تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۷

ذهن و بدن به طور مستمر به هم در حال بده بستان هستند، بنابراین استرس بر سلامت کلی شما نیز تاثیر می گذارد. استرس در دراز مدت تغییرات قابل توجهی را به بدن تحمیل می کند و حتی استرس های کوتاه مدت هم می توانند موقتا باعث کاهش میزان سلامتی شوند. با اینکه خلاصی کامل […]

راهکارهای برای کاهش استرس

ذهن و بدن به طور مستمر به هم در حال بده بستان هستند، بنابراین استرس بر سلامت کلی شما نیز تاثیر می گذارد. استرس در دراز مدت تغییرات قابل توجهی را به بدن تحمیل می کند و حتی استرس های کوتاه مدت هم می توانند موقتا باعث کاهش میزان سلامتی شوند. با اینکه خلاصی کامل از شر استرس موضوعی چالش برانگیز است، اما در این دنیای تند و سریع، کسب مهارت های کاهش استرس که می توانند در پس زدن تاثیرات مخرب آن روی سلامتی به شما یاری برسانند، بسیار مهم و حیاتی است.

اگر میزان استرس در شما بسیار شدید و تضعیف کننده است، آنقدر شجاعت داشته باشید که از گروه ها و متخصصین مدیریت استرس کمک بگیرید. زندگی آنقدر کوتاه و در عین حال ارزشمند است که نباید آن را با استرس قسمت کرد. سلامتی قیمت ندارد. شما شایسته ی آرامش در هر روز از زندگی هستید. در نتیجه این چند نکته ی ساده کمک می کند تا استرس خود را تسکین بدهید و تعادل را به بدن، ذهن و روح تان باز گردانید. بنابراین از همین الان با انجام این کارها در فکر جدایی از استرس باشید. ساراسون و دیوید سون در عالم روانشناسی اضطراب امتحان را اینگونه تعریف می کنند: «اضطراب امتحان نوعی خود اشتغالی ذهنی است که با خود کم انکاری و تردید درباره ی توانایی های خود، مشخص می شود و غالبا به ارزیابی شناختی منفی، عدم تمرکز حواس، واکنش های جسمانی نامطلوب و افت عملکرد تحصیلی فرد منجر می شود. با توجه به تحقیقات انجام شده، آشفتگی معده، به هم خوردن ساعت های خواب و آرامش، تغییراتی در میل به غذا، ضعف، سرگیجه، تغییر در فشار خون، میزان نبض و ترشح در هورمون آدرنالین و نورآدرنالین در افراد دارای اضطراب امتحان و یا در ایام امتحانات و در نتیجه هنگام امتحان در افراد مستعد به اضطراب، افزایش می یابد. همچنین در افراد دارای اضطراب امتحان در امتحانات شفاهی تپش قلب، پریدگی رنگ صورت، لکنت زبان، حرکت های غیر ارادی دست و پا، تغییر صدا، لرزش بدن و صدا، تغییر دمای بدن، خشکی دهان و عرق کردن بارز است. همچنین اضطراب امتحان سبب ضعف ایمنی بدن می شود و در نتیجه در ایام امتحانات عفونت دستگاه تنفس در دانشجویان و دانش آموزان افزایش می یابد.

شیوع اضطراب امتحان:

در مورد شیوع سنی و کلاسی اضطراب امتحان باید گفت که با زیاد شدن سن و بالا رفتن پایه تحصیلی اضطراب امتحان افزایش می یابد و به نظر می رسد اضطراب امتحان بین سنین ۱۰ تا ۱۱ سالگی شکل گرفته و ثبات پیدا می کند و تا بزرگسالی ادامه می یابد. به نظر می رسد دختران بیش از پسران اضطراب امتحان را تجربه می کنند.

در دختران، تشویق به پذیرش اضطراب و قبول آن به عنوان یک ویژگی زنانه دیده می شود و آن را ویژگی زنانه ادراک می کنند و یا به عبارتی دختران یاد می گیرند که به هنگام اضطراب به طور منفعلانه تسلیم شوند. در حالی که پسران در مورد پذیرش اضطراب دفاعی برخورد می کنند و آن را تهدیدی برای احساس مردانگی خود به حساب می آورند.

پسران می آموزند که با اضطراب کنار آمده و یا آن را انکار کنند و راه هایی برای مقابله و تسلط بر آن پیدا کنند و در سبب شناسی اضطراب امتحان می توان به نقش سه عامل شخصیتی، خانوادگی و آموزشگاهی اشاره داشت:

عوامل شخصیت:

در بین عوامل می توان به اضطراب عمومی، عزت نفس پایین، استناد درونی شکست ها، خودکفایی پایین، هوش متوسط و کم بودن انگیزه موفقیت اشاره کرد.

عوامل خانوادگی:

توجه بیشتر خانواده ها به وضع درسی بدون توجه به راه و رسم توجه صحیح چه بسا همین توجه زیاد عامل ایجاد اضطراب امتحان شود. بنابراین انتظارات نامعقول و بیش از حد توان افراد، می تواند در آنان ایجاد اضطراب کند. به جز انتظارات بیش از حد والدین، الگوهای خشک و غیر قابل انعطاف پروری، تنبیه و سرزنش، عدم ارائه تشویق و تقویت و وضعیت اجتماعی و اقتصادی پایین نیز در بین عوامل خانوادگی یا اضطراب امتحان هم بستگی دارند.

عوامل آموزشگاهی:

این عوامل مربوط به محیط مدرسه و دانشگاه و موقعیت امتحان است. از آن جمله: انتظارات نابجای استاد و معلم، سخت بودن امتحان، مراقبین امتحان، محدودیت زمانی در جلسه ی امتحان، محیط نامناسب امتحان و وجود عوامل مزاحم مثل سر و صدا، نور و تهویه نامناسب اشاره کرد؛ به نظر می رسد هنگامی که اضطراب از حد معینی افزایش یابد عملکرد فرد کاسته می شود در حالی که اضطراب خفیف یا مقطعی ممکن است سبب افزایش کار و فعالیت شود.

راهکارهای کاهش استرس

موسیقی گوش دهید احساسات خود را بنویسید
مثبت اندیش باشید با دوستان و آشنایان تلفنی صحبت کنید
انرژی خود را در طول روز مدیریت کنید بخندید: خنده بهترین دواست
حرف های مثبت بزنید زمانی را به خوشی های ساده اختصاص بدهید
قدرت نفس عمیق را فراموش نکنید مراقبه، یوگا و عبادت انجام دهید
ارزش خواب خوب شبانه را دست کم نگیرید چای سبز بنوشید
بوی این گیاهان برای تسکین استرس بسیار مفید هستند:

اسطوخودوس: کاهش استرس روانی

یاسمن: نشاط آور و آرام بخش

رز: تقویت فعالیت قلب و ایجاد حس اطمینان

نعناع: کاهش خستگی

 

.

 

«گ.۲»

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)