تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۸

محققان آمریکایی روشی ارزان‌قیمت برای تولید گرافن با استفاده از باکتری ابداع کرده‌اند که دوست‌دار محیط زیست است.

به گزارش ایرنا، محققان دانشگاه روچستر در آمریکا در جریان مطالعه‌ای نشان دادند، زمانی‌که اکسید گرافیت که تولید آن نسبتاً راحت است با باکتری به نام Shewanella oneidensis مخلوط می‌شود، بیشتر گروه‌های اکسیژن حذف می‌شود و گرافن رسانا باقی می‌ماند. این روش تولید گرافن از روش‌های موجود ارزان‌قیمت‌تر و سریع‌تر است و به محیط زیست آسیب نمی‌زند.

با استفاده از این روش می‌توان به اندازه کافی گرافن برای ساخت نسل بعدی ابزارهای محاسبه‌ای و پزشکی تولید کرد.

محققان می‌گویند، برای دسترسی به کاربردهای واقعی گرافن به مقادیر زیادی از این ماده نیاز است که خود چالش محسوب می‌شود و معمولاً به تولید گرافنی منجر می‌شود که ضخیم است و خلوص کمتری دارد اما با استفاده از این روش جدید می‌توان گرافنی تولید کرد که نسبت به گرافن تولید شده توسط رویه‌های شیمیایی نازک‌تر و پایدارتر است و مدت زمانی طولانی‌تری باقی می‌ماند.

این ویژگی‌ها اثبات می‌کند که گرافن باکتریایی می‌تواند برای کاربردهای زیادی استفاده شود، مثل جوهر الکتریکی یا حسگرهای زیستی سبک. این رویکرد همچنین در مقایسه با رویکردهای شیمیایی بی‌نهایت ساده و سازگار با محیط زیست است. از این گرافن همچنین می‌توان برای ساخت جوهر الکتریکی یا رسانا استفاده کرد که کار کشیدن مدارهای کوچک الکتریکی را به شکلی آسان و ارزان محقق می‌سازد.

این مطالعه در نشریه ChemistryOpen منتشر شده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)