تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷

هدف مطالعه ارتباط دادن مطالب جدید با مطالبی است که از قبل می دانید، اگر راجع به موضوع پیش زمینه ای نداشته باشید و بخواهید آن را در ذهن خود جای دهید…

درک مطلب

یکی از مهم ترین مهارت های یادگیری، درک مطلب است. هر چه ادراک و دریافت بهتر باشد، یادگیری و یادآوری مطالب نیز آسان تر می شود. برای درک بهتر باید هدف و انگیزه داشت. به خاطر داشته باشید که مطالعه بدون هدف و پیش زمینه هم چون گردابی است که فرد را در خود گرفتار می کند.
هدف مطالعه:
هدف مطالعه ارتباط دادن مطالب جدید با مطالبی است که از قبل می دانید، اگر راجع به موضوع پیش زمینه ای نداشته باشید و بخواهید آن را در ذهن خود جای دهید، مثل این است که بخواهید آب را در دستان خود نگه دارید. همان گونه که نمی توانید آب را در دست خود نگه دارید، نگهداری مطالب در ذهن نیز بدون داشتن پیش زمینه کاری غیر ممکن است و به زودی مطالب از ذهن شما خارج می شود.
به عنوان مثال سعی کنید این اعداد را بخوانید و بخاطر بسپارید: ۴ ۲ ۳ ۶ ۱ ۵ ۷

خواندن و حفظ کردنش سخت است نه؟ اما خواندن ۴ ۲ ۳ ۶ – ۱ ۵ ۷ به دلیل کوتاه تر و ارتباط یافتن، آسان تر است. حالا خواندن ۷ ۶ ۵ ۴ – ۳ ۲ ۱ از تمام رقم های قبلی ساده تر است. زیرا مرتّب نوشتن آن ها سبب شده است سابقه ی ذهنی قبلی برای خواندن به کمک بیاید. به همین دلیل این رقم به سرعت حفظ خواهد شد.
آیا تا به حال مطالب ورزشی را خوانده اید؟ آیا این حس را تجربه کرده اید که از خواندن مطالب نوشته ی ورزشی لذّت برده اید و مطالب نوشته نیز در ذهن تان ماندگاری بیش تری داشته است؟ این تجربه ی مثبت دقیقاً به این دلیل است که ورزش را دوست داشته اید و همین پیش زمینه سبب علاقه به نوشته ی ورزشی شده است.
تقویت مهارت مطالعه و درک مطلب:
برای درک مطلب نیاز به انگیزه، تمرکز، پیش زمینه و روش مطالعه ی صحیح دارید. این مهارت را نیز با به کار بستن روش هایی می توانید مانند هر مهارت دیگری تقویت کنید.
۱– اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید: با خواندن کتاب، روزنامه و مجلّه، اطلاعات عمومی خود را گسترش دهید و به رویداد های اطراف خود علاقه نشان دهید.
۲– با ساختار پاراگراف آشنا شوید: معمولا هر پاراگراف با مقدمه ای شروع می شود و با نتیجه ای پایان می یابد. اغلب اولین جمله به توصیف کلی مطالب می پردازد و زمینه را برای توضیح بیش تر فراهم می کند. پس به جملات اول هر پاراگراف بیش تر توجه کنید تا بتوانید موضوع بحث را بهتر تشخیص دهید. هم چنین به دنبال نشانه ها، کلمات و عباراتی باشید که نشان دهنده ی تغییر موضوع مورد بحث هستند.
۳– حدس بزنید و پیش بینی کنید: خواننده ی باهوش و زرنگ همیشه سعی می کند تا نظرات نویسنده، پرسش ها و موضوع های بعدی را حدس بزند. این کار باعث کنجکاوی و افزایش دقت خواننده می شود.
۴– به شیوه ی تنظیم مطالب توجه کنید: آیا مطالب بر اساس ترتیب زمانی نوشته شده اند و یا بر اساس درجه ی اهمّیّت تنظیم شده اند؟ ترتیب مطالب بر اساس کاربرد آن ها و یا بر اساس دشواری است؟ یافتن این موضوع به تنظیم مطالب در ذهن کمک می کند.
۵– در خود انگیزه و علاقه ایجاد کنید: پیش از آن که مطلبی درس داده شود، نگاهی گذرا به آن بیندازید. پرسش هایی در مورد آن از خود بپرسید و با هم کلاسی های خود در مورد آن صحبت کنید. هر چه انگیزه و علاقه ی شما بیش تر باشد، درک تان بهتر خواهد شد.
۶– به نکاتی که به فهم مطلب کمک می کند توجّه کنید: به عکس ها، نمودارها، جدول ها و سرفصل ها توجه کنید. اولین و آخرین پاراگراف هر بخش را بخوانید.
۷– مطالب را خلاصه نویسی و دوره کنید: یک بار خواندن کتاب هیچ گاه کافی نیست. برای فهم عمیق تر باید زیر مطالب مهم را خط بکشید، خلاصه کنید و دوره نمایید.
۸– از تکنیکی منظم و منسجم استفاده کنید: هنگام مطالعه از یک روش منظم استفاده کنید تا به آن روش مسلّط شوید. یکی از بهترین روش ها، شامل مراحل پیش خوانی، پرسش، خواندن، بازگویی و تعریف و دوره مطالب است.
۹– با تمرکز و توجّه کامل مطالعه کنید: خواننده ی خوب همیشه با تمرکز و توجّه کامل مطالعه می کند و هیچ مطلبی را نخوانده باقی نمی گذارد. پس تا موضوعی را کاملاً نفهمیده اید، به سراغ موضوع بعدی نروید.

 

 

«گ.۲»

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)