تاریخ انتشار: ۰۸ شهریور ۱۳۹۵

در موسسه کنکور آسان است (گیلنا) آموزش مفاهیم درسی حرف اول را میزند به همین دلیل در مجموعه های تصاعد های حسابی و هندسی که بصورت جداگانه تدریس شده است ، به حفظ فرمول بها داده نشده بلکه بر مفاهیم درسی تاکید فراوانی شده است .

تصاعد-حساب--و-هندس--;k;,v-H

…  به نام خدایی که در این نزدیکی است …

تصاعد-حساب--و-هندس--;k;,v-H

تصاعد حسابی و تصاعد هندسی:

فصل اول ریاضی دوم  به مبحث تصاعد های حسابی و هندسی اختصاص دارد.

بطور میانگین  در کنکورهای اخیر یک سوال از تصاعد های حسابی و هندسی  طرح شده است. .شاید در نگاه اول تعداد سوالات زیادی را شامل نشود و این حس را القا میکند که مبحث مهمی نیست یا اینکه وقت کمی را به آن اختصاص دهیم، اما همواره گفتیم درس ریاضی ، یک درس زنجیره وار است و چه خوب است که به همه ی بخش های آن بها بدهیم.

 در بسیاری از سوالات که شکل یک دنباله دارند، اکثرا بصورت یک تصاعد حسابی  یا هندسی  هستند. یعنی دانستن نکات تصاعد هندسی و  حسابی کمکی بسیار زیادی در کاهش حجم محاسبات میکند.

بگونه ای که در مبحث حرکت شناسی – دینامیک – و بخصوص آمار به وفور با دنباله های حسابی روبرو هستیم. بنظر میرسد با تمام این توضیحاتی که  ارایه شد  به اهمیت این فصل مهم پی بردیم. این مبحث در کتاب ریاضی دبیرستان در دو سال جداگانه تدریس شده است. مفاهیم اولیه  و شناخت اولیه دنباله ها و نیز نحوه ی برخورد با دنباله ها در سال دوم و مطالب تکمیلی مانند جمع جملات ، ترکیب تصاعد ها و.. برای دانش آموزان رشته ریاضی در فصل اول  سال سوم ، و برای دانش اموزان رشته تجربی در فصل دوم  سال چهارم ارایه میشود.

بطور کلی تصاعد های حسابی و هندسی را میتوان به بخش های زیر دسته بندی کرد:

مفهوم دنباله –شناخت یک دنباله ی حسابی- قدر نسبت تصاعد حسابی – مجموع جملات

یک دنباله حسابی – شناخت  دنباله هندسی – قدر نسبت دنباله هندسی-مجموع جملات

دنباله هندسی و ترکیب دنباله های حسابی  وهندسی.

 

بهترین راهکار در مطالعه در این مبحث ،اولا رعایت تقدم مباحث – به همان صورتی که در بالا اشاره شد –  و دوما یادگیری مطالب بصورت مفهومی و نه سطحی. یعنی صرفا به حفظ فرمول ها اکتفا نکنیم . همیشه و در همه دروس به خصوص ریاضی و فیزیک ، مفاهیم درسی حرف اول را میزنند. پس به این بخش نیز به مانند بخش های دیگر بصورت  مفهومی بنگریم نه فرمولی.

در موسسه کنکور آسان است (گیلنا) آموزش مفاهیم درسی حرف اول را میزند به همین دلیل در مجموعه های تصاعد های حسابی و هندسی که بصورت جداگانه تدریس شده است ، به حفظ فرمول بها داده نشده بلکه بر مفاهیم درسی تاکید فراوانی شده است .

علاوه بر آموزش مفاهیم درسی  تمام تکنیک های تستی که به سریع تر شدن حل سوالات کمک میکند ، در این دو مجموعه به طور کامل در اختیار دانش آموزان عزیز قرار گرفته است. واز طرفی تمامی تست های کنکور های اخیر بطور کامل با روش های تکنیک  حل شده است. و در پایان باز هم توصیه همیشگی خودم رو به شما یاد آور میشوم هیچگاه تکنیک تستی و مطالعه مطالب برای کنکور کافی نیست وبه هیچ وجه تست و تمرین زیاد را فدای مطالعه نکنید.

حمید رضا فکری – از رتبه های برتر کنکور و دانش آموزان موسسه کنکور آسان است.

نظرات شما
 1. Ronak می‌گه:

  خیلی کارتون عالیه

 2. وحيده می‌گه:

  سلام خسته نباشین ببخشید برا تهیه دی وی دی ها من باید با کجا تماس بگیرم؟؟
  بیزحمت شماره رو بهم بدید

 3. نرم افزار erp می‌گه:

  با سلام
  ممنون از سایت خوبتون

 4. Masoumeh می‌گه:

  سلام و خسته نباشید،کارتون بی نظیره
  آرزوی سلامتی و موفقیت ❤

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

پیشنهاد کنکور برتر