تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷

چین برای نخستین بار از جنگنده پیشرفته «سی اچ ۷» بدون سرنشین (پهپاد) موسوم به «جنگنده مخفی» پرده برداشت که به گفته برخی تحلیلگران، این هواپیما بر اساس تکنولوژی به سرقت رفته از آمریکا تولید شده است.

۵۰۸۶۲۸۲

چین مدعی است کار توسعه این جنگنده بدون سرنشین (پهپاد) که قرار است سال آینده میلادی در بوته آزمایش قرار گیرد، در این کشور انجام شده است.
اما ناظران بر این باورند که این پرنده، کپی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به ویژه «ایکس ۴۸ بی» متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده است.

این جنگنده برای نخستین بار در نمایشگاه هواپیمایی «ژوهای» چین که امروز به کار خود پایان می دهد، به نمایش در آمده است.
بر اساس گزارش چاینا دیلی، این هواپیما ۱۰ متر طول، ۲۲ متر پهنا و دقیقاً حجم آن با پهپاد «ایکس ۷بی» شرکت نورثروپ گرومن (Northrop Grumman ) برابر است.
این پهپاد چینی دارای موتور جت است و قابلیت عملیات گشتزنی دریایی در ارتفاع ۴۲ هزار و ۶۵۰ پا (۱۳هزار متر) از زمین را دارد و سرعتی برابر ۵۷۱ مایل( حدود۹۱۹ کیلومتر ) بر ساعت داشته که سرعت آن مانند پهپاد آمریکایی ایکس ۷ بی است.
بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی چین (شینهوا)، این جنگنده یک مخزن موشکی مخفی دارد و قادر است که اهداف را با موشک های ضد رادار، موشک های هوا به زمین و موشک های دوربرد هدف قرار دهد.
این هواپیما که پیش بینی می شود تولید آن سال ۲۰۲۲ آغاز شود، در ارتفاع و سرعت بالا حرکت می کند و ضمن قابلیت عملیات شناسایی در مناطق خطرناک، به صورت پنهانی و بدون آنکه توسط رادارها رهگیری شود، می تواند اهداف دشمن را مورد حمله قرار دهد.
«وانگ یونگ چی» کارشناس چینی ساخت پهپاد در این باره گفت: جنگنده «سی اچ ۷» برای ایجاد توازن میان جنگنده های آمریکایی «ایکس ۴۷ بی» و «آر کیو – ۱۸۰» و پهپاد «نورون» جنگنده ساخت اروپا طراحی شده است.
یونگ چی در پایان گفت که امکان پرواز این جنگنده از ناو هواپیمابر وجود دارد و قرار است که این هواپیما به کشورهای دوست چین صادر شود.
نمایشگاه بین‌المللی هوافضا و هوانوردی چین یا نمایش هوایی «ژوهای» بزرگترین نمایشگاه هوایی در این کشور است که از سال ۱۹۹۶ هر دوسال یک بار در این شهر واقع در استان گوانگ‌دونگ چین برگزار می‌شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)