته باشید و در آخر هم یک مرور کلی و خیلی سریع و در ضمن آن، کنترل شماره سؤال‌­ها روی پاسخ نامه. اگر قرار باشد مرورها بیش از دوبار  باشد، شما از اول با عجله به سؤال­‌ها پاسخ می­‌دهید و این باعث می شود احتمال اشتباه شما­ زیادتر شود. بنابراین نه یک بار و نه چندبار ، فقط دو بار مرور و بار سوم برای سؤال­‌هایی که اصلاً پاسخ آنها را نمی­‌دانید، که البته اگر سرنخی پیدا نکردید خیلی سریع از آنها بگذرید.

– قبل از اینکه به گزینه‌­ها توجه کنید، اصل سؤال را خوب بخوانید و اگر می­‌توانید جواب آن­را در ذهن خود بیابید. خیلی وقت‌­ها توضیحات سؤال، شما را به پاسخ صحیح هدایت می کند، به بعضی کلمه­‌های کلیدی هم دقت کنید. کلماتی مثل : کدام یک درست است ، کدام نیست ، چه نامیده می شود ، چگونه است، کدام مهم تر است ، کدام نادرست است ، کمترین ، بیشترین ، حداکثر، حداقل ، مقایسه کنید و کلماتی از این قبیل

 به سؤال‌­هایی که نتوانسته‌اید پاسخ دهید­، اصلاً فکر نکنید. حتی نفرات اول کنکور هم به بعضی سؤال‌ها نمی‌توانند پاسخ دهند و این یک امر طبیعی است. تازه نفرات صدم و دویستم و… کنکور هم که حتماً جزو قبولی‌­ها هستند به خیلی از سؤال­‌ها نمی‌توانند پاسخ دهند.

– به سؤال‌هایی که همان اول با دقت و اطمینان پاسخ داده اید، هرگز برنگردید ، معمولاً اولین حدس صحیح ترین است. بعضی وقت‌ها وسواس زیاد باعث می‌شود شما پاسخ‌های صحیح را پاک کنید و به جای آن پاسخ غلط را علامت بزنید. بنابراین مرور دوم را فقط برای سؤال‌هایی که شک دارید اختصاص دهید.

 بین پاسخ دادن به دو درس، لحظه کوتاهی استراحت کنید. بخصوص چشم ها وقتی به چیزی خیره شوند زود خسته می‌شوند. مثلاً برای لحظه­‌ا‌‌ی چشم هایتان را ببندید. (حتی به کوتاهی ۱۰ ثانیه). فراموش نکنید شما سر جلسه کنکور هستید و مهمترین کار شما پاسخ دادن به سؤال‌هاست، بنابراین فکرهای دیگر را کنار بگذارید.

 از همین اول، خودتان را آماده کنید برای اینکه پاسخ بعضی سؤال­‌ها را نمی­دانید. معمولاً داوطلبان وقتی چند سؤال اول را نتوانند پاسخ دهند، روحیه خود را از دست می‌دهند. خودتان را برای چنین وضعیتی آماده کنید. شما صدها سؤال دیگر دارید که می توانید به خوبی به آنها پاسخ دهید. بنابراین روحیه خودتان را تقویت کنید و به این چیزها توجهی نکنید.

– چرا اینقدر طرف منفی، قضیه را می‌گیرید، خوشبین باشید. واقعاً روحیه مثبت در موفقیت تاثیر زیادی دارد. ما کاری می­‌توانیم انجام دهیم که به توانایی انجام آن ایمان داشته باشیم. داشتن اعتماد به نفس باعث می‌شود فکر شما هم با جریان قوی­تری کارکند. باخودتان بگویید، «من می‌­توانم» و به این گفته هم اعتقاد داشته باشید.

– چون قرار است نزدیک به ۴ ساعت در سر جلسه کنکور، حضور فعال داشته باشید، لذا به منظور حفظ این وضعیت، توصیه می‌شود در حین اجرای آزمون از کاکائو استفاده کنید. شما با گذاشتن یک عدد کاکائو در دهان خود کالری مورد نیاز بدن و مغز را تا انتهای آزمون تامین کرده‌­اید.

توصیه آخر و خیلی مهم: برای اینکه بتوانید نکات مربوط به سر جلسه کنکور(تنظیم وقت، نحوه پاسخگویی و …) را به خوبی سر جلسه کنکور پیاده نمایید، از دوستانی که در کنکورهای آزمایشی شرکت ننموده ­اند، تقاضا می ­شود که حتماً در مدت باقیمانده تا کنکور، حداقل دو کنکور سراسری سال­‌های قبل را انتخاب نموده و از خود کنکور بگیر‌ید؛ چرا که اجرای تکنیک­ های لازم برای پاسخگویی به سوالات بدون تمرین و تجربه قبلی امری نشدنی است.به نتیجه آزمون توجه ننمایید، فقط سعی نمایید در طی این کنکورهای فرضی، به تکنیک‌های مناسبی برای پاسخگویی به سوالات دست یابید.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)