تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر روشی برای پایش سلامت سازه‌ها ارائه دادند که می‌توان از آن برای رصد سلامت سازه‌های مناطق زلزله خیز استفاده کرد.

n83161569-72763589

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر مجری این طرح، با بیان اینکه حفظ یکپارچگی ساختاری در حین بهره برداری اهمیت بسزایی در تامین عملکرد سازه دارد، گفت: وجود عوامل متنوع آسیب و اطمینان نداشتن کامل به طراحی اولیه و اجرا، سبب به کارگیری روش‌های پایش سلامت سازه‌ در دهه‌های اخیر شده است.
مریم واحدی اضافه کرد: نتایج تحقیقات نشان داد ارزیابی وضعیت یک سازه گاهی به ‌سادگی امکان‌پذیر نیست؛ چون تغییرات در مشخصات سازه‌ای همواره به معنی وقوع خرابی در آن نیست، بلکه ممکن است ناشی از آثار عواملی همچون اندرکنش خاک و سازه باشد. بنابراین لازم است به این آثار برای بهبود نتایج در روند بررسی سلامت سازه توجه شود.
واحدی ‘پایش سلامت سازه‌ها با تکیه بر قابلیت اطمینان و درنظر گرفتن اندرکنش خاک و سازه’ را عنوان این مطالعات ذکر کرد و ادامه داد: در این پژوهش، روش‌های نوینی برای پایش وضعیت سازه‌ها تحت تاثیر زلزله ارائه و علاوه بر آن روش‌هایی برای احتساب عدم ‌قطعیت‌ها در این روند توسعه داده شده است.
مجری طرح اساس روش این پژوهش را معادلات ریاضی حاکم بر رفتار سازه‌ها و چگونگی تغییر ویژگی‌های دینامیکی سازه در اثر خرابی،‌ عنوان کرد و گفت: مبحث شناسایی خرابی و پایش سلامت سازه‌ها با روش‌های غیر مخرب، در دهه های اخیر با اقبال روبرو شده است. هدف کلی چنین روش‌هایی به دست آوردن ارزیابی دقیقی از شرایط فعلی سازه در هر لحظه از زمان بهره‌برداری و پیش‌بینی و مدیریت هزینه‌های ناشی از نگهداری و تعمیرات آن است.
وی با تاکید بر اینکه با استفاده از دستاوردهای این تحقیق امکان تصمیم‌گیری صحیح نسبت به بازسازی و نگهداری سازه قبل از وقوع خرابی فاجعه ‌بار فراهم می‌شود، اظهار کرد: به طور کلی علاوه بر کاهش هزینه‌های نگهداری، بهبود ایمنی و قابلیت اطمینان از مزایای اصلی پایش سلامت سازه است و در این زمینه دستاوردهای رساله برای شناسایی خرابی و بهنگام کردن مدل سازه قابل استفاده است.
مجری طرح با اشاره به مزایای رقابتی این طرح، خاطر نشان کرد: در این پژوهش اثر اندرکنش خاک-سازه و عدم قطعیت‌های ناشی از خطای اندازه‌گیری و مدل‌سازی در روند پایش سلامت سازه ارزیابی و برای این منظور علاوه بر معادلات ریاضی از روش نوین هوش مصنوعی نیز بهره گرفته شده است.
وی با بیان اینکه بیشتر روش‌های موجود برای تشخیص آسیب در سازه‌ها بر اساس استفاده از تحریک‌های اجباری خارجی توسعه یافته‌اند، یادآور شد: در بسیاری موارد، پایش سلامت سازه‌ موجود با چنین روش‌هایی، به علت مخالفت مالکین یا نهادها با اعمال بار خارجی امکان‌پذیر نیست و در این رساله، به شناسایی آسیب با استفاده از پاسخ لرزه‌ای که در آن تمام درجات آزادی سازه بدون نیاز به اعمال بار خارجی تحریک می‌شوند توجه شده است.
واحدی کاربردهای عمده روش‌های ارائه شده در این پژوهش را پیشگیری از وقوع خرابی فاجعه بار، جلوگیری از کاهش عمر مفید سازه‌‌ها و ممانعت از تلفات احتمالی جانی و مالی ذکر کرد و افزود: در بسیاری مناطق لرزه‌خیز از جمله ایران، مجموعه‌ای از زمین‌لرزه‌های با شدت کم، پیوسته در حال وقوع است. چنین زمین‌لرزه‌هایی اگر چه منجر به خرابی در سازه نمی‌شود؛ می‌توان بر اساس روش‌های ارائه شده در این رساله از پاسخ سازه در مقابل چنین زلزله‌هایی برای شناسایی وضعیت سلامت آن استفاده کرد.
این طرح با راهنمایی دکتر فرامرز خوشنودیان از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)