تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷

جمع بندی به شیوه ی سه روز یک بار روش جمع بندی به شیوه ی سه روز یک بار، یکی از تکنیک ها و روش های بسیار مهم دوران جمع بندی در فرصت یک ماه مانده تا آزمون سراسری است. به طوری که در هر صورت پیاده کردن صحیح آن می توان شاهد رشد و […]

جمع بندی به شیوه ی سه روز یک بار

روش جمع بندی به شیوه ی سه روز یک بار، یکی از تکنیک ها و روش های بسیار مهم دوران جمع بندی در فرصت یک ماه مانده تا آزمون سراسری است. به طوری که در هر صورت پیاده کردن صحیح آن می توان شاهد رشد و ارتقاء روز افزون هر داوطلبی بود.

با یک مثال شروع می کنیم. باغبانی را فرض کنید که باغ سیب دارد. او در سایه ی چندین ماه تلاش، قصد دارد تا با فروش میوه ها، هزینه ی یک سال خانواده اش را تأمین کند. وی ناگزیر است در یک محدوده ی زمانی خاص، میوه ها را برای حمل به بازار مصرف آماده کند. باید برای این کار، ابتدا میوه ها را از درخت می چیند و سپس داخل کارتن ها بسته بندی کند تا امکان ارسال آن ها به بازار فراهم شود. باغبان تا آخرین لحظه، خود را سرگرم چیدن میوه ها از درخت می کند، غافل از این که هر لحظه ممکن است کامیون حمل بار از راه برسد، در حالی که او هنوز میوه ها را بسته بندی نکرده است. بالاخره کامیون هم از راه می رسد ولی متأسفانه باغبان دیگر فرصت و زمانی برای بسته بندی و ارسال میوه ها به بازار ندارد. آری، زحمات یک ساله ی او به همین سادگی به هدر خواهد رفت. آیا بهتر نبود، باغبان از چیدن بخشی میوه های باقیمانده روی درخت صرفنظر می کرد و آخرین فرصت های باقیمانده ی خود را صرف بسته بندی (جمع بندی) میوه ها می کرد؟

این داستان، حال داوطلبان آزمون سراسری را تداعی می کند. شما چندین روز و ماه خود را صرف یادگیری مطالب و منابع آزمون کرده اید. حالا وقت آن رسیده است که آن ها را در بازه های کوتاه مدت سه روزه، جمع بندی و آماده ی استفاده در جلسه ی آزمون سراسری کنید. در غیر این صورت، به همان سرنوشت تلخ باغبان داستان مان دچار خواهید شد و به حداکثر نتیجه ی مطلوب خود نخواهید رسید.

بارها از داوطلبان شنیده می شود که «از فلان آزمون، آن طور که باید و شاید نتیجه ای نگرفتم» یا «می توانستم خیلی بهتر از این ها عمل کنم.» دلیل کاملاً واضح است. عدم داشتن فرصت زمانی کافی برای مرور و بروز فراموشی حتی در حد فرمول های ساده و برخی نکات اصلی، توان پاسخ گویی در جلسه ی آزمون را تا حد زیادی خواهد کاست، ولی با نگاه سریع به چند صفحه از خلاصه ها و فرمول ها در روزهای قبل از آزمون، خیلی از مشکلات منتفی خواهد شد. آیا آزمون سراسری برای تان مهم تر از آزمون های آزمایشی نیست؟ آیا نباید برای کسب حداکثر آمادگی در آن ها، شیوه های مناسب تر دیگری را نیز بیازمایید و تجربه کنید؟

اصول جمع بندی به شیوه ی سه روز یک بار:

 • در این شیوه، یک روز صرف برگزاری آزمون و تحلیل آن می شود و دو روز دیگر، صرف پرداختن به مباحث خاصی می شود که در آن ها بیش تر احساس ضعف یا نیاز می کنید.
 • سعی کنید طبق همان برنامه ی زمانی آزمون سراسری، آزمون های جامع را در منزل برگزار کنید. (ساعت ۸ صبح برای رشته های ریاضی، تجربی و انسانی و ساعت ۱۵،۳۰ عصر برای رشته های هنر و زبان). ضمناً، مقاله های مربوط به نحوه ی شبیه سازی آزمون سراسری در منزل را هم مطالعه کنید.
 • هنر آزمون دادن و نحوه ی برخورد با آزمون ها در گذشته برای تان تشریح شده است. حالا زمان آن فرا رسیده است که همگی آن ها را در قالب آزمون های سه روز یک بار، چندین مرتبه تکرار کنید تا ملکه ی ذهن تان شود. بدین ترتیب خواهید توانست، تکنیک های صحیح آزمون دادن را در جلسه ی آزمون سراسری هم به راحتی پیاده کنید.
 • روش هایی چون تکنیک X و O (برای شکار تست های خیلی دشوار و وقت گیر) و تکنیک زمان های مرور از جمله روش هایی هستند که بایستی در روش جمع بندی تمرین شوند.
 • می توانید در کنار مرور و جمع بندی سه روز یک بار، برای بعضی مباحث یا درس های خاصی که بیش تر نگران آن ها هستید، برنامه ی مدون چند روزه تنظیم کنید تا در کمال آرامش به مطالعه ی آن مباحث بپردازید.
 • استرس های احتمالی جلسه ی آزمون، ناشی از عواملی چون حل نکردن چند تست متوالی، احساس کاذب فراموشی مطالب، اتفاقات غیر مترقبه در جلسه، خستگی های جسمی و … خواهد بود. حال شما می توانید در قالب چندین آزمون جامع قبل از آزمون سراسری، همه ی این موارد را تجربه کنید. هم چنین می توانید برای مقابله با چنین اتفاقاتی، راه حل هایی مناسب (که مختص خودتان باشد) بیابید و برای اطمینان بیش تر می توانید از نظر مشاوران و سایر افراد آگاه در این زمینه هم استفاده کنید.
 • منابعی که برای اجرای آزمون های جامع استفاده می کنید، باید با همان تعداد پرسش ها و چینشی باشد که در آزمون سراسری وجود دارد. سطح پرسش ها هم نه خیلی دشوارتر از آزمون سراسری و نه خیلی راحت تر از آن باشد.
 • با توجه به زمان کم بین هر آزمون، شاید نتوانید همه ی مباحث مورد نظر خود را مرور یا تکمیل کنید. بنابراین در این گونه موارد، بهتر است که آن ها را برحسب اهمیت شان در آزمون سراسری، الویت بندی و سپس مطالعه کنید.
 • عالی خواهید شد اگر برای هر آزمون جامعی که پیش رو دارید، این حس را در خود ایجاد کنید که برای آزمون سراسری آماده می شوید. لذا همان کارهایی را انجام دهید که برای روزهای قبل از آزمون سراسری اصلی انجام خواهید داد. این یعنی پرداختن به مهم ترین مباحثی که در نظر دارید.

نکات قابل توجه:

 • به هیچ عنوان، تحلیل آزمون ها را کنار نگذارید. بررسی آزمون ها بیش از هر زمان دیگری به کمک شما خواهد آمد. اول این که این ارزیابی ها، حکم مرور مجدد خواهد داشت و ثانیاً، به نقاط ضعف و قوت خود، دقیق تر پی می برید و دو روز بعدی، سعی در برطرف کردن آن ها خواهید کرد.
 • دقت کنید در این شیوه ی آزمون دادن (هر سه روز یک بار)، تمام مباحث آزمون سراسری در قالب آزمون های جامع و تحلیل آن ها مرور می شود. یعنی هر فرد با پشت سر نهادن هر آزمونی، به بخش بیش تری از مباحث آزمون سراسری مسلط خواهد شد. در نتیجه، در آزمون های بعدی احساس آرامش بیش تری به فرد دست خواهد داد.
 • با روش جمع بندی سه روز یک بار، می توان به آن دسته از مطالب و نکات خیلی فرار مباحث درسی مختص به خود پی برد و با تکرار آن ها در هر آزمون، زمینه ی ماندگاری هر چه بیش تر آن ها را در ذهن فراهم کرد. قابل ذکر است، در هر صورت عدم برگزاری آزمون های جامع سه روز یک بار، این امکان فراهم نمی شود.

آفت های دوران جمع بندی:

 • وسواس بیش از حد، نگرانی غیر ضروری، استرس کاذب و ترس از فراموشی مطالب خوانده شده ی قبلی و … ممکن است شما را به بیراهه بکشاند. در این مواقع، تنها به خدا توکل کنید و به همین روش جمع بندی هر سه روز یک بار بسنده کنید. شک نکنید که این صحیح ترین، سریع ترین و بهترین روش پیش روی شما خواهد بود.
 • برخی دانش آموزان، این فرصت یک ماهه را زمانی مناسب برای یادگیری برخی مباحث خوانده نشده ی قبلی خود می دانند، لذا بیش ترین انرژی خود را برای همین چند مبحث محدود از منابع آزمون سراسری صرف می کنند؛ لذا از مرور و جمع بندی عمده مباحثی که در آن ها تسلط دارند، غافل می شوند. این دسته از داوطلبان یقیناً نتیجه ای از این کار خود نخواهند گرفت زیرا همانطور که اشاره شد، مرور و جمع بندی مباحث فرا گرفته شده ی قبلی، مهم تر از هر چیز دیگری است، چر که در جلسه ی آزمون سراسری با یک ذهن آشفته و پر از اطلاعات غیر طبقه بندی شده نمی توان درست رفتار کرد. لذا برای مباحثی که تسلط زیادی در آن ها ندارید، از همان بازه ی زمانی بین دو آزمون استفاده کنید.
 • شاید هر روز آزمون دادن هم زیاد مفید نباشد، زیرا این امر فقط آموخته های شما را تثبیت می کند. در صورتی که انتظار داریم از فاصله ی بین دو آزمون جهت افزایش سطح یادگیری خود و پرداختن به نکات خیلی فرار هم استفاده کنید و ممکن است در دروس حفظی و نیمه حفظی، از هر جای کتاب پرسشی طرح شود که نتوان در قالب آزمون های جامع منزل، آن ها را مشاهده کرد.
 • عدم انجام تحلیل صحیح آزمون ها و یا سریع گذشتن از آن ها، بهره مندی از فواید روش آزمون دادن سه روز یک بار را غیر ممکن می کند. زیرا با همین بررسی و ارزیابی ساده ی آزمون هاست که به مشکلات تان بار دیگر، در جلسه ی آزمون سراسری، گریبان گیر شما نشود.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)