تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۷

اگر به خاطر شکست های مان ناامید نشویم، هنوز زمان برای رشد کردن هست. سر ادموند هیلاری (Sir Edmund Hillary) نخستین کسی بود که در ۲۹ ماه می سال ۱۹۵۳ از کوه اورست به عنوان مرتفع ترین کوه دنیا بالا رفت. مادامی که انسان کتاب خاطرات وی از این فتح دشوار را تحت عنوان «مخاطره […]

زمان رشد است، نا امید نشو!

اگر به خاطر شکست های مان ناامید نشویم، هنوز زمان برای رشد کردن هست.

سر ادموند هیلاری (Sir Edmund Hillary) نخستین کسی بود که در ۲۹ ماه می سال ۱۹۵۳ از کوه اورست به عنوان مرتفع ترین کوه دنیا بالا رفت. مادامی که انسان کتاب خاطرات وی از این فتح دشوار را تحت عنوان «مخاطره ی بزرگ» مطالعه نکرده باشد، متوجه نمی شود که وی برای تسخیر قله ی اورست ناگزیر از رشد کافی برای اجرای این کار بوده است.

هیلاری در سال ۱۹۵۲ و یک هفته بعد از نخستین اقدامش برای تسخیر قله اورست که در انجام آن ناموفق بود، از سوی عده ای از کوهنوردان انگلیسی دعوت شد تا برای شان سخنرانی کند.

هیلاری با هلهله و کف زدن های پر سر و صدای حضار روی صحنه رفت و به محض این که پشت میکروفن قرار گرفت، مشت خود را به سمت نقشه ی کوه گره کرد و با صدای بلند گفت: «ای اورست! بار اول تو مرا شکست دادی، ولی این بار منم که تو را شکست خواهم داد چون تو رشد کامل خودت را کرده ای اما من هنوز در حال رشد کردن هستم».

در طول زمانی که خود را برای آزمون سراسری آماده می کنید، بسیار شنیده اید که از شکست های پیش رو نباید ناامید شد بلکه باید از آن ها برای دستیابی به اهداف خود استفاده کرد …

اما به راستی توصیه های این چنینی را چقدر باور کرده اید؟ چقدر آن ها را در تنظیم برنامه های خود مداخله داده اید؟

اگر شکست سبب افزایش انگیزه ی انسان شود، می توان از آن به عنوان یک محرک برای دستیابی به اهداف استفاده کرد. درست مانند ادموند هیلاری که به رغم شکست، انگیزه ی مضاعفی برای فتح اورست پیدا کرد و این کار را انجام داد. به همین دلیل است که بسیاری از دانشمندان با وجود شکست های متوالی، نه فقط هرگز از دست یابی به مقصود و مطلوب باز نمانده اند، بلکه برای به دست آوردن آن حریص تر هم شده اند.

شما نیز با هر وضعیتی که اکنون دارید، نباید از شکست ها و نتیجه نگرفتن های خود احساس ناامیدی کنید، بلکه باید از زمان پیش رو نهایت استفاده را ببرید. یقین داشته باشید شکست، اولین گام پیروزی است. برای پیروزی باید از تک تک لحظات باقی مانده بهترین استفاده را ببرید.

سه گانه ی موفقیت

  • اشتباه خود را بپذیرید و آن را به گردن دیگری نیندازید. باید بپذیرید که مرتکب اشتباه شده اید و مسئولیت آن را هم قبول کنید. مقصر جلوه دادن همه به غیر از خود، نه تنها هیچ کمکی نخواهد کرد بلکه باعث خواهد شد که حتی نتوانید دلیل یا دلایل وقوع آن اشتباه را بفهمید.
  • به خود و اعصابتان مسلط باشید. مطمئناً اطرافیانتان خواهان موفقیت تان هستند. اگر با این نگاه به قضایا و اتفاقات پیرامون تان نگاه کنید، هیچ گاه صحبت های تند احتمالی آنان و نیز شکست های جزئی، شما را آزرده خاطر نمی کند. یادتان باشد که تمام تلاش آن ها، موفقیت شما و دست یابی تان به هدف هایی است که انتخاب کرده اید. پس اگر گاهی سرزنش یا نقدی به شما و کارتان وارد کردند، به خودتان نگیرید و دلسرد نشوید.
  • شخصیت خود را اصلاح کنید. نباید بگذارید شکست ها با تحریک احساسات تان شما را از پای درآورند. سعی کنید باور داشته باشید و به دنیا بقبولانید که لیاقت موفقیت را دارید. به آینده فکر کنید. کارهای تان را بررسی کنید و ببینید کجای کار ایراد داشته است. مطمئناً شما لیاقت دست یابی به اهداف تان را دارید. فقط باید در خودتان کمی تغییر ایجاد کنید. در ذهن خود ثبت کنید که همه چیز حتی از قبل بهتر هم خواهد شد. تمام توانایی های تان را بشناسید و اشکالات تان را اصلاح کنید.
  • اگر از شکست های ابتدایی خود درس نگیرید و به آن ها بی توجه باشید، ناچار هستید شکست های بزرگ تری را تجربه کنید. ممکن است انجام کاری برای تان دشوار باشد، اما به این فکر کنید که اگر آن کار را انجام ندهید عواقب و شکست های بزرگ تری در انتظارتان خواهد بود.

 

 

«گ.۲»

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)