تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۴

  برای یادگیری ریاضی کافی است نکات ضروری ای را در این مورد رعایت کنیم. بعد خیلی سریع ریاضی تبدیل به یک درس ساده و دوست داشتنی می شود. در این مطلب کوتاه به نکاتی در مورد روش مطالعه این درس می پردازیم. این نکات به ترتیب در زیر آورده می شوند: زمان خاصی برای […]

3401-2007-5-4-17-15-mathematics

 

برای یادگیری ریاضی کافی است نکات ضروری ای را در این مورد رعایت کنیم. بعد خیلی سریع ریاضی تبدیل به یک درس ساده و دوست داشتنی می شود. در این مطلب کوتاه به نکاتی در مورد روش مطالعه این درس می پردازیم. این نکات به ترتیب در زیر آورده می شوند:

زمان خاصی برای یادگیری یک مبحث از ریاضی تعیین نکنیم

این نکته به این معنی است که وقتی سراغ یادگیری ریاضی می رویم، نباید از قبل تعیین کنیم که برای مثال در دو ساعت باید مبحث … را یاد بگیرم. بلکه باید با این دید سراغ این درس برویم که، طی دو ساعت آینده من مبحث … را می خوانم و می دانم که قرار است مفاهیم زیادی در این دو ساعت یاد بگیرم، اگرچه می دانم که ممکن است مبحث تمام نشود و به جلسات دیگری برای مطالعه نیاز داشته باشد.

آشنا شدن با لغات ریاضی و معنی و مفهوم تخصصی آنها

در تمامی درس ها و علوم، یک سری از کلمات و اصطلاحات به کار برده می شود که باید صرفا در قالب همان درس و یا همان علم معنی و مفهوم شوند. برای درک بهتر این مطلب مثال می زنیم. به اصطلاح " میل می کند" توجه کنید. اگر مفهوم معمول این اصطلاح را در قالب یک بحث عمومی از شخصی بپرسیم، حتما جواب متفاوتی خواهیم شنید، تا وقتی که همین سوال را از کسی که ریاضی را حداقل در حد دیفرانسیل مقدماتی خوانده است در مورد ریاضی بپرسیم. پس نیاز است که قبل از اینکه شروع به یادگیری ریاضی کنیم، مطمئن شویم که منبع یا شخصی ( که از اعتبار علمی آنها مطمئن هستیم) برای کمک به ما در درک این اصطلاحات، در دسترس ماست.

رعایت پیش نیاز در یادگیری این درس

شاید مهمترین فاکتور ریاضی که آن را متفاوت از علوم دیگر می کند، منطق خدشه ناپذیر حاکم بر آن است. درسی که کاملا پله ای است و ما برای رفتن به پله بالاتر هیچ راهی بجز پیمودن پله های پایین تر نداریم. از آنجا که روی صحبت ما بیشتر با دبیرستانیها و کسانی است که خود را برای آزمون کنکور سراسری آماده می کنند، در صفحه بعد مباحث دبیرستان را به ترتیب اولویت در یک نمودار می آوریم.

شرکت فعالانه در یادگیری

در یادگیری و مطالعه ریاضی باید فعال باشیم. به این معنی که دائما مطلبی را که یاد می گیریم با استفاده از قلم و کاغذ برای خودمان تحلیل کنیم و نتیجه گیری کنیم. اکثر کتابهای ریاضی برای یادگیری بهتر از مثالهای زیادی استفاده می کنند. بهتر است وقتی به یک مثال می رسیم تنها با چشم روش حل آن را از روی کتاب دنبال نکنیم و قبل از اینکه حل آن مثال را از کتاب ببینیم خودمان تلاش کنیم که سوال را حل کنیم و هرجا که نتوانستیم ادامه دهیم فقط در حد کشف کلید حل بقیه سوال به راه حل کتاب نگاه کنیم و سپس تلاش خودمان را ادامه دهیم. به این طریق ما در مطالعه ریاضی باید فعال باشیم.

بعد از یادگیری اولیه مطلب باید بی نهایت سوال حل کنیم

بی نهایت؟!!!

مگر امکان دارد به بینهایت دست پیدا کنیم؟

نه

ولی منظور ما از این جمله این است که اگر می خواهید مبحثی از ریاضیات را فراموش نکنید، تنها راه آن این است که بعد از یادگیری اولیه دائما در فاصله های زمانی خاص تعدادی سوال از آن مبحث حل کنید. این تنها راه نگهداری یک مبحث ریاضی در ذهن است. از این طریق است که ذهن شما این امکان را دارد که در مواقع مورد نیاز از دانسته هایتان در مورد آن مطلب استفاده کند.

 

برای مشاوره و دریافت برنامه ریزی زیر نظر مشاوران ارشد استاد احمدی و  دریافت جزوات با شماره های  09121965802 02166409007 تماس بگیرید.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)