تاریخ انتشار: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
تو نابغه ای؟... مانند آن ها فکر کن

تو نابغه ای؟ مانند آن ها فکر کن

این که نابغه کیست و چه ویژگی هایی دارد موضوع بحثی مفصل است که اکنون به دنبال بیان آن نیستیم. به هر حال بسیاری افراد را به عنوان نابغه می شناسید و بسیار دوست دارید که همانند آن ها، شما هم نابغه به شمار بیایید. اما اگر نابغه هم نباشید، می توانید از استراتژی های کسانی مثل ارسطو و انیشتین، برای تقویت قدرت خلاقیت و اداره ی بهتر زندگی تان استفاده کنید. مطالعه ی زندگی نوابغ، هشت استراتژی مهم را به ارمغان می آورد و تشویق مان می کند تا به جای پروراندن فکرها و تصورات بیهوده، کارآمد و مفید فکر کنیم و راه حل مشکلات را خود بیابیم. در حقیقت این استراتژی ها، تکنیک های رایج بین نوابغ عرصه ی علم، هنر، صنعت و خدمات در طی تاریخ بوده است.

  • نوع دیگر ببینید!

به مشکلات از جوانب مختلف نگاه کنید و دیدگاه های جدیدی را انتخاب کنید که افراد دیگر از آن استفاده نمی کنند. لئوناردو داوینچی عقیده داشت: «برای به دست آوردن علم در مورد یک مشکل، باید یاد بگیرید که چطور آن مشکل را به راه های مختلف بازسازی کنید.» او می گفت: «همیشه اولین رویکرد من به یک مشکل، کمی متعصبانه بوده است. به همین دلیل سعی داشتم تا مشکلات را از جوانب مختلف بررسی کنم.»

  • تجسم کنید!

آلبرت انیشتین در زمان اندیشیدن به حل یک مشکل، سعی می کرد تا موضوع خود را با استفاده از نمودارهای مختلف به چند طریق ممکن فرموله کند. او راه حل ها را تجسم می کرد. وی عقیده داشت: «کلمات و اعداد آن گونه که شما فکر می کنید، نقش مهمی در فکر کردن در مورد راه حل یک مشکل ندارند»

  • ایجاد کنید!

یکی از ویژگی های متمایز نابغه ها، استعداد تولیدی و زایایی آنهاست. توماس ادیسون ۱۰۹۳ اختراع را به ثبت رسانده است. او با ارائه ی فکر و تدبیری منحصر به فرد، سودمندی وسایل اختراعی خود را تضمین می کرد. دین کیت از دانشگاه کالیفرنیا با مطالعه ی آثار و دستاوردهای ۲۰۳۶ مخترع صاحب نام تاریخ، به اثبات رساند که بزرگ ترین دانشمندان نه تنها آثار فوق العاده ای می ساختند، بلکه آثار بد و غیر قابل استفاده و دفاعی هم در کارنامه ی خود داشته اند. وی می گوید: «آن ها از شکست نمی ترسیدند ولی آن قدر تلاش کردند تا به موفقیت دست یافتند.»

  • ترکیب بسازید!

افکار، ایده ها، تصاویر و اندیشه های تان را ترکیب کنید و ترکیب کنید و باز هم ترکیب کنید و آن ها را هر چند که طبیعی و مناسب نباشند، به صورت ترکیبات مختلف در آورید. قانون های توارث که علم جدید ژنتیک بر پایه ی آن قرار داده شده است، توسط گریگور مندل راهب استرالیایی مطرح شد. وی ریاضیات و بیولوژی را با هدف ایجاد یک علم جدید با هم ترکیب کرد.

  • رابطه سازی کنید!

بین موضوعاتی که تشابهی با هم ندارند، ارتباط ایجاد کنید. لئوناردو داوینچی قادر بود بین صدای زنگ و آب ارتباط ایجاد کند. ساموئل مورس توانست با مشاهده ی ایستگاه های حمل و نقل توسط اسب، ایستگاه های تقویت کننده ای برای سیگنال های تلگراف اختراع کند.

  • متضاد فکر کنید!

نیلز بوهر فیزیک دان معروف عقیده داشت: «اگر متضادها را کنار هم بیاورید، خواهید دید که افکار و اندیشه های تان به مرحله ی جدید منتقل می شود.» توانایی او در تصور نور هم به عنوان یک ذره و هم به عنوان یک موج باعث شد به اصل تکمیل برسد. افکار معلق و مسکوت می تواند برای خلق یک شکل جدید به افراد کمک کند.

  • استعاری فکر کنید!

ارسطو استعاره را یکی از علامت های نوابغ می دانست. وی عقیده داشت: « هر فردی که ظرفیت درک شباهت های بین دو قلمرو کاملا مختلف را داشته باشد و بتواند آن ها را به هم ربط دهد، یک نابغه است.»

  • شکست بخورید.

خلاف آن که عادت کرده ایم تا به محض شکست در انجام کاری که مشغول انجام آن بوده ایم، سرگرم انجام کار دیگری می شویم، باید به اصل تصادف خلاقانه پای بند باشیم. باید این حقیقت را درک کنیم که شکست زمانی می تواند سودمند باشد که ما به شکست به عنوان یک نتیجه ی بی حاصل فکر نکنیم. باید روند کار، مولفه های آن و طریقه ی تغییر آن ها را تحلیل کنیم تا به نتیجه برسیم.

نپرسید: «چرا شکست خوردم؟» بپرسید: «چه کرده ام؟!»

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)