تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷

روانشناسی پسران (۲)

۷– اشتباهات پسرتان را ببخشید: اشتباهات نیز بزرگترین معلم پسران هستند! برای مثال بعداز فارغ التحصیلی مقداری سرمایه به او بدهید تا کاری را شروع کند. اگر آن کار موفقیت آمیز بود او یک آدم موفق خواهد بود. در غیر این صورت به اشتباهات خود پی خواهد برد و در آینده از آن ها اجتناب خواهد کرد و مطمئن باشید تجربه با ارزشی را کسب کرده است. پدرانی که پسران خود را از ابتدا وارد حرفه خود می کنند موجب می شود که آن ها هرگز به علایق و استعدادهای خود پی نبرند و ممکن است دارای عقده های زیادی بشوند و برای ابراز وجود لباس های پر زرق و برق بپوشند و درخواست های گران قیمتی را مطرح کند او در درون خود احساس «مرد» بودن را ندارد.

عجیب نیست که بسیاری از پسران نمی توانند در زندگی از پدران خود موفق تر عمل کنند، در حالی که پدران در بسیاری از زمینه ها از پدران خود پیشی گرفته اند؟ به او مسئولیت بیشتری بدهید، در کار او دخالت نکنید و اجازه دهید که از اشتباهاتش درس بگیرد.

۸- برای پسرتان وقت ویژه بگذارید: برای بودن با او وقت صرف کنید. به او اجازه دهید احساس کند شما نه تنها او را دوست دارید بلکه مراقب او نیز هستید. احساسات و عواطف خود را پنهان نکنید، ابراز کنید. اجاززه دهید سفره دلش را پیش شما باز کند.

پسران پدران کم بضاعت، پدرهای خود را بیشتر دوست دارند و بیشتر به آن ها احترام می گذارند تا پسرهای پولدار و ثروتمند. تجربه به ما آموخته است پدرانی که فداکاری بیشتر می کنند، فداکاری بیشتری از سوی فرزندان می بینند، یاد بگیرید که برای پسر خود فداکاری کنید و فقط به پول خود اکتفا نکنید.

۹– خود را جای پسرتان قرار دهید: هیچ گاه پسرتان برای خواسته های گران قیمت خود آشفته و عصبانی نشوید. فکر کنید که وقتی شما جوان بودید خواسته های ارزان قیمتی داشتید. خود را به جای او بگذارید. او ممکن است شما را آن قدر پولدار می بیند که می توانید بهترین ها را برایش فراهم کنید. در صورتی که قادر به تامین خواسته هایش نبودید سعی کنید دلایل این کار را توضیح دهید و او را قانع کنید. پسرتان را با شرایط خودتان در ۲۰ یا ۳۰ سال پیش که هم سن او بودید مقایسه نکنید. شرایط فرق کرده است. شما برای پدران حرمتی قائل بودید که شاید نتیجه شرایط اجتماعی آن زمان بود. شما استدلال نمی کردید بدون هیچ پرسشی شرایط را می پذیرفتید. به خاطر داشته باشید که پسر شما در دنیای امروز رشد کرده است. دنیایی که عصر اطلاعات، ارتباطات، دلیل و منطق و استدلال و تعقل است. پسر شما اکنون بسیار بیش از شما که در مورد ارزش های اجتماعی سر در گم بودید، گیج شده است. در مورد او صبور باشید مطمئن باشید او باهوش است و اطلاعات او در برخی موارد بیش از اطلاعات شماست. خود را به جای او بگذارید و قبل از آن که در مورد او داوری کنید خوب فکر کنید سپس وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

۱۰ـ از پسرتان انتظارات غیرممکن نداشته باشید: همیشه سعی کنید انتظارات خود را با وسع و توانایی، علاقه و استعداد او هماهنگ کنید مهم تر از همه آن که فکر سنگینی انتظارات غیر واقع بینانه خود را بر دوش او بگذارید. مثلا نگویید: پسره ی بی مسئولیت چرا ۱۶ شده ای؟ با این نمره های پایین هیچی نمی شی؟!

۱۱ـ تلخی شکست را برای پسرتان به پیروزی تبدیل کنید: به یاد داشته باشیم که در مسابقات همیشه برنده بودن مهم نیست بلکه شرکت کردن در مسابقه به همان اندازه مهم است. در هنگام مواجه اش با شکست یک لبخند، یک کلمه ستایش آمیز، یک نوازش تشویق آمیز از سوی شما می تواند تلخی شکست را برای او به پیروزی تبدیل کند.

۱۲ـ پسرتان را حمایت افراطی نکنید: گاهی یک پاسخ منفی صریح و قاطع به درخواست پسرتان می تواند مانع صدها غم و رنج او در آینده شود. گاهی لازم است در مقابل خواسته های نابجا ی پسرتان «نه» بگویید و یا درخواست های حتی به جای آن ها را با تاخیر انجام دهید.

برای نابود کردن پسرتان کافی است تمام خواسته های او را در کودکی اجابت کنید! والدینی که به پسرشان وظایفشان را آموزش نمی دهند به اندازه پسری که آن وظایف را نادیده می گیرد، مقصرند! به یاد داشته باشیم گاهی مساعدت و همکاری بیش از حد با پسرتان ممکن است مانع رشد فکری و خلاقیت او شود.

 

 

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)