تاریخ انتشار: ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
دست یابی به اهداف، چگونه؟

دست یابی به اهداف، چگونه؟

آیا هدف خاصی را در زندگی دنبال می کنید؟

این پرسشی است که همه ی ما باید به آن جواب بدهیم. شاید پاسخ همه ی ما در وهله ی اول مثبت باشد و بگوئیم: «بله، من می خواهم در زندگی خوشبخت، پولدار یا سعادتمند باشم.» اما نکته ی ظریف این جاست که کلی گویی نمی تواند ویژگی هدفی باشد که به فرد جهت و انگیزه ی حرکت بدهد. اهداف کلی در واقع امید، خیال یا آرزوهایی هستند که به صورت مبهم در ذهن همه وجود دارند. اما اصلا به عنوان هدف محرک کمک کننده نخواهد بود. باید بدانیم که هدف گذاری خود یک قدم بزرگ برای خوشبختی در زندگی است. قومی مهم که باید شیوه ی صحیح آن را بدانیم و با عمل به آن زندگی خود را پرمعنا کنیم.

مهم ترین راه های ممکن برای دستیابی به اهداف پیش رو در زندگی عبارتند از:

چه می خواهیم؟ دقیقا تصمیم بگیریم.

آن چه را که در ذهن داریم هدف نامیده می شود که مشخص، واقعی، خاص، قابل اندازه گیری و با تعیین زمان تحقق باشد. اما ذهنیت غیر مشخص و غیر شفاف اصولا نمی تواند هدف باشد بلکه تخیلی است که شناور است.

اشخاصی که هدف های شفاف و روشن دارند و دقیقا می دانند که چه می خواهند، نسبت به کسانی که صرفا امیدوارند و می خواهند به جایی برسند، شرایط متفاوتی دارند. وقتی هدف روشنی برای خود در نظر می گیرید و دقیقا می دانید که چه می خواهید، از دست زدن به هر اقدامی که شما را به هدفتان نمی رساند خودداری می ورزید. یعنی به صورت واقعی فرصتی برای تان باقی نمی ماند که آن را صرف انجام دادن کارهایی کنید که شما را در تحقق خواسته های تان یاری نمی کند. تنها در این صورت است که کم تر تلویزیون تماشا می کنید. کم تر به رادیو گوش می دهید و اگر قرار است که روزنامه بخوانید، به سرعت این کار را انجام می دهید.

هدف تان چیست؟ آن را مکتوب کنید.

هدف های تان را روی کاغذ بنویسید و ببینید که میان مغز و دست شما اتفاق فوق العاده ای می افتد. وقتی قلم را روی کاغذ می گذارید و هدف های تان را مکتوب می کنید، هم زمان قوانین انتظارات، جذابیت و هم خوانی را فعال می کنید. آن گاه به این باور می رسید که می توانید به هدف های خود دست پیدا کنید. مکتوب کردن هدف ها به عزم و اراده ی شما می افزاید تا هر اقدامی را که برای دست یابی به هدف های تان ضرورت دارد، انجام بدهید.

هدف تان بزرگ است؟ بهایش را بپردازید.

این یک قاعده ی اساسی است که برای در اختیار داشتن هر چیز باید بهایی پرداخت. هدف نیز از این قاعده مستثنی نیست. وقتی هدف تان را مشخص کردید، تعیین کنید که برای دستیابی به هدف تان چه بهایی را باید پرداخت کنید. فهرستی از همه ی کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید.

آیا همه روزه باید کارتان را کمی زودتر آغاز کنید؟ آیا باید کمی بیش تر تلاش کنید؟ آیا باید کمی بیش تر پشت میزتان باقی بمانید؟ آیا باید بر میزان آموزش ها و مهارت های خود بیفزایید؟ آیا باید در دوره های آموزشی ثبت نام کنید؟ همه ی این موارد را مشخص کنید و بنویسید با این کار تکلیف خودتان روشن خواهد شد.

هدف تان مهم است؟ برنامه ی دقیق و مفصلی بریزید.

توانایی تهیه ی فهرست اهداف و برنامه ریزی برای تحقق آن ها، مهارت بسیار مهمی برای رسیدن به موفقیت است. برای تهیه ی برنامه باید فهرستی از آن چه به ذهن تان می رسد و شما را برای رسیدن به هدف کمک می کند، تهیه کنید. (مواردی را که بعدا به ذهنتان می رسد، می توانید به آن بیفزایید. پس از تهیه ی ای فهرست برنامه ی خود را مکتوب کنید.

هدف تان را می خواهید؟ برنامه را به اجرا بگذارید.

برای تحقق هدف تان دست به کار شوید و کاری را که لازم است، انجام دهید. پس از آن که هدفی را مشخص نمودید و آن را مکتوب کردید و مصمم شدید بهایی را که لازم است، بپردازید؛ باید بلافاصله اقدام به اجرا کنید. تا زمانی که کار مشخصی در مورد هدفی که انتخاب کرده اید و برنامه ای که تنظیم کرده اید انجام ندهید، صرفا یک تمرین لذت بخش انجام داده اید. گویی تخیل های شیرینی داشته اید و آن را سپری کرده اید.

هدف مهم است؟ هرگز تسلیم نشوید.

تصمیم بگیرید که هرگز تا نرسیدن به هدف خود دست از تلاش برندارید. بدون توجه به این که با چه موانع و مشکلاتی رو به رو می شوید، مصمم باشید که پیوسته کاری را که باید، انجام دهید تا به موقعیتی که دنبال آن هستید، برسید. وقتی از قبل تصمیم می گیرید و مصمم می شوید، به حاشیه ی امنیت روانی می رسید. در این صورت وقتی مشکلاتی بروز می کند، به لحاظ ذهنی از آمادگی برخوردار خواهید بود. اگر به جای تسلیم شدن، کارهایی را که باید انجام داد ادامه بدهید، به موفقیت تضمین شده ای دست خواهید یافت.

 

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)