تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۵

فضاپیمای کاسینی ناسا پس از بیش از ۱۲ سال مطالعه زحل، حلقه‌ها و قمرها آن به سال آخر ماموریت خود رسیده که قرار است نزدیکترین رصدها را از سیاره داشته باشد.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-09-17 19:16:39Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

فضاپیمای کاسینی ناسا پس از بیش از ۱۲ سال مطالعه زحل، حلقه‌ها و قمرها آن به سال آخر ماموریت خود رسیده که قرار است نزدیکترین رصدها را از سیاره داشته باشد.

پایان این ماموریت علمی تاریخی برای سپتامبر سال آینده برنامه‌ریزی شده، اما پیش از آن کاسینی یک گردش دو مرحله‌ای شجاعانه را در اطراف سیاره اجرا خواهد کرد.

این فضاپیما در روز ۳۰ نوامبر از لبه خارجی حلقه‌های اصلی زحل عبور خواهد کرد. این مدارها که مجموعه‌ای ۲۰ تایی هستند، مدارهای حلقه F نام دارند.

کاسینی در جریان این مدارهای هفتگی به فاصله ۷۸۰۰ کیلومتری مرکز حلقه نازک F نزدیک خواهد شد که از ساختاری با پیچ و بافت عجیب برخوردار است.

آخرین باری که کاسینی تا این حد به زحل نزدیک شده بود، زمان ورود آن در سال ۲۰۰۴ بود.

مرحل پایانی ماموریت این فضاپیما که “پایان بزرگ” نام گرفته، احتمالا آوریل سال آینده آغاز خواهد شد. عبور کاسینی از نزدیکی قمر تیتان باعث خواهد شد که مدار فضاپیما تغییر کرده و از شکاف بین زحل و حلقه‌های آن با عرض ۲۴۰۰ کیلومتر عبور کند. کاسینی در این زمان از نزدیک به رصد منظومه زحل پرداخته، میدان‌های مغناطیسی و گرانشی سیاره را نقشه‌برداری کرده و نماهای بازگشتی از جو را ثبت می‌کند.

محققان همچنین بطور مستقیم به بررسی ذرات غبار مانند در حلقه‌های اصلی سیاره پرداخته و جو بیرونی زحل نمونه‌برداری خواهند کرد.

در نهایت، این فضاپیمای ناسا در جو زحل شیرجه زده و تا زمان مرگ، اطلاعاتی در مورد ترکیبات شیمیایی سیاره را به زمین ارسال خواهد کرد.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)