تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷
pencils-historty-sharpeners

عوامل موثر در موفقیت در کنکور

به منظور موفقیت در کنکور پارامترهای مختلفی که در کسب نتیجه مطلوب تاثیر گذار هستند را باید در نظر گرفت و به آنها توجه کرد. از جمله عوامل موفقیت در کنکور می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- تعیین هدف: به منظور موفق شدن در هر کاری و از جمله موفقیت در کنکور، ابتدا باید هدفتان را به صورت واضح و روشن تعیین کنید. تعیین کنید که بدنبال چه رتبه ای هستید و در چه رشته ای می خواهید ادامه تحصیل دهید. این اولین قدم و مهمترین مرحله است.

۲- برنامه ریزی خوب: برنامه ای داشته باشید که متناسب با عادتهای خودتان باشد. شاید لازم باشد چندین برنامه عوض کنید تا برنامه مورد نظرتان را پیدا کنید. برنامه ای برای خودتان در نظر بگیرید که به شما انگیزه بدهد و همچنین عملی باشد. داشتن یک برنامه خوب به منظور موفق شدن در کنکور بسیار موثر است.

۳- مطالعه صحیح: در رابطه با راهکارهای صحیح مطالعه مطلب بخوانید و سعی کنید به این ترتیب بازدهی کار خود را افزایش دهید.

۴- استفاده بهینه از وقت: حساب ساعت به ساعت وقتتان را داشته باشید. سعی کنید وقتهای مرده را کاهش دهید. توجه کنید که این به معنی حذف کامل تفریحات نیست. فقط وقتهایی را که بیهوده تلف می شوند را شناسایی کرده و برای تبدیل کردن آنها به وقت مفید تلاش کنید. به منظور کسب موفقیت در کنکور باید از وقتتان به صورت بسیار بهینه استفاده کنید.

۵- مرور به موقع: در بازه های زمانی مناسبی درسها را مرور کنید تا مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت شما انتقال یابند و آنها را فراموش نکنید.

۶- تست زدن به اندازه کافی: هر مطلبی را که می خوانید برای آن تمرین حل کرده و حتما تست بزنید. نخواهید که اول همه درسها را تمام کرده و بعد تست بزنید. این کار اشتباه است. حل تمرین و زدن تست بعد از خواندن هر مطلب به جا افتادن آن کمک می کند. موفقیت در کنکور معادل است با داشتن توانایی بالا در حل تست و این با تمرین و تکرار بدست می آید.

۷- مشاوره با افراد مجرب: اگر در هر کدام از موارد بالا به مشکل برخوردید یا سوالی داشتید با افرادی که خودشان موفق بوده اند و هستند مشاوره کنید. از مشاوره گرفتن از افرادی که خوب حرف می زنند ولی خودشان به جایی نرسیده اند، پرهیز کنید. البته از کسانی که به صورت حرفه ای در زمینه موفقیت در کنکور کار می کنند هم می توانید کمک بگیرید.

۸- فقط به موفقیت بیندیشید: انسان به جایی می رود که ذهنش آنجا مشغول است. فقط به نتایج خوبی که خواهید گرفت بیندیشید. از تفکر در باره شکست دوری کنید. شکست گزینه نیست.

عوامل ذکر شده در بالا به شرطی که عملا به کار گرفته شوند کمک شایانی به موفقیت شما در کنکور خواهند کرد.

 

 

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)