تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶

داشمندان پی برده‌اند که روزانه صدها میلیون ویروس بالای پایین‌ترین لایه جو جمع می‌شوند.

n00142981-b

از میان تمام میکروب‌های موجود در این سیاره، ویروس‌ها بیشترین فراوانی را دارند، و حدود میلیون‌ها میلیون ویروس تنها در اقیانوس‌ها هستند.پیش از این، سازمان جنگلداری وزارت کشاورزی آمریکا اعلام کرده بود که سالانه بیش از یک تریلیون ویروس در هر متر مربع به زمین می‌رسند.

“کرتیس ساتل” (Curtis Suttle)ویروس‌شناس دانشگاه “بریتیش کلمبیا” کانادا گفت: روزانه بیش از ۸۰۰ میلیون ویروس در هر متر مربع از قسمت بالایی پایین ترین لایه جو تجمع می‌کنند.وی افزود: تقریبا ۲۰ سال پیش ما شروع کردیم تا ویروس‌های محیط‌های مختلف جهان، که از لحاظ ژنتیکی مشابه هم بودند را پیدا کنیم.ساتل و همکارانش می‌خواستند بدانند که دقیقا چه تعداد ویروس به ارتفاع ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کیلومتری زمین منتقل می‌شوند. آنها دو گردآورنده را بر روی پلتفرم‌هایی در بالای پایین ترین لایه جو در رشته کوه سیرا نوادا، اسپانیا (منطقه ای تحت تاثیر یک کمربند غبار جهانی)، نصب کردند.

آنها پی بردند که میلیون‌ها باکتری و میلیاردها ویروس در هر متر مربع در سطح تروپوسفر فرود می‌آیند.سرعت رسوب گذاری هر ویروس، ۹ تا ۴۶۱ بار بیشتر از سرعت رسوب گذاری باکتری بودند.این به این معنا نیست که وضعیت وخیم است، بلکه ما به راحتی با آنها زندگی می‌کنیم.آنها می‌توانند در انتقال جوی زنده بمانند، بنابراین این امکان وجود دارد که آنها بتواند بر اکو سیستم جدید تاثیر بگذارند.اغلب ویروس‌ها، بیماری‌زا نیستند. شواهد اخیر نشان می‌دهد که آنها نقش مهمی درچرخه کربن اقیانوس دارند. هم چنین ویروس‌هایی  بنام “باکتریوفاژها” (ویروس‌هایی  که به باکتری‌ها حمله می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند) وجود دارند که با کشتن باکتری‌های مضر به انسان‌ها کمک می‌کنند.این مطالعه در مجله “International Society for Microbial Ecology” منتشر شده است

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)