تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۵

فیزیک سال سوم موضوع متفاوتی نسبت به فیزیک دوم و چهارم دارد و از آن جهت که مبحث بسیار جذابی است!

روشها--تست-زن--مدارها--الکت

روشها--تست-زن--الکتر-س-ته-س

… به نام خدایی که در این نزدیکی است …

الکتریسیته ساکن و مدارات الکتریکی:
فیزیک سال سوم موضوع متفاوتی نسبت به فیزیک دوم و چهارم دارد و از آن جهت که مبحث بسیار جذابی است ( مخصوصا برای دانش اموزانی که به رشته مهندسی برق علاقه زیادی دارند) کمتر دانش اموزی پیدا میشود که بخواهد از سوالات این مباحث بگذرد.

برای دانش آموزان رشته ی تجربی دو فصل اول فیزیک سال سوم و برای رشته ی ریاضی فصل دوم و سوم آن مربوط به الکتریسیته ساکن و مدار الکتریکی و جریان مستقیم است. از الکتریسیته ی ساکن و مبحث خازن و مدارات الکتریکی بطور میانگین برای رشته ی ریاضی ۶ سوال و تجربی ۵ سوال در کنکور طرح میشود. و از این حیث، تعداد سوال های قابل توجه ای از فیزیک کنکور را شامل میشود.

این مبحث از کتاب فیزیک سوم شامل بخش های زیر میباشد: الکتریسیته ساکن ( قانون کولن- میدان الکتریکی-انرژی پتانسیل الکتریکی-خازن- انرژی خازن و به هم بستن خازن ها) مدار الکتریکی و جریان مستقیم ( جریان الکتریکی –مقاومت اهمی-توان –به هم بستن مقاومت ها) همانطور که در بالا ذکر شد فیزیک سوم متفاوت از فیزیک دوم و چهارم است یعنی به پیش نیاز قبلی احتیاج ندارد البته به جز (فصل ترمودینامیک برای دانش آموزان رشته ی ریاضی که پیش نیاز آن فصل ۵ و ۶ فیزیک دوم است) اما برای مبحث الکتریسیته ی ساکن و القا و مغناطیس (که بعدا اشاره خواهد شد) لازم است که برای پاسخگویی به سوالات مربوط به میدان الکتریکی و بارهای الکتریکی حتما مبحث بردار واندازه گیری فیزیک دوم را خوب یاد بگیریم.

روشها--تست-زن--خازن

این مباحث بسیار مفهومی و به دقت زیادی احتیاج دارند و هم به تمرین و تکرار فراوان . یعنی نباید انتظار داشت که یک شبه و با یک سری تست به تسلط کافی برسیم بلکه باید با تمرین زیاد با گونه های مختلف تستی آشنا باشیم. در موسسه کنکور آسان است(گیلنا) در سه مجموعه جداگانه ( الکتریسیته ساکن- خازن- و مدارات الکتریکی) این بخش از فیزیک به دانش آموزان عزیز ارائه شده است.

استاد مسعودی در این مباحث مهم بسیار سعی کرده اند که مفاهیم و اصول اساسی آن را با زبان بسیار ساده و شیرین تدریس کنند و سوالات مربوط را با توضیحات کامل حل کنند تا علاوه به مفاهیم درسی با نحوه ی طرح سوالات و نحوه ی استفاده از آن مفاهیم آشنا شوند .مجموعه ای کم حجم و مفید ، به دانش آموزانی که به درصد بالا در فیزیک فکر میکنند، پیشنهاد میکنم حتما آن را تهیه کنند . موفقیت در فیزیک و ریاضی ۱- مطالعه ی کافی و مفهومی ۲ : تمرین ، تمرین و تمرین

حمید رضا فکری از رتبه های برتر کنکور و دانش آموزان سابق موسسه کنکور آسان است – گیلنا

روشها--تست-زن--مدارها--الکت

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)