تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷

پنج پرسش از ۲۵ پرسش زبان و ادبیات فارسی در آزمون سراسری، به زبان فارسی اختصاص دارد. خلاف بخش ادبیات فارسی که منابع آن شامل سه کتاب دوم، سوم و چهارم دبیرستان است، برای زبان فارسی تنها کتاب پایه ی سوم دبیرستان به عنوان منبع ذکر شده است

زبان فارسی را چگونه مطالعه کنیم؟

پنج پرسش از ۲۵ پرسش زبان و ادبیات فارسی در آزمون سراسری، به زبان فارسی اختصاص دارد. خلاف بخش ادبیات فارسی که منابع آن شامل سه کتاب دوم، سوم و چهارم دبیرستان است، برای زبان فارسی تنها کتاب پایه ی سوم دبیرستان به عنوان منبع ذکر شده است.

به طور کلی می توان پرسش های زبان فارسی را به دو بخش تقسیم کرد:

الف) مباحث مهارتی شامل بخش هایی مانند ساختمان واژه، شمارش تک واژه ها، اجزای جمله و… هستند.

ب)مباحث غیر مهارتی قسمت هایی مانند نگارش و بخش های «بیاموزیم» را در بر می گیرند.

از کجا شروع کنیم؟

  • مهم ترین نکته برای رسیدن به حد مطلوب در این پنج تست، این است که قبل از هر چیز باید متن کتاب درسی را خوب و دقیق بخوانید. بسیار اتفاق می افتد که پرسشی بسیار ساده از مباحثی که تا کنون طرح پرسش نشده است، مطرح می شود. مثلاً در آزمون سراسری سال ۸۹ برای اولین بار از مبحث «شیوه ی بلاغی» طرح پرسش شد.
  • نکته ی دیگر مطالعه ی مثال های متن کتاب درسی است. بسیاری از تست های آزمون سراسری در مباحث مختلف مانند فعل ساده و مرکب، فعل های گذرا به مفعول و متمم و… از مثال هایی می آیند که در کتاب ذکر شده اند. پس یادتان باشد که متن کتاب درسی را خوب بخوانید و به ویژه مباحث بیاموزیم و مثال های کتاب را به خاطر بسپارید.

کتاب کمک درسی

هر چند محوریت در هر درس با کتاب درسی است، اما وجود یک کتاب کمک درسی خوب می تواند برای تمرین و تثبیت مباحث مؤثر باشد. به خاطر داشته باشید که بسیاری از کتاب های کمک درسی سعی کرده اند ساده ترین نکته ها را هم به کمک فرمول و قاعده آموزش دهند که این کار نتیجه ای جز گیج شدن و آشفتگی داوطلب ندارد. مثلاً در مورد بحث جایگاه همزه در خط فارسی، احتمالاً هیچ داوطلبی نیست که نداند «مؤمن» درست است نه «مئمن»! حالا فکر کنید یک کتاب بخواهد همین نکته ی بسیار ساده را هم در قالب فرمول برای شما تبیین کند. پس هر گاه حس کردید مبحثی را بلد هستید، خودتان را درگیر قاعده سازی های گیج کننده ی کتاب های کمک آموزشی نکنید.

با این وجود، تمرین ها و تست های بسیاری از کتاب ها می توانند در کنار مطالعه ی کتاب درسی، به کمک تان بیابند. در ضمن در مورد تمرین ها، همیشه الویت با تست های آزمون سراسری، آزاد، سنجش و دیگر آزمون های رسمی است هر چه کمتر سراغ تست های تألیفی بروید. زیرا گاه تعداد اشتباه های این تست ها سر به فلک می کشد.

 یادگیری و تسلّط بر مبحث های مهارتی

مباحث مهارتی را به طور کلی می توان در چند بخش طبقه بندی کرد: «واژه، تکواژ، واج»، «ساختمان واژه»، «نوع جمله» و «گروه اسمی». سخت ترین پرسش ها مربوط به شمارش تکواژهاست و هر سال هم از این مبحث، طرح پرسش می شود. برای پاسخ گویی به این قبیل پرسش ها فقط باید تمرین کنید. حتماً پرسش های سال های قبل را ببینید و با حوصله و دقت پاسخ دهید و از روی پاسخ نامه های تشریحی جواب را بررسی کنید. انجام این تمرین به شما کمک می کند سرعت تان در پاسخ گویی به چنین تست هایی بالا برود. فقط حواس تان باشد که به طور خاص برای پاسخ گویی به تست شمارش تکواژها، از ابتدای پاسخ گویی به تست زمان نگذارید و در پایان آزمون اگر وقت اضافه آوردید به سراغ پاسخ دادن این گونه تست ها بروید، ممکن است تست های شمارشی چند دقیقه وقت بگیرند و این کار ایجاد استرس و نگرانی کند. ولی اگر در پایان پاسخ گویی به پرسش های ادبیات روی تست های شمارشی وقت بگذارید و از وقت های اضافه تان سود ببرید، برخوردی با استرس و نگرانی نخواهید داشت و با خیال راحت به پاسخ گویی می پردازید.

در مورد تست هایی که از بخش ساختمان واژه، کلمات ساده، مرکب و… می آید هم وضع درست مانند شمارش تکواژهاست، با این تفاوت که مبحث ساده تری است و این بار دیگر نیاز نیست از وقت اضافه برای پاسخ گویی به آن استفاده کنید فقط یادتان باشد که در خواندن صورت پرسش اشتباه نکنید و دقیقا بفهمید از شما چه چیزی خواسته شده است.

 

 

«گ.۲»

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)