تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷
دور خودتان را شلوغ نکنید!

دور خودتان را شلوغ نکنید!

این یک واقعیت است که بدون کلاس تقویتی و ساعات اضافی درسی می توان در آزمون سراسری رتبه های عالی کسب کرد، اما این حقیقت هم انکار ناپذیر است که بدون کتاب های کمک درسی این کار تقریبا نشدنی است. چرا؟ به این دلیل که پرسش های آزمون سراسری بسیار تکنیکی طراحی می شوند و برای پاسخ دادن به آن ها فقط دانش لازم نیست بلکه فرا گرفتن تکنیک هایی نیز لازم است. این تکنیک ها را به سادگی و با دیدن نمونه پرسش های سال های پیش که در کتاب های کمک درسی پیدا می شوند و پاسخ گویی آن ها یاد خواهید گرفت.

حالا پرسش این جاست که برای هر درس، باید چه کتاب یا کتاب هایی را به عنوان کتاب کمک درسی بخریم؟ فرق این کتاب ها با هم چیست؟ آیا می شود از کتاب های دوستان مان در سال های پیش استفاده کنیم؟ و…

به دلیل مشکلات ناشی از گرانی کتاب و هم چنین مشابهت هایی که در کتاب های کمک آموزشی مختلف وجود دارد و نیز تنوع فراوان این گونه کتاب ها و به دلایل فراوانی دیگر، لازم است بسیار حساب شده عمل کنید و هیچ کتاب اضافی و غیر لازمی را خریداری نکنید. بسیار پیش می آید که تحت تاثیر شرایط، داوطلبان کتاب هایی می خرند که تا روز آزمون سراسری حتی یک بار هم به آن ها مراجعه نمی کنند.

کدام کتاب خوب است؟ چگونه بفهمیم؟

کتاب های کمک درسی، امتحان خودشان را در طول سال ها و با نظر داوطلبان و دبیران پس می دهند. لازم است که برای تحقق پیرامون خرید کتاب ها، با دبیر خود و یا دوستانی که آزمون سراسری را پشت سر گذاشته اد، مشورت کنید و در هر درس، فهرستی تهیه کنید و کتاب های کمک درسی را در هر درس به ترتیب الویت بنویسید. به دلیل زیاد بودن تعداد درس ها و کتاب ها، تهیه ی چنین فهرستی برای خرید کتاب ها ضروری به نظر می رسد.

فهرست آماده است، بخرم؟

نه! شاید شما در هر درس به نام چند کتاب خوب و قابل قبول رسیده باشید، اما هرگز فکرش را هم نکنید که کل آن ها را بخرید. در درس های اختصاصی مهمی مانند زیست شناسی، حساب دیفرانسیل، ریاضییات گسسته، اقتصاد، روان شناسی و … مجاز هستید که حداکثر دو کتاب خریداری کنید. البته توصیه می کنیم در مرحله ی نخست فقط یک کتاب تهیه کنید و پس از پایان آن، اقدام به تهیه ی کتاب دیگر نمایید. در درس های دیگر هرگز بیش از یک کتاب نخرید. زیاد شدن تعداد کتاب های کمک درسی فقط سبب گیج شدن تان می شود. اگر برای یک درس پنج کتاب داشته باشید، هنگام مطالعه ی هر کدام از آن ها حس می کنید که شاید نکته ی بهتری در کتاب دیگرتان وجود داشته باشد که از آن باز بمانید. این وسواس، مانع تمرکز و کیفیت بالای درس خواندن تان می شود. تکرار می کنیم که کتاب های کمک درسی تفاوت های بنیادینی با هم ندارند که بخواهید دور خودتان را با تعداد زیادی از آن ها شلوغ کنید.

دوستم این کتاب ها را داشته است، همان ها مفیدند؟

خیر! زیرا هر سال با برگزاری آزمون سراسری، در هر درس الگوهای جدیدی از پرسش ها وارد عرصه می شوند و کتاب های کمک آموزشی قدیمی به دلیل بی بهره بودن از این الگوها توان آماده سازی برای آزمون های آینده را نخواهند داشت. طبیعی است که مولفان بعد از مشاهده ی الگوهای جدید پرسش ها در طراحی ها و نمونه سازی های خود تغییراتی را اعمال می کنند که می تواند به نفع داوطلبان منتهی می شود.

چطور از کتاب ها استفاده کنم؟

استفاده از هر کتاب، روش های خاص متناسب با درس و موضوع خاص خود را می طلبد. معمولا در پیش گفتار کتاب ها توضیحاتی در این باره آمده است که می تواند راه گشا باشد. علاوه بر این در مورد پاسخ دادن به تست ها همیشه الویت با تست های آزمون سراسری و دیگر آزمون های رسمی است. سعی کنید هر چه کمتر سراغ تست های تالیفی بروید، چرا که تعداد اشتباه های این تست ها سر به فلک می کشد. گاهی در پاسخ تست های این کتاب ها اشتباه هایی هم دیده می شود که می توانند دردسر ساز شوند. این قبیل تست ها را که به نظرتان نادرست می رسند، علامت گذاری کنید و با دبیر یا دوستانتان به بررسی آن ها بپردازید تا راه حل یا جواب نادرست در ذهن تان ماندگار نشود و در جلسه ی آزمون سراسری دچار مشکل نشوید.

 

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)