تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷
قانون موفقیت (۴)

قانون موفقیت (۴)

استقامت:

استقامت و ایستادگی در برابر مشکلات است که انسان های موفق را از دیگران متمایز می کند. آنهایی که هرگز تسلیم شرایط سخت نمی شوند، شایسته کسب موفقیت اند. اگر پشت تمامی اهداف و برنامه ها یک اراده قوی و پولادین باشد، هیچ مانعی در جهان نمی تواند جلوی پیشرفت انسان را بگیرد.

در واقع شکست ها پلکان هایی هستند که ما را به سوی موفقیت سوق می دهند، با این شرایط که در طول مسیر سر تسلیم فرود نیاوریم.

داستانک: دونده سیاه پوست اهل تانزانیا به نام «جان استفن آکواری» که دوی ماراتن مسابقات المپیک ۱۹۶۸ در شهر مکزیکوسیتی شرکت کرده بود. با وجود اتمام مسابقه به خاطر مشکلی که در آغاز مسابقه برایش پیش آمده بود با پای پیچی شده لنگان لنگان و آرام آرام به سوی خط پایان در حرکت بود. طبق مقررات داوران حق ندارند قبل از عبور آخرین نفر از خط پایان مسابقه محل را ترک کنند و هرچه اطرافیان خواستند او را منصرف کنند، با دست آنها را کنار زد و به راه خود ادامه داد. بعد از گذشت ساعت های بسیار طولانی و بعد از نیمه شب با ورود او به ورزشگاه جمعیت از جا کنده می شود و با کف زدن های پی در پی غوغایی برپا می شود.

او در پاسخ به خبرنگاری که پرسیده بود: چرا با آن وضع و در حالی که نفر آخر بودید از ادامه مسابقه منصرف نشدید؟ گفت: برای شما قابل درک نیست. مردم کشورم مرا پنج هزار مایل تا مکزیکوسیتی نفرستاده اید که فقط مسابقه را شروع کنم. مرا فرستاده اند که آن را به پایان برسانم.

آینده نگری:

از اصلی ترین مراحل برنامه ریزی است. انسان های موفق همواره آینده را در نظر دارند و از مدت ها قبل خود را برای تغییرات و پیشامدهای احتمالی آماده می کنند.

داستانک: در یک روز سرد و مرطوب، حلزونی از درخت گیلاس بالا می رفت. پرندگانی که روی درخت مجاور نشسته بودند با تمسخر به او نگاه می کردند. یکی از آن ها با صدای بلند گفت: کجا می روی؟ دیگری فریاد زد: چرا از آن درخت بالا می روی؟ و بعد همهمه ای شد و هر یک از پرندگان شروع کردند به مسخره کردن حلزون! و همه با هم گفتند: مطمئن باش که آن بالا خبری از گیلاس نیست.

حلزون با آرامش پاسخ داد: زمانی که من به بالای درخت برسم، چند تایی گیلاس پیدا خواهد شد.

تجسم کردن:

اگر هر روز چیزی را به روشنی و با تمام وجود در ذهن خود تصویر سازی و تجسم کنید، مثل این است که هر روز آن کار را انجام داده ایم.

اگر خود را موفق و پیروز تصور کنیم، حتما به پیروزی خواهیم رسید.

مثلا اگر یک دانش آموز کنکوری، هدفش قبولی در یک رشته و دانشگاه خاص است، توصیه می شود در ذهن خود تجسم کند که در آن رشته و دانشگاه قبول شده و هر روز خود را در آن فضا و کلاس و موقعیت تجسم کند.

مشارکت داشتن:

موفقیت همواره در گرو کار گروهی است نه تک روی.

امروزه عموم پیشرفت ها و موفقیت ها به صورت تیمی انجام می شود و عملکرد صحیح ما به عنوان عضوی از گروه عامل مهمی در تعیین کیفیت و سرعت کار است.

فرصت ها:

حضرت علی (ع) می فرمایند: فرصت ها مانند ابر در گذرند آنها را دریابید.

انسان های موفق خوب می دانند که فرصت ها آهسته در می زنند و هوشیارند که غفلت نکنند. بهترین فرصت ها اغلب در معمولی ترین موقعیت های پیرامون ماست. کافی است آنها را شناسایی کرده و از آنها بهره برداری کنیم.

صداقت:

میزان موفقیت شما در رسیدن به اهدافتان فقط به تعداد افرادی بستگی دارد که به شما اعتماد دارند. مهمترین دارایی یک انسان موفق صداقت است.

امرسون می گوید: از صداقت خودتان همانند چیزی مقدس مراقبت کنید.

صداقت در درون انسان به صورت درستکاری و در بیرون به صورت انجام دادن کار با کیفیت جلوه گری می کند.

سخت کوشی:

پیشرفت های ارزشمند نتیجه تلاسش و سخت کوشی است.

یکی از رمزهای موفقیت، آمادگی افراد برای فعالیت بیش از حد است.

توفیق از خداست.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)