تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷

یادتان هست چندی پیش گفتیم که صفحات خانواده ی موفّق را به دست شما می سپاریم تا به اولیاء و خانواده های تان برسد؟ این امید هم چنان در دل ماست. واقعیّت این است که خانواده ها کمتر به ما سر می زنند و ما راهی برای انتقال گفته های مان به آنان جز شما […]

شاد باش فرزندم!

یادتان هست چندی پیش گفتیم که صفحات خانواده ی موفّق را به دست شما می سپاریم تا به اولیاء و خانواده های تان برسد؟

این امید هم چنان در دل ماست. واقعیّت این است که خانواده ها کمتر به ما سر می زنند و ما راهی برای انتقال گفته های مان به آنان جز شما نمی شناسیم. پس بیایید نقش حلقه ی اتّصال را خوب و درست ایفا نمایید. اگر دوست داشتید مطالب این صفحه را بخوانید، حتماً این کار را انجام دهید. ولی علاوه بر مطالعه ی شخصی، محتوای این صفحه را در اختیار اولیاءتان نیز بگذارید. آنان هموار کنندگان مسیر حرکت شما هستند. کمک شان کنید که به کمک تان بیایند.
نشاط و شادابی، نیاز داوطلب
یکی از مسائلی که داوطلبان آزمون سراسری در دوران آمادگی به آن نیازمند هستند، برخورداری از روحیه ی مناسب تا پایان راه است. در اواسط تابستان که هنوز ابتدای مسیر آماده سازی بود، تمام داوطلبان روحیه ی مناسبی داشتند و با هزاران ایده وآرزو رقابت خود را آغاز کردند. در آن زمان اغلب با شروعی مناسب، عدّه ی بسیاری روحیه ی اوّلیّه ی خود را از دست دادند و دیگر تلاش و کوشش ابتدایی از آنان مشاهده نشد. امیدواری ما این است که با مدد اولیاء محترم، فرزندان مان به وضعیّت نخستین باز گردند تا بتوانند از زمان باقی مانده برای رسیدن به اهداف شان نهایت استفاده را ببرند.
زمان باقی مانده بسیار حسّاس است. در یک مسابقه ی دو آخرین گام ها در آخرین دور مسابقه همیشه مهم ترین مرحله ی مسابقه هستند. والدین عزیز باید بدانند زمان حاضر، آخرین دور مسابقه ی فرزندان مان است. آنان اکنون آخرین گام های شان را به سمت موفّقیّت برمی دارند.
بنابراین توصیه می کنیم نهایت همکاری را در این بازه ی زمانی با وی داشته باشید. یادتان باشد شما سهم مهمّی در موفّقیّت تحصیلی فرزندتان دارید.
یکی از مسائلی که توجّه فراوان شما را می طلبد، روحیه ی مناسب فرزندتان است. این روحیه سبب افزایش میزان بازده درسی و مطالعاتی وی خواهد شد.
چند توصیه
۱. همواره سعی کنید که در برخورد با فرندتان به جای بزرگ کردن ضعف ها و ناتوانی ها، توانمندی های او را مد نظر قرار دهید. لازم است پیوسته با دیدی مثبت و سازنده به آنان نگاه کنید. هر گونه احساس و نگرشی که ما نسبت به فرزندمان داریم، بدون شک در رفتار او تاثیر بسزایی خواهد داشت. اگر احساس و نگرش ما نسبت به فرزندمان از ضعف و درماندگی او باشد، به رفتارهایی مانند بی رغبتی و بی توجهی نسبت به او، منجر خواهد شد که در این صورت داوطلب نمی تواند از حس ارزشمندی و اعتماد به نفس لازم برخوردار باشد.
۲. تجارب موفّقیّت آمیز فرزندتان را افزایش دهید. یکی از مهم ترین عوامل ایجاد و تقویت حس اعتماد به نفس در فرزندتان، فراوانی موفّقیّت های آن ها در انجام فعّالیّت های متعدد و متنوّع است. به عبارت دیگر، لازم است برنامه های آموزشی و فعّالیّت هایی که برای آن ها پیش بینی می شود، به گونه ای باشد که با صرف همّت و تلاش، موفّق به انجام آن ها باشند. نکته ی مهم این است که تلاش آنان باید هدفمند و جهت دار باشد؛ یعنی کسب هر گونه موفّقیّت باید در سایه ی تلاش انجام پذیرد تا احساس خوشایندی از دقّت و کوشش شخصی داشته باشند. به یاد داشته باشید که آن چه در رشد و پیشرفت فرزندان دارای اهمّیّت است، انگیزه و تلاش آنهاست و نه صرفاً نتایج حاصل از فعّالیّت هایی که انجام می دهند. فرزندان شما در فعّالیّت ها و تلاش های شان به تشویق و ترغیب نیاز دارند. موفّقیّت های ایشان در انجام مهارت های متعدد موجب تقویت انگیزه و رغبت آن ها برای تلاش بیشتر می شود. به عبارت دیگر، تجارب موفّقیّت آمیز، جرأت، تلاش، پشتکار و اعتماد به نفس آن ها را تقویت می کند.
۳. قدرت تحمّل فرزندتان را برای مواجه شدن با ناکامی های احتمالی افزایش دهید. با وجود همه ی تمهیدات و برنامه ریزی های مناسب، فردی که دارای اعتماد به نفس ضعیف است یا در ابتدا درک مناسبی از پشتکار ندارد و یا به دلایل مختلف، ممکن است با شکست مواجه شود. والدین عزیز باید برای فرزندان خود، از این گونه تجارب ظاهراً ناخوشایند نهایت استفاده را ببرند. تشویق و ترغیب جوانان به سعی و تلاش مجدّد، ناکامی های او را به سکوی پرش و جهشی تازه تبدیل می کند. گاه تجربه ی شکست و ناکامی، انگیزه ای قوی تر و غنی تر برای کوشش و ادامه ی کار به وجود می آورد. آن چه در این مورد فوق العاده مهم است، چگونگی نگرش و تلقی ما از تجربه ی شکست فرزند در انجام کار است.

 

 

«گ.۲»

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)