تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
حفظ اعتماد به نفس

حفظ اعتماد به نفس

مقدمه

ایجاد اعتماد به نفس و حفظ آن تا روز آزمون سراسری یکی از مهم ترین توصیه هایی است که به داوطلبان می شود، اما به راستی چه دلیلی وجود دارد که هر ساله تعداد کثیری از داوطلبان با گذشت زمان اعتماد به نفس خود را که در اوایل سال ایجاد کرده اند، از دست بدهند که این ار باعث شود از این موضوع به شدت رنج ببرید. دلیل این اتفاق این است که این داوطلبان راه ایجاد اعتماد به نفس و حفظ آن را نمی دانند و همواره فقط به آنها تذکر داده می شود که اعتماد به نفس داشته باشند! همانند دسته ای از داوطلبان که همواره در آزمون های خود بی دقتی می کنند و مدام هم سرکوفت می شوند که بی دقتی نکنند اما هیچ کس به آنان راه و روشی که بی دقتی را به حداقل برساند نمی گوید!

روش

حقیقت این است که تمام انسان ها دارای ضعف هایی هستند؛ از این رو به سادگی نمی توانند آنچه را دوست دارند انجام دهند؛ پس چه خوب است نقاط ضعف و قوت خود را بشناسیم و اهداف خود را بر پایه آنها تعیین کنیم. احساس ما در دستیابی به اهداف خیلی تاثیرگذار است. در ساده ترین جمله اعتماد به نفس را می توان به این صورت تعریف کرد که باور و اعتقادی که فرد نسبت به خود دارا میباشد را اعتماد به نفس می نامیم. اعتماد بنفس بنیادی ترین بخش شخصیت یک انسان می باشد که در تمام مراحل زندگی فرد خود را به گونه ای خاص ظاهر می سازد. از این رو اعتماد به نفس سالم یک ضرورت حیاتی و مطلق برای هر فردی میباشد.

در اولین گام تلاش کنید ترس خود را مهار کنید. بنابراین به طور دقیق مشخص کنید که از چیزی هراس دارید. مطمئن باشید برای هر نوع ترس، راه حلی وجود دارد اما متذکر می شوم که دست روی دست گذاشتن فقط ترس را بزرگ تر و هراس انگیزتر می کند. در بیشتر موارد نداشتن اعتماد به نفس به استفاده های غلط از حافظه و مرور گذشته ی تلخ ارتباط دارد. از این رو باید تلاش کنیم اندوخته ذهنی خود را از افکار مثبت تشکیل دهیم. تجربیات تحصیلی نامطلوب سال های گذشته را از ذهن خود بیرون آوریم. روی قسمت های خوب خاطرات سال های گذشته متمرکز شویم، خاطرات بد را فراموش کنیم و اگر متوجه شدیم که جنبه های منفی را مرور می کنیم، ذهن خود را به سوی دیگری منحرف کنیم. ترس از نرسیدن به هدف نیز نکته ای مهم است که به داوطلبان کمک می کند تا آنچه را که شروع کرده اند به پایان برسانند این است که آن را به کارهایی با اندازه های مورد نیاز، تجزیه و کوچک کنند تا از انجام آن فرار نکنند.

نگرش عاقلانه ای اتخاذ کنید، این عامل یکی از مهم ترین مسائلی است که توجه فراوان داوطلبان را می طلبد، تصمیم گیری درست و عاقلانه برای رسیدن به هدف نیازمند اطلاعات درست و کافی لز راههای رسیدن به هدف است. از این رو داوطلبان باید باورهای غلط و سنتی را از ذهن خود دور کنند تا دچار یاس و ناامیدی نشوند، یکی از باورهای غلط، درک نادرست از درصد لازم برای کسب یک رتبه ی خوب (مثلا ۳ رقمی در گروه آزمایش ریاضی فیزیک در منطقه ی ۱) است، عده ی کثیری از داوطلبان نمی دانند برای کسب این رتبه کافی است در مجموع دروس اختصاصی و عمومی درصد متوسط ۶۵ را کسب شود و فکر می کنند باید در تمام دروس درصد نزدیک به ۱۰۰ کسب کنند حال آنکه این تصور برای یک داوطلب که درصد نزدیک به ۵۰ ارد با مقایسه ی درصد فعلی خود با درصد نزدیک به ۱۰۰ اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و لطمه ای جبران ناپذیر برای وی رقم می زند. حال تصور کنید این داوطلب با اطلاعات کافی از شرایط لازم برای کسب آن رتبه با اتخاذ یک تصمیم حرفه ای می توانست به هدف خود برسد.

یادتان باشد که انسان هایی که اعتماد به نفس دارند ابتدا فکر می کنند تصمیم می گیرند و سپس عمل می کنند.

 

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)