تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
۱۲۳۴-۷۱۵x400

خرداد؛ لحظات سرنوشت ساز

مسابقات ورزشی بسیاری را دیده اید که در لحظات پایانی آن، نتایج به کلی عوض شده است.

فوتبال و گل دقیقه ی ۹۰

بسکتبال و آخرین پرتان امتیاز از وسط زمین

والیبال و تنها سرویس که به تور برخورد می کند یا یک آبشار سنگین در ۶ قدم

دو میدانی و زودتر گذشتن چند هزارم ثانیه ای پا از خط پایان و …

حالا من و تو هم درگیر یک مسابقه ی بزرگ از جنس استقامت و پایداری که به حق عنوان ماراتن را برای آن انتخاب کرده اند. ماراتنی با بالاترین تعداد شرکت کننده و طولانی ترین زمان ممکن. ماراتنی با عنوان آزمون سراسری.

راستی تا به حال دوی ماراتن را دیده اید؟ مسابقه ای به مسافت چهل و دو کیلومتر و یکصد و نود و پنج متر که تعداد بسیار زیادی دونده در آن شرکت می کنند. و البته یک ویژگی مهم دارد و آن هم گذشتن تمام شرکت کنندگان از خط مسابقه با پای خودشان است. جالب است بدانید که برای بسیاری از شرکت کنندگان، نفس حضور در دوی ماراتن ارزشمند و باعث افتخار است. بگذریم و به ماجرای خودمان بازگردیم.

سابقه ی تجربی نشان می دهد که در هیچ مسابقه ی قهرمان ماراتن در تمام طول مسابقه نفر اول نبوده است. البته انصاف و منطق هم همین را حکم می کند.

همواره نفرات زیادی را دیده ایم که در ابتدای مسابقه پیشتاز دوندگان بوده اند اما در پایان نتوانسته اند جایگاه مناسبی کسب کنند و چه بسا افرادی که در طول مسابقه جایگاه مناسبی نداشته اند، اما در مسافت ها و لحظات پایانی با هوشیاری توانسته اند بهره مندی از انرژی را به حداکثر برسانند و جایگاه مطلوبی را کسب نمایند.

ماراتن نفس گیر علمی آزمون سراسری نیز همین تجربه را نشان می دهد. یعنی سوابق تحصیلی رتبه های برتر حکایت از این دارد که تعداد بسیار زیادی از آنان در طول تمام دوران آماده سازی خود برای این آزمون، در اوج نبوده اند. بلکه درایت و تیز هوشی در استفاده ی مناسب از هفته ها و روزهای پایانی سبب موفقیت آنان شده است و به اوج رسیده اند. از دیگر سو نیز داوطلبان بسیاری را نیز مشاهده کرده ایم که خلاف وضعیت مطلوب شان در تمام طول دوران آماده سازی، با غفلت از همین هفته ها و روزهای پایانی، موفقیت آرزوی همیشگی آن ها شده است.

خرداد، آخرین فرصت آماده سازی داوطلبان برای آزمون سراسری است، فرصتی سی روزه که با داشتن ساعات مطالعه بالا می توان به آن نگاهی ده هفته ای داشت. مطالعه ی ۱۳ ساعته در روز که کاملاً امکان پذیر و دست یافتنی است، باعث خواهد شد تا در طول این مدت حدود ۴۰۰ ساعت فعالیت مطالعاتی داشته باشید. به سابقه ی مطالعاتی خود مراجعه کنید، خواهید دید که روزگاری نه چندان دور همین میزان ساعت را در طول ده هفته انجام می دادید.

مطالعه ی روزانه ی سیزده ساعته نیازمند تلاش و پشتکار فراوان است. اما از آن جا که این فرصت، لحظات پایانی ماراتن علمی است، انتظار می رود شرایط حساس زمانی را درک کنید و برای دست یابی به هدف خود تلاش ویژه ای انجام دهید.

نکته ی مهم در چنین فرصتی این است که باید درک صحیحی از درصد مورد نیاز برای رسیدن به هدف خود، داشته باشید. باید بدانید برای رسیدن به رشته و دانشگاه مورد نظرتان در اغلب موارد دست یابی به رتبه ای خاص لازم نیست. باید بدانید برای رسیدن به رتبه ی سه رقمی که اغلب در آرزوی آن به سر می برند، لازم نیست توانایی پاسخ گویی به تمام پرسش های آزمون را داشته باشید. باید بدانید با پاسخ گویی به حدود ۶۰ درصد پرسش ها، به هدف مورد انتظارتان دست پیدا خواهید کرد. خودتان تصدیق می کنید که با برنامه ریزی مناسب در فرصت پیش رو، ارتقای وضعیت و دستیابی به وضعیت مورد نظر، کاری دور از انتظار نیست و شما می توانید با آسودگی خاطر به اجرای برنامه ی خود بپردازید.

یادتان باشد:

در روزهای آخر که خیلی ها خسته شده اند و فعالیت شان را کاهش داده اند، مهم این است که چه کسی بتواند با انرژی بیش تری مسیر را تا پایان ادامه دهد.

یادتان باشد:

کار را که کرد؟ آن که تمام کرد

یادتان باشد:

در فرصت پیش رو هر شب قبل از خواب تان به خود یادآوری کنید که تا پایان باید در مسیر باقی بمانید تا بتوانید بگویید کار کرده اید.

و تلاش کنید تا تمام کننده ی مناسبی برای خود باشید.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)