تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸

در مقاله ی گذشته به شیوه های جمع بندی مبحثی و نیز اهمیت و لزوم اجرای دقیق آن پرداخته شد. در این نوشتار به….

جمع بندی (۲)
در مقاله ی گذشته به شیوه های جمع بندی مبحثی و نیز اهمیت و لزوم اجرای دقیق آن پرداخته شد. در این نوشتار به نحوه ی صحیح جمع بندی در دی می پردازیم.
شیوه ی جمع بندی اولیه یا مبحثی؛ بیشتر مختص ایامی است که دانش آموز یا داوطلب به مدرسه نمی رود. یعنی یا در تعطیلات و یا درگیر امتحانات است. این فرصت ها به چهار بازه ی زمانی منحصر می شود.
مرحله ۱ ۲ ۳ ۴
نام دوره تعطیلات شهریور امتحانات دی ایام عید امتحانات خرداد
محوریت مطاله مباحث تدریس شده در تابستان مباحث نیم سال اول پایه چهارم مباحث پایه مباحث نیم سال دوم پایه چهارم

تفاوت عمده در شیوه ی مطالعه و برنامه ریزی در دوره های جمع بندی مبحثی نسبت به گذشته در محور قرار دادن برنامه ی امتحانات نسبت به برنامه هفتگی مدرسه خواهد بود. یعنی در این ایام دیگر خبری از تنوع مطالعاتی در طی یک روز نخواهد بود بلکه شما با توجه به فاصله زمانی که تا امتحان بعدی دارید روی یک درس خاص متمرکز شده و تمامی مراحل مطالعه آن درس را به اتمام می رسانید و سپس به سراغ درس های بعدی می روید.
الویت بندی مطالعاتی:
در جمع بندی مبحثی دی، الویت مطالعه با جمع بندی مباحث نیم سال اول خواهد بود و در صورتی می توانید به مطالعه ی سایر دروس بپردازید که قبل از هر امتحانی مباحث نیمسال اول مربوط به آن درس را تمام کرده باشید.
سایر الویت بندی ها می تواند به شرح ذیل باشد:
ابتدا مباحث پایه و سپس نیم سال دوم، اگر دانش آموزی بدون داشتن تسلط کافی روی مباحث نیمسال اول به مطالعه ی مباحث نیم سال دوم یا پایه بپردازد، دچار اشتباه شده است زیرا مجبور خواهد بود که در بهمن یا اسفند به مطالعه ی عقب افتادگی های خود در نیمسال اول بپردازد که با توجه به حجم بالای تدریس دروس جدید در این ها، به هیچ عنوان فرصت چنین کاری را پیدا نخواهد کرد. بنابراین توصیه می شود که با لیست کردن الویت های مطالعاتی مباحث عقب افتاده در پایه و نیم سال دوم از کنار آنها گذشته و در صورت وجود وقت اضافی، به آنها بپردازید.
مراحل و نحوه ی مطالعه در دوره ی جمع بندی مبحثی:
۱- مطالعه دقیق کتاب و جزوه:
با توجه به فرصت زمانی که تا آزمون سراسری در اختیار دارید شاید ایام دی بهترین زمان باشد تا یک بار به طور دقیق جزوه ها را مطالعه کنید و به پاسخ بسیاری از ابهامات درسی خود برسید. از خواندن متن کتاب درسی هم غافل نشوید بخصوص در دروس عمومی که بسیار مفیدتر خواهد بود. با توجه به سبک طراحی سوالات آزمون سراسری در سال های اخیر، مطالعه و مرور کتاب های درسی به موازات جزوات درسی، می تواند قدرت خلاقیت و پاسخگویی شما را به سوالات آزمون سراسری چندین برابر کند.
۲- شروع یا تکمیل تست های آموزشی:
قدم اول برای ایجاد تسلط در تست زنی، زدن تست های آموزشی است. اگر در گذشته در مباحث مورد نظر تست کافی کار نکرده اید اکنون زمان آن فرا رسیده است. اگر هم به اندازه ی نیاز این کار را انجام داده اید می توانید سراغ تست های علامت دار قبلی خود بروید (نزده- غلط- مهم) حتی در نهایت می توانید در صورت داشتن وقت بیشتر سراغ کتاب تست جدید هم بروید.
۳- تکمیل خلاصه نویسی:
از عوامل مهم بر سرعت مرور و مطالعه ی چند باره ی مطالب درسی می توان به مرور خلاصه ها اشاره کرد. ایام امتحانات بهترین زمان برای شروع یا تکمیل خلاصه های قبلی هستند تا در فواصل نزدیک به آزمون سراسری از آن ها استفاده شود.
۴- حل نمونه پرسش های امتحانی:
هر چند نمرات نیمسال اول تاثیری در آزمون سراسری ندارند ولی به هر حال دانش آموزی باید توجه به سطح علمی خود برای کسب نمره مورد نظرش تلاش نماید. به ترتیب حل نمونه پرسش های نهایی، آزمون های هماهنگ و پرسش های تالیفی می تواند بر میزان تسلط و آمادگی شما بیفزاید. در کل اگر شما کتاب و جزوات درسی را دقیق مطالعه کنید و به زدن تعداد تست کافی بپردازید، هم جمع بندی مباحث نیمسال اول را انجام داده اید و هم این نحوه ی عملکرد به طور طبیعی منجر به کسب نمره ی مطلوب در امتحانات نیم سال اول خواهد شد.
فارغ التحصیلان و ایام امتحانات:
هر چند فارغ التحصیلان اغلب در هیچ امتحانی شرکت نمی کنند ولی اگر به برنامه ی آزمون ها توجه کنید، اولین آزمون بعد از امتحانات، اختصاص به تمامی مباحث نیمسال اول دارد. پس فارغ التحصیلان نیز برنامه ای شبیه به دانش آموزان خواهد داشت با این تفاوت که فرصت بیشتری برای مطالعه ی عمقی تر و بهتر مباحث نیمسال اول خواهند داشت.

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)