تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷

در پی تشدید سرعت انتقال قطب شمال مغناطیسی زمین از کانادا به سمت سیبری هرچه سریع‌تر به یک به‌روزرسانی برای مدل مغناطیسی جهانی نیاز است تا مسیریابی در سراسر دنیا بیش از این با اختلال مواجه نشود.

۵۷۸۲۵۳۳۰ (۱)

قطب شمال مغناطیسی زمین به طور مداوم در حال حرکت است، اما در حال حاضر با انتقال از سمت کانادا به سوی منطقه سیبری به دلیل تأثیر قابل‌توجه بر فناوری ناوبری تبدیل به یک مشکل شده است.

دانشمندان مراکز ملی اطلاعات زیست‌محیطی پس از مشاهده تشدید سرعت حرکت قطب شمال مغناطیسی زمین مدل مغناطیسی جهانی را به‌روزرسانی کردند.

انتقال قطب شمال مغناطیسی زمین برای تقریباً هر دستگاه با قطب‌نمای مغناطیسی از جمله گوشی‌های هوشمند، وسایل نقلیه نظامی و هواپیماهای مسافربری مشکل‌ساز می‌شود.

حرکت قطب شمال مغناطیسی زمین از ۱۴ کیلومتر بر ساعت در سال ۲۰۰۰ به سرعت حدود ۵۰ کیلومتر بر ساعت در حال حاضر رسیده است و از دست انسان هیچ کاری جز سازگاری با آن برنمی‌آید.

میدان مغناطیسی زمین از طریق تغییرات غیرقابل پیش‌بینی در آهن مذاب اعماق موجود در هسته زمین تولید می‌شود. هنوز معلوم نیست که چه چیزی در پشت تغییرات نامنظم این میدان مغناطیسی است اما برخی از دانشمندان معتقدند که این موضوع مرتبط با فواره‌های سریع متشکل از آهن مایع در زیر کشور کانادا است.

تلاطم در هسته مایع بیرونی زمین، قطب‌های زمین را به شیوه‌ای غیرقابل پیش‌بینی تغییر می‌دهد و محققان را وادار می‌کند تا تغییرات آن را دنبال کنند.

این بدان معنا نیست که اکنون شما نمی‌توانید به برنامه نقشه روی گوشی خود اعتماد کنید. مدل مغناطیسی جهانی نقش مهمی در خدمات GPS ایفا می‌کند و عمدتاً با اتکا بر ماهواره‌ها شما را از نقطه A به نقطه B می‌رساند.

اکنون دولت‌ها و شرکت‌ها باید برای انطباق با قطب جدید مغناطیسی تلاش کنند.

۵۷۸۲۵۳۲۹

میدان مغناطیسی زمین به طور مداوم در حال حرکت است و به دلیل آن که از آن برای مسیریابی مناسب در این سیاره استفاده می‌شود، دانشمندان باید به طور منظم مدل مغناطیسی جهان(WMM) را به‌روزرسانی کنند تا تغییرات این میدان را شامل شود.

دانشمندان مدل مغناطیسی جهان یا همان WMM را هر پنج سال به‌روزرسانی می‌کنند. مدل مغناطیسی جهان چیزی است که در ناوبری مدرن که توسط نقشه‌های گوگل، هواپیماها و کشتی‌ها استفاده می‌شود، نقش اساسی دارد.

اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا(NOAA) نقش کلیدی WMM را در ناوبری مدرن حفظ می‌کند. در حالی که GPS برای ناوبری مفید است، محدودیت‌هایی نیز دارد و فقط موقعیت را فراهم می‌کند. در حالی که میدان مغناطیسی جهت و چرخش را مشخص می‌کند.

مرکز ملی داده‌های ژئوفیزیک ایالات متحده نسخه فعلی WMM را در سال ۲۰۱۵ منتشر کرده است. این به این معنی است که تا سال آینده نمی‌بایست منتظر به‌روزرسانی بعدی بود، اما تشدید سرعت قطب مغناطیسی زمین این مرکز را ناگزیر کرده است.

۵۷۸۲۵۳۳۰ (۱)

تغییرات سریع در میدان مغناطیسی زمین نشان از نیاز به بروزرسانی زودتر برای WMM دارد.

میدان مغناطیسی زمین به سرعت در حال تغییر و جابجایی است، بنابراین محققان باید سریعاً مدل مغناطیسی جهانی را اصلاح کنند، زیرا اکنون با این شرایط، خطای ناوبری همینطور در حال افزایش است.

رفتار عجیب و غریب میدان مغناطیسی زمین موجب شده است که دانشمندان مدل مغناطیسی جهانی را پیش از موعد اصلاح کنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)