تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷

زمان به سرعت در حال سپری شدن است، اکنون که به زمان جمع بندی دروس نیم سال دوم رسیده ایم، بدون شک درک سرعت بالای زمان برای مان راحت تر شده است. حدود ۱۵۰ روز قبل را به یاد بیاورید. همان روزها مشغول جمع بندی درس های نیم سال اول بودید می بینید چه زود […]

جمع بندی نیم سال دوم

زمان به سرعت در حال سپری شدن است، اکنون که به زمان جمع بندی دروس نیم سال دوم رسیده ایم، بدون شک درک سرعت بالای زمان برای مان راحت تر شده است. حدود ۱۵۰ روز قبل را به یاد بیاورید. همان روزها مشغول جمع بندی درس های نیم سال اول بودید می بینید چه زود گذشت؟! دیر زمانی نمی گذرد که …

در پرانتز

قبل از آن که نکاتی مهم و اساسی را در مورد نحوه ی صحیح برنامه ریزی برای این دوران بازگو کنم، ترجیح می دهم نکته ای را آهسته و در پرانتز بگویم و از شما بخواهم که آن را حتماً با دقت مطالعه کنید و سپس در مورد آن بیندیشید. تعدادی از داوطلب های آزمون سراسری به دلیل عدم کسب نتایج مطلوب در آزمون های گذشته، تصمیم می گیرند که درس خواندن و قبولی احتمالی در آزمون سراسری را به سال آینده موکول کنند. این گروه از دوستان بهتر است بدانند، همین زمان باقی مانده تا آزمون سراسری، می تواند سرنوشت ساز باشد. چنین افکار مزاحم، به ویژه در این موقعیت زمانی خاص، نتیجه ای جز کاهش روحیه ندارد و ثمره ی آن چیزی جز از دست دادن زمان، نخواهد بود. پس ذهن خود را به هیچ عنوان درگیر درصد یا رتبه ی خاص نکنید. این کار از شما انرژی زیادی می گیرد و از هدف اصلی دورتان می کند. بهتر است واقع بین باشید و براساس توانی که دارید، برنامه ریزی کنید و در این راه از تجربه ی مشاوران و افراد صاحب نظر هم کمک بگیرید.

مقدمه

آرمان گرا بودن، اهداف غیر واقعی و خارج از توان و اجبار شخصی به این که باید یک درس را با تمام جزییات و نکات در یک جلسه ی مطالعاتی به خاطر سپرد، همه از مواردی هستند که ممکن است روند پیشرفت شما را در برنامه ریزی درسی با کندی زیادی مواجه کنند. بنابراین توصیه می کنیم در برنامه ریزی هایی که انجام می دهید، همیشه امکان وقوع اتفاقات غیر مترقبه را پیش بینی کنید و بکوشید خود به میزان تسلط تان در آن مباحث، بیفزایید.

برنامه ریزی

امتحانات هماهنگ نیم سال دوم از ۲۵ اردیبهشت آغاز خواهد شد. براساس برنامه ریزی مدرسه امتحانات داخلی قبل یا بعد امتحانات سراسری برگزار می شود که به دلیل ثابت بودن زمان، اشکالی در برنامه ریزی شما ایجاد نخواهد شد.

درست مثل دوران جمع بندی نیم سال اول، باید در این دوره تمام اقدامات لازم برای جمع بندی مطالب درسی را انجام دهید. تنوع مطالعاتی در روزهای این دوره برای شما الزامی نیست اگرچه در مورد درس عربی به دلیل اهمیت و نیز بالا بودن احتمال فراموشی آن توصیه می کنیم هر روز یک واحد مطالعاتی به آن اختصاص دهید.

مطالعه ی کتاب درسی، مطالعه ی جزوه ی آموزشی، حل تمرین های کتاب درسی، تکمیل و اتمام تست های هر مبحث و در نهایت تکمیل خلاصه نویسی، اقداماتی هستند که برای جمع بندی هر درس باید انجام دهید. بنابراین ابتدا باید مشخص کنید اولین امتحان دانش آموزی شیمی باشد. او پس از بررسی وضعیت خود در این درس، برنامه ریزی خاصی را پیش بینی و جدول زیر را تنظیم کرده است.

اقدامات لازم       زمان مورد نیاز (واحد مطالعاتی)
      بخش سوم    بخش چهارم
خواندن کامل متن کتاب             ۱            ۲
    تکمیل تست            ۵            ۶
   حل مثال های کتاب            ۱            ۲
   تکمیل خلاصه نویسی           ۲            ۱

 

دانش آموز فرضی برای جمع بندی شیمی نیم سال دوم، نیازمند ۲۰ واحد مطالعاتی است که باید آن ها را قبل از آزمون خود به طور کامل انجام دهد.

ممکن است واحدهای پیش بینی شده برای یک درس، از روزهای تعطیل قبل از آزمون بیش تر باشد و در نگاه اول به نظر بیاید که نمی توانید درس را به صورت کامل پوشش دهید. در این صورت باید از زمان های اضافی سایر روزها و درس ها کمک بگیرید.

این نکته را نیز فراموش نکنید که پس از پایان دوره ی امتحانات و تا شروع دوره ی جمع بندی نهایی، فرصت اندکی خواهید داشت که با استفاده از آن می توانید برخی فعالیت های خرد و کوچکی را که باقی مانده باشد انجام دهید.

به فارغ التحصیلان نیز توصیه می کنیم این ایام را به جمع بندی درس های نیم سال دوم بپردازید و فعالیت خود را از درس هایی آغاز نمایید که احساس می کنند در آن ها ضعف بیش تری دارند. البته نیم نگاهی هم به سرفصل ها و موضوعات درسی نیم سال اول داشته باشند. پیشنهاد می کنیم قدر این روزها و فرصت ها را بدانید و تمرکز کاری خود را روی جمع بندی مباحث قرار دهید و از پراکنده کاری بپرهیزید.

 

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)