تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷

خسته نباشید!

اغلب برای همه این پرسش مطرح شده است که: «چرا من آنقدر خسته ام؟»

همه ما از تاثیرات خواب مناسب و برخورداری از بدنی سرحال برای انجام کارهای روزمره آگاهیم. ولی گاهی اوقات در طول روز احساس خستگی و کسالت می کنیم. گاه این خستگی آن قدر زیاد است که مانع انجام فعالیت های جاری و عادی می شود.

اگرچه احساس خستگی در افراد گوناگون دلایلی متفاوت دارد، اما مشترک بودن برخی از این دلایل در افراد فرصت خوبی است که با آگاهی از آن ها نسبت به رفع آن ها و بازگشت به شرایط عادی کوشا باشید.

خواب ناکافی رایج ترین و به صورت قاطع، نخستین علت خستگی است. اگرچه این نکته تکراری است ولی بیان مجدد آن تاکیدی است براین واقعیت که خواب ناکافی می تواند بر سلامت و تمرکز افراد تاثیر منفی و حتی خطرناک بگذارد. بزرگسالان باید هر شب ۷ تا ۸ ساعت خواب آرام و راحت داشته باشند تا خستگی شان رفع شود.

درمان مشکل بی خوابی سخت نیست. باید برنامه ای منظم برای خود در نظر بگیرید و خواب را در الویت بگذارید. تلویزیون، رایانه، تلفن همراه و… را از اتاق خواب خارج کنید و راحت بخوابید.

تغذیه ی نامناسب از دیگر عواملی است که منجر به خستگی می شود. از یک طرف کم خوری و یا پرخوری افراطی و از سوی دیگر استفاده ی نادرست مواد غذایی نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. استفاده از رژیمی متعادل کمک می کند تا قند خون در محدوده ای طبیعی پایدار باشد و از بروز بی حالی در مواقعی که قند خون پایین می آید، جلوگیری می کند. همیشه صبحانه را کامل بخورید و در طول روز از خوراکی های مغذی استفاده کنید.

کم خونی از علل شایع خستگی در میان دختران است. اگرچه این عارضه دلایل متفاوتی دارد ولی برای درمان و مقابله با شایع ترین نوع آن که کم خونی ناشی از فقر (کمبود) آهن است، مصرف مکمل های آهن (الزاما با تجویز پزشک) و غذاهای غنی از آهن مانند گوشت بدون چربی، جگر، لوبیا و غلات غنی شده می تواند مفید باشد.

خوردن کافئین زیاد اگرچه به دلیل تاثیرات شیمیایی و گاهی نیز به واسطه ی تلقینات فکری باعث افزایش هوشیاری و تمرکز می شود؛ اما خوردن مقادیر زیاد مواد حاوی کافئین ممکن است باعث ایجاد خستگی شود. به همین دلیل در کنار توصیه به استفاده ی از قهوه، چای، شکلات و سایر خوراکی های دارای کافئین، یادآوری می کنیم که هرگز در مصرف این نوع خوراکی ها زیاده روی نکنید.

کم شدن آب بدن می تواند به صورت خستگی هشدار داده شود. بدن برای فعال بودن و خنک نگه داشتن خود به آب نیاز دارد. فعالیت های بدنی و مغزی به سرعت ذخیره ی آبی بدن را مورد استفاده قرار می دهند. در مورد فعالیت های بدنی از دست رفتن آب بدن به وضوح قابل مشاهده است و البته به دلیل تعرق و مطالبه ی بدن، مصرف آب افزایش پیدا می کند و این مصرف آب کاملا روندی طبیعی دارد. ولی در مورد فعالیت های مغزی به دلیل آن که نمود خارجی از دست دادن آب بدن مشاهده نمی شود. ضرورت آب را کم تر احساس می کنید. گرمایی که پس از مدتی مطالعه و یا پس از گذشتن مدت زمانی از آزمون، احساس می کنید ناشی از کم شدن آب بدن است. بنابراین تلاش کنید که در طول روز به مقدار کافی آب بنوشید.

رفع خستگی

ورزش موثرترین و مهم ترین اقدامی است که برای رفع خستگی می توان انجام داد. اطمینان داشته باشید که خستگی های جزیی ریشه ی بیماری ندارند و با انجام برنامه ی ورزشی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ای روزانه قادر خواهید بود آن را کنترل کنید. پیاده روی روزانه ساده ترین و مطمئن ترین فعالیت ورزشی قابل انجام است.

مواد غذایی و نحوه ی استفاده از آن ها نیز به شدت برروی خستگی و ایجاد زمینه های رفع آن تاثیرگذار هستند. برخی مواد غذایی که تولید خستگی می کنند عبارتند از: نان سفید بدون سبوس (مثل باگت، لواش و فانتزی)، گوشت قرمز، روغن های نباتی جامد، شکرو مواد غذایی فرایند شده مثل کنسرو، نوشابه و… .

از طرف دیگر برخی مواد غذایی در کاهش خستگی دارای تاثیر مستقیم هستند. برخی از این مواد عبارتند از: کربوهیدرات های پیچیده مثل نان و غلات سبوس دار، میوه ها و سبزی ها، مواد غذایی غنی از آهن، مواد غذایی غنی از ویتامین های گروه B مثل جوانه ی گندم و جو، جگر و انواع گوشت سفید، مواد غذایی غنی از ویتامین C مثل سبزیجات، میوه های تازه، مرکبات (پرتقال، گریپ فروت، انواع لیمو و نارنگی، کیوی) انواع توت، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، هندوانه، طالبی، توت فرنگی، سیب زمینی و سبزیجات دارای برگ سبز

چند توصیه

  • صبحانه منبع اصلی سوخت بدن است. روز خود را با خوردن صبحانه ی کامل و سالم آغاز کنید.
  • در طی روز وعده های غذایی کوچک با فاصله ی زمانی کم پیش بینی کنید. به جای سه وعده ی پرحجم غذایی، ۶ وعده ی با حجم کم مصرف کنید.
  • مصرف شکر و کافئین را کاهش دهید.
  • از مصرف زیاد شیرینی و شکلات به بهانه ی دریافت مواد قندی خودداری کنید.

بکوشید از قندهای طبیعی بیشتر استفاده نمایید.

  • مصرف پروتئین را به ویژه به صورت گوشت سفید و غلات فراموش نکنید.
  • ورزش را در هر شکل آن جدی بگیرید و به بهانه های گوناگون از انجام آن شانه خالی نکنید.
  • ساعت خواب را منظم کنید و میزان آن را نیز کنترل شده و دقیق قرار دهید.

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)