تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷
۱۱۳۰۶۴_۲۸۶

عوامل مهم و موثر در موفقیت در کنکور

بی شک یکی از دغدغه های اصلی اکثر جوانان امروز جامعه علم دوست ایرانی، شرکت در کنکور سراسری دانشگاهها، به منظور کسب مجوز ورود به دانشگاه و تحصیل رشته های مختلف دانشگاهی می باشد.

در سالهای اخیر ظرفیت پذیرش دانشجو بشدت افزایش یافته و امروز کمتر کسی است که نتواند به هر صورت برای ادامه تحصیل، مجوز کسب نماید. اما این امر باعث از بین رفتن رقابت میان دانش آموزان نگشته است چرا که اکنون هدف آنها تنها قبولی در دانشگاه نیست؛ بلکه تمامی سعی داوطلبان بر این است که بتوانند، در رشته ی مورد علاقه و دانشگاه موردنظر مجوز ادامه تحصیل کسب کنند. با توجه به نکات ذکر شده، بر دانش آموزان مشتاق لازم است تا علاوه بر فراگیری دروس کنکوری بتوانند برنامه ای تدارک بینند تا بهره وری آنها را افزایش دهد. به این معنی که آنها بتوانند با اختصاص زمانی معقول و مساوی دیگر رقبا نتایج بهتری کسب نمایند. داوطلب کنکور با امتحانات مدارس آشنایی دارد و سالها آن را تجربه کرده است ولی کنکور وضعیت جدیدی است که نیاز به مهارتهای دیگری به جز مهارتهای دوران تحصیل دارد . تفاوتهای آزمون های دوران مدرسه و آزمون سراسری ، موجب تفاوت عملکرد دانش آموزان در این دو آزمون می شود که عبارتند از :

۱- اهمیت : امتحان مدرسه معمولا ” یک نمره در یک درس در سال تحصیلی می باشد که قابل جبران است اما آزمون سراسری ، راه ورود به دانشگاه را تعیین می کند و این احتمال وجود دارد که مسیر زندگی فرد را عوض کند .

۲- تعداد : داوطلب در مدرسه با تعداد محدودی از همکلاسی های خود که آنها را می شناسد سر و کار دارد و لی در کنکور ، با خیل عظیمی از داوطلبانی که آنها را نمی شناسد

۳- رقابت : در یک کلاس یک شاگرد خوب به راحتی شاگرد اول می شود ولی همین فرد ممکن است در کنکور وضعیت چندان خوبی نداشته باشد .

۴- حجم کتابها : در دبیرستان معمولا ” از یک کتاب آزمون به عمل می آید ، در حالی که در کنکور از دروس چهار ساله مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی سوال طرح می شود و داوطلب با حجم وسیعی از دروس روبرو است .

۵- زمان : در امتحانات مدرسه مشکل زمان مطرح نیست و دانش آموز فرصت کافی برای پاسخ به سوالات را دارد . در حالیکه در کنکور سوالات زیاد بوده و وقت محدود.

۶- پذیرش در دانشگاه و رشته ی مورد نظر : داوطلبان اگر به علایق خود نرسند ، پذیرش خود را بی ارزش می دانند.

۷ – نوع سوالات : معمولا “در کلاس دانش آموز از نحوه ی تدریس دبیر نوع سوالات را پیش بینی می کند . اما در کنکور سوالات توسط طراحانی طرح می شود که هیچ گونه ارتباطی با داوطلبان ندارند و درجه ی دشواری سوالات متفاوت است .

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)