تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۷

محققان دانشگاه کویینزلند استرالیا دریافتند حدود ۷۰ درصد از حیات وحش جهان در پنج کشور آمریکا، کانادا، برزیل، استرالیا و روسیه متمرکز است.

n83087281-72638139

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات مشخص شد بین سال های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۹ میلادی فعالیت های کشاورزی، معدن کاوی و شهرنشینی موجب ازبین رفتن زیستگاه های حیات وحش در مناطقی از زمین با وسعت بیش از کشور هند شده است.
در واقع صرف نظر از مناطقی در قاره آفریقا، دو سوم از حیات وحش زمین تنها در پنج کشور یافت می شود. بر اساس این تحقیقات ۹۴درصد از حیات وحش زمین در ۲۴ کشور متمرکز شده و ۷۰ درصد آن تنها در ۵ کشور آمریکا، کانادا، برزیل، استرالیا و روسیه متمرکز است.
در حال حاضر بخشی از حیات وحش توسط قوانین کشورها مورد حمایت قرار گرفته است، اما در اغلب کشورها، قوانین و برنامه خاصی برای این امر وجود ندارد. در واقع هیچ تضمینی برای حمایت بلندمدت دولت ها، صنایع و جوامع بشری از حیات وحش زمین وجود ندارد.
به اعتقاد محققان کاهش سرعت یا جلوگیری از گسترش صنایع در زیستگاه های حیات وحش و تدوین سازوکارهایی برای بخش خصوصی به منظور حفاظت از محیط زیست به همراه توسعه و بهبود روش های مدیریت ماهیگیری می تواند در حفظ حیات وحش زمین موثر باشد.
بر اساس این تحقیقات حدود صد سال قبل تنها ۱۵ درصد از سطح زمین توسط انسان ها مورد استفاده قرار می گرفت. اما اکنون بیش از ۷۷ درصد سطح زمین و حدود ۸۸ درصد از اقیانوس ها دستخوش تغییرات ناشی از فعالیت های انسانی شده اند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)