تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۷
مدیریت زمان در جلسه آزمون

مدیریت زمان در جلسه آزمون:

تعریف مدیریت زمان

مدیریت زمان در آزمون یعنی با زیرکی و دقت بالا، زمان آزمون را مدیریت کنید و در پاسخگویی به تست ها دقیق و با حوصله عمل کنید. بیشتر داوطلبان که از نظر سطح علمی در سطح بالایی هستند در آزمون های تستی به دلیل نداشتن مدیریت زمان، آزمون را به صورت دلخواه به اتمام نمی رسانند. داوطلبانی که مدیریت زمان در آزمون های تستی ندارند همیشه می گویند: وقت کم آوردم، عجله کردم و … که باعث شد تعداد زیادی از تست ها را غلط بزنم یا نزنم. هر داوطلب آزمون های تستی می تواند با رعایت مدیریت زمان، افزایش بازدهی در آزمون خود داشته باشد و از تمام معلومات و خوانده های خود در تست زنی استفاده کند. در ادامه برای مدیریت زمان راه حل هایی ارایه خواهند شد:

  • حل تست زمان دار

حل تست زماندار باعث قدرت تنظیم وقت در شما و افزایش سرعت در تست زنی می شود. به عبارت دیگر هنگام تمرین تست زنی در منزل بعد از مسلط شدن به مفاهیم، برای تست ها با توجه به زمان استاندارد تعریف شده زمانی را در نظر بگیرید و شروع به پاسخ دهی کنید. توجه نمایید که در پاسخ دهی به سوالات شرایط را طوری ترسیم کنید که انگار در سر جلسه آزمون های تستی هستید با این تفاوت که اگر زمان در نظر گرفته شده به اتمام رسید و شما هنوز موفق به اتمام آزمون خود نشده اید، آزمون را ادامه داده و پس از اتمام کار زمان مورد نظر را یادداشت نمایید. به منظور کاهش زمان پاسخ دهی پس از اتمام آزمون سوالات را بررسی نمایید و به دنبال دلایل افزایش زمان پاسخ دهی خود باشید با شناخت این عوامل و حذف آن ها می توان زمان پاسخ گویی را کاهش داد. نکته بسیار مهم این است که در چند روز آینده مجددا این آزمون را از خود بگیرید به طور حتم زمان پاسخ گویی شما کاهش خواهد یافت با ادامه این روند می توان مطمئن شد که شما در مباحث مختلف توانسته اید خود را با استاندارد آزمون هماهنگ کنید.

  • تکنیک ضربدر و منها

تکنیک ضربدر و منها را که یکی از ساده ترین روش های ممکن برای بالا بردن سرعت است به شما پیشنهاد می کنم. ابتدا صورت سوال را بخوانید. اگر قادر به پاسخ گویی به سوال در وقت مطلوب خودش هستید به آن پاسخ دهید و اگر با خواندن صورت سوال متوجه شدید که وقت زیادی از شما می گیرد در کنار سوال یک علامت ضربدر بزنید و آن ها را رها کنید. ممکن است در ابتدای خواندن بعضی از سوالات متوجه شوید قادر به پاسخ گویی به آن نیستید؛ بنابراین در کنار آن ها علامت منها بگذارید و از آن هم بگذرید. با این روش می توانید تمام سوالات دفترچه را تا انتها بخوانید و به تمام سوالات آسان پاسخ دهید. سپس به سراغ سوالاتی بروید که در کنار آن ها علامت ضربدر گذاشته اید و سعی کنید به آن ها پاسخ دهید. در انتها اگر وقت اضافه آوردید به سراغ سوالاتی بروید که منها گذاشته اید؛ شاید حالا که تمام سوالات را یک بار مطالعه کرده اید بتوانید به بعضی از این سوالات پاسخ دهید.

  • تکنیک کم کردن زمان

در این تکنیک شما قسمتی از وقت هر درس را نگهداری می کنید و در پایان کار از آن استفاده می کنید. به عنوان مثال شما در ۴ درس عمومی خود در هر درس به میزان ۵ دقیقه از وقت را نگه می دارید و باید سعی کنید در زمان کم شده به سوالات پاسخ دهید. اگر از هر درس ۵ دقیقه را نگهداری کنید در پایان دروس عمومیب شما ۲۰ دقیقه زمان خواهید داشت که این زمان صرف مرور و پاسخ به سوالاتی خواهد شد که نتوانسته اید در زمان مجاز به آنها پاسخ دهید و سعی کنید زمانی که در دروس نگه می دارید زمان هایی رند باشد تا در محاسبه پایانی آنها دچار دردسر نشوید. حال در اینجا تکنیک ضربدر و منفی به کمک شما خواهد آمد. سوالاتی که از اول می توانسته اید حل کنید که هیچ. در این زمان که در پایان آزمون به آن رسده اید وقتی پیدا خواهید کرد برای حل و پاسخگویی به سوالاتی که در جلوی آنها علامت منفی قرار داده بودید و سوالات زمان بر خواهد بوذد و با دیدن ضربدر در جلوی سوالات از آنها عبور کنید. با استفاده از این تکنیک به طور متوسط و معمول در پایان دروس عمومی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و در پایان دروس اختصاصی بیشتر از ۳۰ دقیقه وقت خواهید داشت که به سوالات سخت و زمانگیر آزمون های تستی با خیال راحت پاسخ دهید و نیز باقی سوالات را مرور کنید. سعی کنید که تکنیک زمان های نقصانی را در تمامی آزمون ها اعم از آزمون های آزمایشی و نیز آزمون هایی که خودتان در منزل کار می کنید استفاده کنید نا به تسلط بیشتری از آن برسید.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)